12 Temmuz 2011 Salı

Who am I - Ben kimim

Nazo Örgü Kullanarak Yıldız Nasıl Yapılır Bölüm 4/4
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Every item tells a story

Hello everyone!

I've been making jeweleries since 2003. I started making bead works as a hobby right after quiting my long lasting managerial position in one of the well known companies. I was working as the head of the sales department and as you may know, sales department is the most active department of a company.

As I mentioned before, making jewelry was my hobby at the beginning of that period. However, as I proceeded this changed and making jewelery itself changed my world completely.

I invented a new technique which I called "NAZO WEAVING TECHNIQUE" which allows me to do anything that I want with the small seed beads and I was given several prizes for the different models made by using this special weaving technique. Now, I think that this is the right time for me to meet new jewelry lovers who are searching for unique and elegant designs.

Nazo tasarım®

Nazife ARPACI

----------

Uzun süren bir çalışma hayatından emekli olduktan sonra, hayattan da emekli olmamak için yeni uğraşlar bulmam gerektiğini düşündüm. Boncuklar oldum olası ilgimi çekmişti, ama sadece kullanıyordum. Bir gün bu boncuk dünyası içinde kaybolabileceğimi hiç düşünmemiştim. Emekli olduktan sonra ne yapabilirim diye düşünürken İsmek'in ( İstanbul Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları ) kurslarına katılmaya karar verdim. Önce gümüş kurslarına başladım. Madem bu işle uğraşacağım, bari değerli bir maden ile uğraşayım diye düşündüm; altında olabilirdi, ama o gün için önümde seçenek olarak sadece gümüş vardı ( gözümde yükseklerdeymiş :-) ). Ama bir şey vardı, altında olsa, gümüşte olsa bir şeyler eksikti. Sonunda eksik olanı keşfettim! Takı tasarlayacaksam bu boncuklar ve taşlar ile olacaktı, tabi o tasarım aşamasında, tasarım gereği başka materyallerde kullanılacaktı. Sonunda emeklilikte yürüyeceğim yolu ve uğraşı bulmuştum.

Zaman ilerledikçe bu uğraş tüm zamanımı almaya başladı ve yaptığım işten büyük haz alıyordum. Emeklilik döneminde başladığım öğrencilikte, ürettiklerim beğeni görmeye başlamıştı. Bu takıların mimarı bendin ve bu insana ayrı bir tatmin duygusu veriyordu. Ardından beğeniler ödüle dönüşmeye başladı. 2005 yılında İsmek'in düzenlediği yarışmada ikincilik ödülünü aldım, yanında birincilik mansiyon ödülü de bana verildi. 2007 yılında yine İsmek'in Dünya Mevlana yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Mevlana konulu el sanatları yarışmasında ikincilik ödülü bana verildi.

Öğrencilik dönemim dört yıl sürdü. Ama yine birşey eksikti. O eksiğin, bu öğrendiklerimi, yeteneğimi, bilgi tecrübelerimi başkalarına aktarmam ile tamamlanacağını düşündüm. 2007 yılında İsmek'in düzenlediği sınava girerek öğretmenliğe hak kazandım. Bundan sonra alacağım en büyük ödül, öğrencilerimin yeteneklerini geliştirmek ve onların başarıları olacaktı. Bu da zaman içinde oldu. Öğretmenlik ve öğretmek bambaşka bir haz veriyor bana. Adım oldu hoca, çevremdekiler başladılar hocam, hocam diye hitap etmeye. O kadar çok insan tanıdım ki, içinde olup ta keşfedemediği yetenekleri olan. Onları yönlendirmek, onlara bir şey katabilmek, tabi ki bu arada benimde öğrendiğim çok şey oldu, çok güzel candan dostluklar kuruldu.

2009 Kasım'ında yazdığım merhaba yazımda da belirttiğim gibi, o kadar çok geri dönüşler olmaya başladıki, kimilerine ben ulaşamıyordum, kimileri bana ulaşamıyordu. Netice itibari ile bir kursa katılmak zaman ayrılması gereken bir iş ve aynı şehirde olmayan insanlar bana ulaşmaya başladılar. Evde yaptığım takılar birikmeye başladı, sürekli olarak sergileme imkanımda olmadığı için ilgilenenlerle de paylaşamıyordum. Bir gün paşa bir öneride bulundu. Bu ürettiklerimi ve bilgimi daha fazla insana ulaştırmam gerektiğini söyledi. Bu fikir güzeldi ve olgunlaştı. Sonuçta 23 Mayıs 2007 tarihinde www.nazotasarim.com sitesini açtık ve yayınlamaya başladık. Bu çok güzel olmuştu. Bir adım daha ileri gitmiştim. Yaptığım ürünleri, bilgimi ve iletmek istediklerimi ilgi duyanlarla paylaşıyordum. Evdeydim oraya buraya yetişmek için koşturmamda gerekmiyordu ve zamanımı daha iyi kullanıyordum.

Nazo tasarım'ın yayına başlamasının üzerinden yaklaşık otuz ay geçmiştiki paşa yine dikildi karşıma, elinde bir sürü veri vardı. Anlattı bir, bir bu, budur diye. Meğer bu otuz ayda paşa www.nazotasarim.com sitesinin istatistiğini tutmuş. Nereden gelmişler, nelere bakmışlar nelerle ilgilenmişler daha bir sürü şey. Hepsini anlamam mümkün değildi, herkesin ilgilendiği işle alakalı bilgisi ayrı. Benim onun bu kadar anlattığından anladığım şuydu. Sitenin formatı değişecek ve daha interaktif olacaktı.

Merhaba diyerek 1 Kasım 2009 da yeni bir yayına başladık. İnternet'te yaptığım bireysel yayının gücünü gördüm ve yalnızca bu yayın sayesinde 2010 Mayıs ayında Avusturya'ın başkenti Viyana'da takı defilesi yapmam için davet edildim. Bu da benim onur duyduğum bir başarıydı.

Fakat zaman içinde sizlerinde duymuş olacağınız gibi Türkiye'den mahkeme kararları ile Google'ın bazı servislerine erişimin engellenmesi nedeni ile yayın aralıklarla kesintiye uğruyurdu. Bu kesintilerde beni bir çözüm yolu bulma arayışına itti, ama asıl olan gün geçtikçe Nazo tasarım yayınından beklentiler artmaya başlıyordu ve yeni bir şeyler yapmak gerekiyordu. Yine paşa devreye girdi ve 28 Nisan 2011 tarihinde eski yayın ile birlikte bu yayına başladık. Neden iki yayın diye soracak olursanız, nedeni burası yapılanana kadar yayını kesintiye uğratmamak. Hatta ileride eski yayını kapatmayıda düşünmüyorum, oradan da ilgi duyanların alacakları şeyler olabilir. Bu yayının ilk günlerine tanık olanlar çok basit bir site ile karşılaştıklarını düşünebilirler ama gelecekte burada çok şey bulacağınızdan emin olun, hatta beklediğinizden de çok şey.

Bu yayına başlamadan bir gün önce sevindirici bir haber geldi, artık Nazo tasarım'ın bir fazlalığı daha oldu üzerine bir ® amlemi eklendi, evet artık Nazo tasarım® bir marka olarak tescil edildi. Bu yola amatörce çıktım, hala o amatör ruhla devam ediyorum ama ben evde bir marka yarattım. Ne mutlu bana Türkiye'min bir markası daha var, bu markanın evde yaratılmasından dolayı farklı olduğunuda düşünüyorum. Benim kim olduğumu merak edenler için umarım bu satırlar bilgilendirici olmuştur.

Nazo tasarım®

Nazife ARPACI

bilgi (at) nazotasarim.comDaha önce yapılan yorumlar


Merhaba, ben Meral Kaya. Mümkünse sizinle iletişime geçmek istiyorum. Sevgiler.

Meral KAYA 25 Şubat 013 Pazartesi 15:54

Meral Hanım hoşgeldiniz, sağ üst köşede "contackt" bolümüne mesaj atabilirsiniz, ya da sormak istediğiniz bir sorunuz varsa ilgili bölümlerde sorularınızı sorabilirsiniz, elimizden geldiğince yardım ederiz.

Nazlı DİKMEN 25 Şubat 2013 Pazartesi 15:59


Nazo Örgü Kullanarak Yıldız Nasıl Yapılır Bölüm 3/4
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar