31 Mayıs 2009 Pazar

Roxelana necklace - Hürrem sultan kolyesi

Roxelana necklace - Hürrem sultan kolyesi

Hürrem sultan'ın kolyesi çalışmasını 2005 yılında yapmıştım. Topkapı Sarayı'ndaki Hürrem Sultan döneminden kalma, bizzat Hürrem Sultan'ın kullandığı takıdan esinlenerek yaptım. Takıyı tasarlarken Topkapı Sarayın'da bulunan orijinal boyutlarına sadık kalmaya çalıştım. Kullandığım malzemeler ise fırınlanmış gül ağacı tornada şekillendirildi daha sonra altın varak ile kaplandı bunun çevresi swarovski kristaller misina kullanılarak örülerek çevrelendi. Ortadaki kısma sarı tuğra yerleştirildi. Sap kısmı ise en iyi kalitede kum boncuklar ile tığ kullanılarak örüldü. İsmek'in ( İstanbul Büyük şehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları ) 2005 yılanda düzenlemiş olduğu takı tasarım yarışmasında bu tasarımım ile ikincilik ödülüne layık görüldüm.

Zamanında Hürrem Sultan'ın büyüklüğünden dolayı nasıl olup ta bu takıyı taktığını merak edenleriniz varsa orijinlini de aşağıya resim olarak ekliyorum.

Takı, tamamen el işi olup bugüne dek bir çok kişinin beğenisine sunulmuştur.Topkapi Palace, old original, my work

----------

Çalışmamın Topkapı Sarayı'ndaki orijinali

Nazo örgü ile taş çevresi örerek yüzük yapımı
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar