29 Nisan 2011 Cuma

Hacer'ül Esved stone - Hacer'ül Esved taşı

Sevgi ve barıştan başladık öyle devam ediyoruz yine. Takı tasarımında esin kaynağının sınırı yok, en azından ben öyle düşünüyorum. Bu seferki çalışma İslam aleminin sevgi ve hoşgörü merkezi olarak gördüğü Mekke'den Cennet'in taşı olarak ta bilinen Hacer'ül Esved. Bu çalışmanın kordon kısmı yine Nazo örgü ile yapıldı, uç kısmında ise fırınlanmış gül ağacı kullanıldı, şekil verilen ağacın ortası oyularak taş yerleştirildi ve daha sonra tamamı sawrovski kristaller ile örüldü.

Anlatılanlara göre Hz. İbrahim, oğlu Hz. İsmail'le birlilkte Kabe'yi inşa ederken tavaf başlangıcı olarak oğlu İsmail'den bir taş istedi. Hz. İsmail taşı aramaya gitti, fakat boş döndü. Bu sırada Hz. Cebrail, Hz. İbrahim'e bir taş getirdi. Nuh tufanında Kabe de sular altında kalınca Cenab-ı Hak Hacer'ül-Esved'i Ebu Kubeys dağına emanet etmiş ve "Benim dostumu Kabe'yi inşa ederken gördüğün zaman bu taşı ona çıkar" buyurmuştu. Hz. Cebrail'in getirdiği bu taş bem beyazdı. Fakat daha sonra, müşriklerin ellerini sürmesiyle kararmıştır.

Hacer'ül-Esved'in kararması meselesi için Tırmizi şairi el-Ahvezi şunları söyler "Peygamberimiz (a.s.m.) Hacerü'l-Esved'in şeref ve kıymetini anlatırken, işlenen günah ve hataların da çirkinliğine dikkat çekmiştir. Bir hadiste de bildirildiğine göre, insan bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta meydana gelir." Bu meselede şöyle bir suale de cevap verilmektedir: "Onu müşriklerin hataları karattı da, neden mü'minlerin imanı ve ibadeti tekrar beyazlaştırmadı?.

İbni kuteybe'nin cevabı ise şöyleymiş: "Cenab-ı Hak dileseydi yapardı, fakat Cenab-ı Hakkın yeryüzüne koyduğu adetlerden biriside, bir şey siyahlaşınca tekrar beyazlaşmamasıdır." el- Muhib et-Taberi de şöyle demiş: "Onun siyah olarak kalmasının sebebi bir ibret olmasıdır. Yani işlenen günahlar Cennet'ten gelen bir taşı karartırsa, acaba insanın kalbini ne hale sokar?" İbni Abbas'ın izahı da şu şekildedir: "Cenab-ı Hakkın onun karartmasının sebebi, Dünya ehlinin Cennet zinete bakmamaları içindir.

Çift Katlı Kristalli Top Nasıl Yapılır? Bölüm 4/10
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder