24 Ekim 2011 Pazartesi

Ankara'da çingeneler zamanı - Time of the Gypsies in Ankara

Bu çalışma önüme geldiğinde, çingeneler zamanını hatırlattı bana. Nazlı hanıma, ben bunun ismini çingeneler zamanı koyacağım, dediğimde, kendisi de çok beğendi. Ama başka bir şeyler daha var bu kolyede, o kıvrımları ile sanki bir Gipsy Kings melodisine tempo tutuyor. Aynı zamanda, o kıvrımlar ve siyah ile kırmızının o kışkırtıcı karışımı Georges Bizet'in Carmen operasınıda sergiliyor sanki gizliden, gizliye.

Nazlı hanım ayrıca bu çalışmasında Nazo kubbeyi'de kapamasında kullanmış. Nazo kubbeyi soruyordu kendisi bana, ben sitede paylaştım. Ama kendisi bu arada çıkarmış, ben altı dilim olarak paylaştım, kendisi de bir şeyler katarak yedi dilim olarak çalışmış. Güzel şeyler ortaya çıkıyor. Çalışmayı çift iğne yapmış. Burada dikkat edilmesi gereken Nazo kubbe tek iğne olarak çalışılırsa, boncuk içlerinden daha çok geçileceği için daha sert bir yapıya bürünür.

Ben bu aralar oldukça yoğunum, bir yandan kurs bir yandan üniversite, onun için fazlaca bir paylaşımım olmuyor, ama Nazlı hanım sağ olsun boş bırakmıyor. Yorum kısımlarını takip ediyorsanız, zaten kendisi burayı bir sınıf olarak görüyor. Öğrencilerimde kendisini benimsemişler, hatta fazlaca benimsemişler. Geçenlerde bana geldiler Nazlı'nın (Nazlı hanım falan değil doğrudan Nazlı) bu çalışmasını yapalım mı hocam diye.

Güzel şeyler oluyor, hoşuma gidiyor. Diyorlar ya Dünya artık global bir köy diye, bunun en güzel göstergelerinden biri burası. Geçenlerde görmüşsünüzdür New Jersey'den Ayten hanımın ilk Nazo örgü çalışmasını. Hatta Nazlı hanım onu, hoş geldin sınıfımıza diyerek karşıladı. Ayten hanımda oldukça azimli, çok zorlandı ama sonuçta çalışmayı çıkardı. Böyle, böyle paylaştıkça büyüyeceğiz. Ne zaman sizlerde birbirinizle paylaşmaya ve yardımcı olmaya başlarsanız işte o zaman biraz yol aldık diyeceğim. Site 2600 sayfayı geçti, bir o kadar daha sırada bekleyen var ve her geçen gün üzerine bir şeyler ekleniyor. Kısaca bu site hep yapım aşamasında olacak.

İkili ve çoklu Nazo örgü tekniği. Bölüm 5/5
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar