29 Ağustos 2011 Pazartesi

A corner of Turkey - Türkiye'den bir köşe

A corner of Turkey

----------

Türkiye'den bir köşe

İstanbul'u anlatmak amacı ile yola çıktık. Ne kadar zor olabilirdi ki! İstanbul'da doğup büyüdüm. Çocukluğumun en güzel yıllarını İstanbul'un en güzel semtlerinden biri olan Yenikapı'da geçirdim. Yenikapı'nın Yalı Mahallesi'nin sokakları pek bir dardı. Öyle ki iki tane araba birbirine sürtmeden yan yana geçemezlerdi. Mahallenin en yeni evi benim içinde büyüdüğüm betonarme ev olmasına rağmen, mahalledeki geri kalan her ev eski, ahşap, cumbalı İstanbul evlerindendi. Yazları, havalar güzel oldu mu mahalledeki kadınlar birleşir, sokağın ucundaki çocuk parkında, çeşmenin hemen yanında, halılarını yıkarlardı. Çocukluğumun geçtiği bu mahallede ben, Türkçe'den başka pek çok dil de duydum, o dillerin yemeklerin de tattım.

İşte gençlik yıllarıma geldiğim zaman bu şekilde bir çocukluk geçirmiş olmamın etkisi ile Türk folklörüne ve tarihine özel bir ilgi duymaya başladım. 10 yılı aşkın Türk Folklörü eğitimime bunun yanında kendi eğitimimin de gerektirdiği tarih bilgisini de ekledim. Ama, bugün, bu sergiye materyal hazırlarken şunu gördüm ki, tüm bunlar yine de İstanbul gibi bir şehri, bu şehrin kültürünü, tarihini ve insanını anlatmaya yetemiyor.

İstanbul'u anlatmak, sadece İstanbul şehrinin kendisini anlatmak ile mümkün olamıyor. İşte bu nedenle Bir Tutam İstanbul'un içine bir tutam da Karadeniz serpiştirdik. Anlatacak çok şey var, fakat az zaman vardı. Bu nedenle elimizden geldiğince sıkıştırıp bilgiyi aynı zamanda da görsel öğelerle destekleyerek vermeye çalıştık. Trabzon'un tarihini anlatan kısa bir metin ile köylerinden birinde, çay tarlaların orta yerinde fotoğraflanmış bu güzel ninenin fotoğrafını da ekledik. Dünyanın bu köşesini hiç bilmeyen birçok insan ile karşılaştık. Ve bu insanların en çok hoşlarına giden ise tüm bu tarihin nasıl olup da tasarımlardaki renklere ve el işçiliğine yansımış olduğu oldu.

Nazo Örgü Kullanarak Yıldız Nasıl Yapılır Bölüm 1/4
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar