30 Haziran 2007 Cumartesi

Patience stone necklace - Sabır taşı kolye

2007 İsmek (İstanbul Büyük şehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) Dünya Mevlana yılı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenmiş olan Mevlana konulu el sanatları yarışması ikincilik ödülü alan, bu tasarımıma Konya Mevlana müzesinde bulunan ve aşağıda resmini gördüğünüz objeden esinlenerek yaptım. Söylenene göre bu taşlar büyük bir sabır ile tek parça mermerden oyularak yapılırmış ve ek yerleri yokmuş. Bir kişinin küçük yaşlarda başladığı bu sabır taşını oyma işini bitirmeye ömrü vefa etmez, hatta torunun bitirdiği bile olurmuş. Düşünün bu emeğin heba olduğunu? Yani yaparken birden bire çatladığını. İşte sabır taşının çatlaması değimi de buradan geliyor olsa gerek. Çünkü bende bu çalışmayı yaparken bir iki kere başarısızlığa uğradım, yani sabır taşım çatladı ama azimle bitirdim. Bu ikincisi, ilkini 2007 İsmek (İstanbul Büyük şehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları) yarışması için hazırladım. Yarışmanın şartları gereği bir sertifika ve para ödülü aldım, ilk tasarımım İsmek'te kaldı. Şu anda ilk tasarımımın nerede sergilendiği hakkında bir bilgim yok.


Takının bu kısmına tamamen bir küre olarak yaptım ve içi boş olmasına rağmen çökme yapmamaktadır. Kullanılan malzeme olarak ta swarovski kristal ve kum boncuk kullandım.

Tek parça mermerden oyulan orijinal sabır taşı.

2007 Dünya Mevlana yılı 2. başarı belgesi.

Patience stone necklace - Sabır taşı kolye

Düzeltme :

İsmek tarafından yayınlanan Mevlana konulu branş yarışmasının 2007 yılında dereceye giren ve sergiye layık görülen eserlerin yayınlandığı Mevlana yarışması kataloğunda editöryal hata nedeni ile çalışmamın altına sayın Ayfer AKBULUT'un ismi takı tasarım branşı 3. lük derecesi ile yazılmıştır. Katoloğun bir önceki 74. sayfasında benim ismim ve derecem kullanılmıştır.


İsmek yayınlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mevlana yarışması ürünleri katolğunu indirmek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.


Hapishane İşi Top Örme Nasıl Yapılır. Bölüm 1/6
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar