18 Eylül 2011 Pazar

Turkish Prison-work template design preparation with DB-BEAD computer program

Nazo örgü ile asimetrik taş örme. Bölüm 6/7
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Turkish prison-work template design preparation with DB-BEAD computer program.

Turkish Prison-Work knitting technique force designers to prepare templates and order the beads with respect to these templates. Preparing these templates is rather more difficult than knitting. In order to make this template preparing part easier, Brunold Software company developed a computer program called DB-BEAD which makes it possible. As program's licence agreement denotes, DB-BEAD program is a free software. It works under Microsoft Windows and requires low system requirements. Beside Microsoft Windows, it cam be run under Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 2000, Windows 98, Windows 95, Windows NT operating systems, and also it is possible to run it on a virtual machine under Linux or MacOSX. You can download the DB-BEAD program from here. Personally, i scan the program with an anti-virus program before installing it and i run into no problem. You can download it on your computer or you can run it without download it, instead. After installing the program, a desktop icon will appear on your computer's desktop.


DB-BEAD program is designed for easy to understand user experience. On the other hand, if you encounter any difficulties while using it, you can use the comment part of this site so that i can answer your questions. You can ask your questions via Facebook fan page.

You can also share your own templates in order to prepare a template design pool on the Internet. After that, you are bound by your imagination.

----------

DB-BEAD programı ile hapishane işi boncuk diziliş şablonu oluşturma.

Hapishane işi olarak bildiğimiz örgü tekniğinde şablon çıkarmak ve bu çıkardığımız şablona göre boncukları dizmek genelde bizi zorlar, dizimi yaptıktan sonra örmek nispeten daha kolaydır. Bu zorlu bölümü aşabilmek için Brunold Software tarafından geliştirilen DB-BEAD bilgisayar programını kullanarak bu zorlu kısmı aşabiliyoruz. Program lisansında da belirtildiği gibi tamamı ile ücretsiz dağıtımı ve kullanımı serbesttir. DB-BEAD Microsoft Windows işletim sistemi ile çalışan herhangi bir bilgiyarda rahatlıkla çalışıyor ve çok az kaynak tüketiyor. Windows'un yanı sıra Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 2000, Windows 98, Windows 95, Windows NT, WINE ile Linux, Sanal makina ile MacOSX işletim sistemlerinde sorunsuz olarak çalışabilmekte. Benim Windows 7 de denememde sadece şablonu oluşturduktan sonra deseni döndürmem dışında bir sorun ile karşılaşmadım. Programı buraya tıklayarak indirebilir ve bilgisayarınıza kurarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ben kurulumdan önce programı virüs taramasından geçirdim ve hiç bir sorunla karşılaşmadım, ama siz yinede isterseniz önce idirip virüs taramasından geçirin ve kurulumu öyle yapın. Programın kurulumu oldukça basit linke tıkladığınızda size iki seçenek sunulacak inidireyimmi yoksa çalıştırayımmı diye, indiri şeçerseniz program bilgisayarınıza inecek, çalıştırı seçerseniz program kısa sürede inip bir kaç adımda kurulum tamamlanacak ve masa üstünüzde bir ikon oluşacak.

DB-BEAD kullanım açsından oldukça basit olarak tasarlanmış bir program. Ama yinede kullanım sırasında sorun yaşar ve sorularınız olursa, siteye üye olarak aşağıdaki yorum kısmın sorularınızı aktarırsanız elimden geldiğice yardımcı olmaya çalışırım ve sizden sonra gelecek ziyaretçiler içinde bu soru ve cevaplar referans olur. Ayrıca Facebook grubuna katılarakta sorularınızı aktarabilirsiniz.

Zaman içinde oluşturduğunuz şablonları paylaşarakta geniş bir pörföy oluşturabiliriz. Bundan sonrası sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlı.

DB-BEAD programını ilk defa kullanmaya başlayacaklar için ufak ip uçları.

Program üç ana sütundan oluşuyor, Draft, Corrected ve Simulation. Draft ve Corrected bölümünde önce renk seçip karelere tıklayarak deseninizi oluşturmaya başlıyorsunuz, oluşturduğunuz desen Simulation kısmında örüldüğünde görülecek hali ile size gösteriliyor. Bu görüntüyü çevresel olarak nasıl göründüğünü görmek için üst menüde bulunan sağ ve sol ok tuşları ile yönetebilirsiniz.

Desendeki her bir kareyi işaretledikçe sağ tarafta sırası ile kaç boncuk dizmeniz gerektiği renk ve rakkam olarak size gösteriliyor. Bu boncuk sayılarının gösterildiği yerin en üstünde Circumference yazan bir yer var burada belirtilen rakkam çalışmanın kaç sıra olacağını göstermekte, 10 sayısının üzeri kullandığınız boncuk büyüklüğüne göre örgünüzü kalınlaştıracaktır, aklınızda olmasında fayda var. Şablon çıkarmaya başlamadan önce Circumference değerini ayarlamanız gerekiyor. Bunun için üst menüde Pattern menüsünün altında Width seceneğine tıklayın ve gelen Width of pattern penceresinde değeri belirleyin.

Sağ en üstte göreceğiniz gibi 9 adet boncuk renk seçeneği var, her rengin üzerine ayrı ayrı iki kere üst üste tıkladığnızda bir pencere açılacak ve her bir rengi ayrı ayrı değiştirebilirsiniz.

Şablonu işaretleme başlamak için zaten program ilk açıldığında hazır vaziyette başlıyor. Olur da işaretleciyi kaybederseniz, zaten Windows ekranından aşina olduğunuz mause simgesini üst menüden seçebilirsiniz, sola yatık yukarı ok simgesi.

Şablon çalışmanızın bitmesini beklemeden belli aralıklarla yine üst menüde bulunan disket simgesine tıklayarak kaydetmenizi tavsiye ederim. Bir aksilik sonucu emeğiniz uçup gitmesin. Şablonu kaydederken sizden bir dosya ismi vermenizi isteyecek, istediğiniz bir ismi verin ve kaydedin. Kaydettiğinizde bilgisayarınızda "dosyaismi.dbb" olarak bir dosya ismi oluşacak. Bu dosyayı saklayıp istediğiniz zaman DB-BEAD programı ile açıp kullanabilirsizin veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz, tabiki paylaştığınız kişininde bilgisayarında DB-BEAD programının yüklü olması gerekiyor.

Şablon çalışmanız bittikten sonra yazıcınız varsa üst menüde bulunan yazıcı ikonuna tıklayarak çalışmanızın yazıcı çıktısını alabilirsiniz. Tabiki daha sonra yapacaklarınızı biliyorsunuz, yazıcıdan aldığınız çıktıyı ve boncukları önünüze koyup ya misina yada ip ile dizme işlemine başlayacaksınız. :-)

Buraya kadar yazdıklarım umarım ilk başlayacaklar için yol gösterici olmuştur.

Hapishane / cezaevi işi tekniğini video yardımı ile öğrenme.

----------

This is a quick demonstration how to crochet a beaded rope necklace once you have had a little practiceSample schemas / Örnek şablonlar

Crochet bead ropes schemes / Hapishane işi boncuk diziliş şemaları


Bu güne kadar yapılan yorumlar.


Hapishane işi tekniği

Arkadaşlarım ben videoya çekinceye kadar tarifimle yapmaya çalışın. Hapishane işleri 9'lu ve 10'luların üzerinde oldukları zaman yabancı sitelerde anlatılan teknikle maalesef iyi bir sonuç alamazsınız. Boncuklar içeri göçer. Örgünün içine başka malzemelerde yerleştirseniz maalesef formunu koruyamazsınız. Çünkü yabancılar bunları nasıl yaptıklarını paylaşmıyorlar. Ben şimdi size bunu sözlü olarak anlatacağım.

Kullanacağınız ip kesinlikle Altınbaşak veya muadili Dantel ipliği olmalı. İlk başlayacak olanlar için 50 numara biraz ilerlettikten sonra 70 numarayı öneriyorum. 19-20 veya 21 numara tığ kullanabilirsiniz.

Diyelim 20'li yapacaksınız.

1-Deseninizi dikkatli bir şekilde dizin.

2-İpinizi 50 cm. kadar ikiye katlayın.

3-Bunu iki kat olarak 21 tane ilmek alın.

4-Sonra yuvarlak olarak ve tek kata geçerek diğer uçla birleştirin.

5-Şimdi normalde dantel örerken nasıl örüyorsanız onun benzeri gibi ama ilmeklerin tam ortasına batarak ve bir boncuk alarak halkanın üstünü 20 boncukla doldurun. Eğer her arayı atlamadan girerseniz 20 boncukla tamamlamış olacaksınız.

6-İkinci ve daha sonraki sıralarda boncuğun önünde bir ilmek olacak (dantel örerken de o ilmeğe girersiniz normalde) ona ve boncuğun altına gireceksiniz ve boncuk sol tarafta kalacak. Şimdi tığınızın üzerinde bir boncuğun önündeki ilmek bir de boncuğun içinden geçtiğiniz ilmek olacak. yani iki ilmek var, bir önceki sırada örmüş olduğunuz boncukta sol tarafta duruyor olacak.
ve yeni boncuğumuzu yerleştireceğiz. ilmeğimizi çekeceğiz. sonra tekrar iki ilmeği birleştireceğiz. Yani iki seferde kapatacağız. bu işlemi bu şekilde sürdüreceksiniz.

Örgünün iç kısmına baktığınızda boncuklar asla gözükmeyecek ve kumaş gibi olacak. sürekli sayarak gideceksiniz. Eliniz alışıncaya kadar.

Not : İlk başlayanlar için farklı renklerde boncuklarla çalışmasını öneririm. Yine de takıldığınız yerlerde yardımcı olacağım. Çalışmalarınızı bekliyorum.

Nazife ARPACI 08 Kasım 2012 Perşembe 02:02

Nazife hocam bunu gmailde

Nazife hocam bunu gmailde görüntülü anlatsanız ..

Hale TOKATLI 08 Kasım 2012 Perşembe 11:45

Ah bir vakit olsa

Ah bir vakit olsa, neler yapacağız da. Video yapıp herkese ulaştırmaya çalıştıracağız.

Nazo design 08 Kasım 2012 Perşembe 11:47

Resimleyerek de olabilir

Resimleyerek de olabilir hocam..

Hale TOKATLI 08 Kasım 2012 Perşembe 11:53

Hocam,6. maddedeki boncuğun

Hocam,6. maddedeki boncuğun önü dediğiniz, boncuğun sağı mı solu mu?

Hale TOKATLI 09 Kasım 2012 Cuma 12:00

Sevgili Hale

Boncuğun sağına gir her zaman.

Nazlı DİKMEN 09 Kasım 2012 Cuma 13:24

İlmek

İlmeği almadan önce ilk yapacağınız, boncuğu tığın yanına sürün, sonra boncuğun sağına girin, ilmeği bir ve iki de çekin, direk ilmeği alıp çekmeyin, örgüyü sıkmayın rahat örün, sıkarsanız, örülen boncuklar aralara girer. Örgü düzgün durmaz, yamuk yumuk olur.

Nazlı DİKMEN 09 Kasım 2012 Cuma 13:30

Yeni Başlayanlar

Hapishane işine yeni başlayanlar, öğrenmek isteyenler, orta boy bir boncukla deneme yapsınlar, boncuk rengini koyu renk seçmeyin, hemen desene geçmeyin, ilk denemelerinizi tek renk düz yapın, ilk denemelerinizi bileklik yapabilirsiniz.

Nazlı DİKMEN 09 Kasım 2012 Cuma 13:32

Desen

Hapishane işi desen çalışmasında, şemayı dizerken hemen desenden başlamayın, başlangıca ana renkten (diyelimki 12 li yapıyorsunuz 12x5=60) boncuk dizip desen dizmeye başlayın, hemen desene geçerseniz, kafanız karışabilir. Öncelikle kolay desenler deneyin.

Nazlı DİKMEN 09 Kasım 2012 Cuma 13:34

Teşekkürler Nazlı hanım

Bu şekilde tecrübelerinizi aktarmanız çok güzel, teşekkürler. Bize diyecek söz bırakmamışsınız. :-) Yazdığınız her kelimede yaşadığınız tecrübeleri o kadar net anlatmışsınız ki.

Nazo design 09 Kasım 2012 Cuma 18:19

Çok güzel bir program

Teşekkürler, Nazife hanım, bu çok faydalı olacak, inşallah. Yapabiliriz

Emine Takı Tasarım 10 Kasım 2012 Cumartesi 21:21

Şerminciğim

Canım buldum senin için, arama bölümüne sadece; boncuğun sağından yazdım ve bu sayfa geldi.

Nazlı DİKMEN 26 Kasım 2012 Pazartesi 11:45

Teşekkürle Nazlı hanım

Arama bölümüne yazmadığım kalmadı,
bir bunu yazmamışım :)))

Şermince Takı Tasarım 26 Kasım 2012 Pazartesi 11:52

Bir şey değil canım.

Sınıf arkadaşı değilmiyiz :), tabiki bildiklerimizi paylaşacağız, bilgisayarın başında çok vakit geçiriyoruz, bilenler bilmeyenlere anlatacak, arama işlerimiz çok uzun sürüyor bulamayınca sinir oluyor insan, o zaman elimizdeki işler kalıyor.


Nazlı DİKMEN 26 Kasım 2011 Pazartesi 00:09

Etsy dükkan linki

http://www.etsy.com/shop/GULDENTAKI sevgili admin, profilime ekler misiniz lütfen.

Gülden TAKI 27 Kasım 2012 Salı 01:46


Hayırlı olsun

Gülden hanım dükkanınız hayırlı uğurlu olsun ürünleriniz harika elinize sağlık.

Moonsten Jewelry 27 Kasım 2012 Salı 07:32

Hayırlı satışlar.

Hayırlı satışların olsun Gülden Hanımcığım.

Nazlı DİKMEN 27 Kasım 2012 Salı 07:34

Cicilerim geldi

Bugün kızlarımı okuldan alırken postacı amca bana seslendi, çok ilginç oldu arkadaşlar, gittim dediki sana bir paket var almak istermisin, eve bırakayımmı verin dedimmm verinnnn bende dört gözle bekliyordum anladim ki kankamın postası,hemen aldım sanki sevinçten hoplayacakdım, kızlarımı aldım parka geldik okulun hemen yanı, oturdum dayanamadım açtım o kadar sevindim ki anlatamam iplerim cok tatlııı Nazlıııı birde kendi emekleriyle yaptığı bir kaç takı bileklik, yüzük, Ahh Nazlı dedim kendi kendime ne yaptın zahmet ettin ama nasılda mutlu oldum anlatamam, yanımdaki bayanlar bakıyor o ne, ona dedim arkadaşım yolladı yüzüklere bayıldılar Nazlı ben herkese dükkanlarımızın adını vereceğim okul anneleri cok meraklı Emek pinarı'na yönlendireceğim seçin, seçin alın diyeceğim bakalım insallah alırlar, size adres vereceğim oradan bakarsınız dedim çok teşekkür ettiler. Nazlı canım tekrar, tekrar teşekkür ediyorum, her şey için beni cok mutlu ettin inan ki, sevgilerimle.

Moonsten Jewelry 27 Kasım 2012 Salı 07:38

Canım kankam benim.

Çok duygulandım, güle güle kullan canım. İyiki aynı sınıftayız :) :) Sevgilerimle.

Nazlı DİKMEN 27 Kasım 2012 Salı 07:46

Arkadaşlarıma Teşekkür Ederim.

Ayten ve Nazlı Hanıma, güzel yorumları için teşekkür ediyorum. Paket Ayten Hanıma ulaşmış okudum çok sevindim. Ayten hanımın bizleri orada tanıtma çabasına da ayrıca sevindim.Birlikten kuvvet doğacak, güzel işler yapacağız buna inanıyorum.

Ayrıca dün gece beni teknik ve kargo konusunda uyardığı için Hale Hanıma ve tekniğin adını bana hatırlattığı için İnci Hanıma da çok teşekkür ediyorum.
Ayten hanım, bu arada sizden biraz kopya aldım, haberiniz olsun:)))

Gülden TAKI 27 Kasım 2012 Salı 09:37

Hepsini alabilrsiniz

Gülden hanımcığım ne demek seve seve, faydam varsa ne mutlu bana, istediğiniz şekilde kopyalayabilrisiniz, istediğiniz bir şey varsa çevirebilirizde siz Türkçe'sini yazin ben yollarım ilk fırsatımda, yeri geliyor bende zorlanıyorum bende yardımlar alıyorum kopyalar yapıyorum ögrenmenin yolu çok yeterki isteyelim, her şeyin hayırlısı olsun bende diyordum Gülden hanım Etsy de niye yok, hoş geldiniz diyelim bol satışlarınız olsun diyelim sevgilerimle.

Moonsten Jewelry 27 Kasım 2012 Salı 07:56

Nazo örgü ile asimetrik taş örme. Bölüm 5/7
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar