27 Nisan 2010 Salı

Patience stone - Sabır taşı

İlk sabır taşı yorumumu 2007 yılında İsmek'in (İstanbul Büyük şehir belediyesi sanat ve meslek eğitimi kursları) Dünya Mevlana yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği yarışma için yapmıştım. Bu yorumum ile ikincilik ödülünün sahibi oldum. Bu yorumumu ise toplam altmış iki saat süren çalışma sonucunda Viyana'da 5-12 Mayıs 2010 tarihinde düzenlediğim etkinliklerde sergilemek için yeniden tasarladım. İlk yorumum ile bu yorum arasında ustalık bakımından farklılıklar var. Çalışmada yine Nazo örgüyü kullandım ve bu sefer zincir kısımlarını köşeli çalıştım. Bunun yanında, kolye ucunu çift Nazo kubbe ile oluşturdum, oda küresel bir görüntü kazandırdı. Yine uç kısmındaki püskülü kendi etrafında dönen bir formda oluşturdum. Asıl olan ise ortadaki sabır taşını oluşturan küreyi içi tamamen boş olarak çalıştım, hiç bir dolgu maddesi kullanmadım. Çalışma tekniğinden dolayı kürede hiç bir şekilde çökme olmamaktadır.

Resimdede görüldüğü gibi orijinal bir sabır taşı ile üst üste koydumki, esin kaynağım net olarak görülsün diye. Sabır taşı dervişler tarafından taş oymacılığı hünerlerini kullanılarak ömürleri boyunca oyarak ortaya çıkarırlarmış. Çalışmanın en can alıcı yönü ise yukarıda gördüğünüz resimdeki sabı taşı yekpare tek parça mermerden oyulurmuş. İşleme sırasında en ufak bir çatlama bütün emeklerin boşa gitmesine sebep olurmuş. Sabır taşı çatladı deyimide buradan günümüze değin gelmiş. Rivayete göre çoğu zaman bir ustanın başladığı işi tamamlamasına ömrü yetmez oğlu değil hatta torunu ancak tamamlayabilirmiş. Çekilen çilenin ve yola kendini vermenin gösterğesi olarak çoğu zaman bu çalışmalar dergahların girişine asılırmış.

Nazo takı tasarım kursu başlıyor, Nazo kubbe. Bölüm 1/2
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar