29 Ağustos 2011 Pazartesi

The grand bazaar - Kapalı çarşı

The grand bazaar

I love to give names to my mom's unique designs and for this one I did choose the Grand Bazaar. For those who do not know what does that mean: The Grand Bazaar is one of the largest and oldest markets in the world with more than 60 covered streets and over 4,500 shops. Bazaar attracts between 250,000 and 500,000 visitors every day. It is well known for its jewelry, pottery, spice, and carpet shops. If you visit the Grand Bazaar the colors that you see would be same as this necklace's colors.

The necklace was beaded partly by me and partly by my mom in Istanbul, by materials from Istanbul, Turkey. We used a really soft wire (which is called as 'flower wire') and fishing line to bead. Although we used wire to bead the swinging part of the necklace, the texture of the necklace is silky -because the wire is so soft.

----------

Kapalı çarşı

Iowa, Amerika'nın Orta Batısı'nda kalan eyaletlerden biri. Aslını sorarsanın, en güzeli. Tamam, eyaletin kendisi çok düz olabilir, topraklarında ekili olan mısırdan başka bir şey bulamayabilirsiniz ama doğa burada tüm çıplaklığı ile sizi kolları arasına alır. Akşam oldu mu gökyüzüne baktığınızda uzaydaki tüm yıldızları görebilmeniz mümkündür. Burada insanlar karmaşadan uzak, sakin ve sessiz bir yaşam sürerler. Görebileceğiniz tek renk cümbüşü yeşilin tonlarında olur.

O nedenle serginin en ilgi çeken tasarımlarından birisi Kapalı Çarşı oldu. Kapalı Çarşı ismini verirken Kapalı Çarşı'nın o renk cümbüşünü buradaki yeşilin göbeğine taşımaya çalıştık. Her boncuğa baharatların her birinin rengini, kokusunu verdik. Ve ortaya çok anlamlı bir bütün çıktı.

Iowa'nın toprakların %80'den fazlası ekili. Ve bu ekili alanın hemen hepsini mısır tarlaları oluşturmakta. Iowa, Amerika'da mısın ve mısır teknolojisinin kalbi. Burayı ziyaret etmeye karar verirseniz sokağa adımınızı attığınızda kızarmış yağ kokusu alabilirsiniz, şaşırmayın. Zira Iowa'da mısır yağı ile çalışan arabalar oldukça fazla.

Sorulara Cevaplar ve Pratik Bilgiler
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar