5 Haziran 2012 Salı

İzmir Clock Tower - İzmir Saat Kulesi - İsmek 2012

İzmir saat kulesi / İzmir clock tower

5 - 17 Haziran tarihleri arasında bu sene 15. si düzenlenecek olan  İsmek'in genel sergi ve festivaline bende güzel İzmir'imizin sembollerinden biri olan saat kulesinden esinlendiğim bu kolye çalışmasını sergileyeceğim. Her sene düzenlenen bu sergi aynı zamanda Dünya'nın en büyük el sanatları sergisi ünvanını elinde bulunduruyor. Bahsi geçen tarihler arasında İstanbul'da iseniz mutlaka gezip görmenizi tavsiye ederim. Bu çalışmamı'da orada yakından görebilirsiniz.

İzmir clock tower is a historic clock tower located at the Konak Square in Konak district of İzmir, Turkey. The çlock tower was designed by the Levantine French architect Raymond Charles Père and built in 1901 to commemorate the 25th anniversary of Abdülhamid II's (reigned 1876-1909) accession to the throne.

The clock itself was a gift of German Emperor Wilhelm II (reigned 1888-1918) it is decorated in an elaborate Ottoman architecture. The tower, at a height of 25 m (82ft), features for fountains, which are placed arround the base in a circular pattern, and the columns are inspired by North African themes.

----------

İzmir saat kulesi, İzmir'in Konak ilçesinde, aynı isimli meydanda bulunan tarihi eser. Saatin kurulma nedeni eskiden saatlerin pahalı olmasıdır. II. Abdülhamit'in (hükümdarlığı: 1876-1909) tahta çıkışının 25. yılı için 1901'de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından Alman Konsolosluk binasını yapan mimara yaptıralan kule 25 metre boyunda olup, dairesel esas etrafında dört çeşmesi vardır ve kolonlar Kuzey Afrika temasını esinlendirir. Kulenin saati Alman İmparatoru II. Wilhelm'in (hükümdarlığı: 1888-1918) hediyesidir. Saat kurulduğu günden bu yana yanlızca bir kere durmuştur. 5.2 şiddetindeki 1974 İzmir Depremi sırasında hasar alan kulenin saat kadranları üzerindeki son kat yıkılmış ve saat depremin oluş saati olan 02:04'te durmuştur. İki yıl içerisindeyse kule onarılmış ve saat tekrar çalışır vaziyete getirilmiştir.

Kulenin üzerindeki Osmanlı tuğrası ve Osmanlı'ya ait işaretler daha sonra kaldırılmıştır. Verilmek istenen mesaj sanatın genç cumhuriyet ile başladığı hissini vermektir.Daha önce yapılan yorumlar


Çok Büyük EMEK

Ne söyleyeyim sana ben !......

Şeyda ERDAMAR 06 Haziran 2012 Çarşamba 23:14

Www.nazodesign.com Takım

Www.nazodesign.com Takım Merhaba ! Im Bu web sayfası yeni ve ben Merhaba demek istedim . Bu benim katıldığı bir web-sitesi büyük ve im memnun olabilir. Karşılama için bu blogu sayesinde yeni . Ben sadece bu harika blog geldi ve herkese kendimi tanıtmak istedim. Bu gerçekten böyle mükemmel bir internet sitesidir.

Site promotion 10 Haziran 2012 Pazar 02:44

İzmir clock tower

Fantastic work, love it.
Eva Maria

Eva Maria Keiser 14 Haziran 2012 Perşembe 15:48

Dit weblog is prachtig. Er is

Dit weblog is prachtig. Er is altijd al de ideale info in de ideeën van mijn vingers. Bedankt en het uitstekende werk te houden!

Web site promotian 15 Haziran 2012 Cuma 01:27

Hapishane İşi Top Örme Nasıl Yapılır. Bölüm 3/6
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

/div>

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar