29 Eylül 2011 Perşembe

One of Picasso's ladies is lying on my neck necklace - Picasso'nun kadınlarından biri boynuma uzanmış

Vote for Picasso. Thank you very much all.

One of Picasso's Ladies is Lying on My Neck Necklace-Inspired by Picasso and Ramshaw-EBWC October Challenge

Theme of the Necklace-One of Picasso's Ladies is Lying on My Neck


The necklace is inspired by both Picasso's portraits of women and Wendy Ramshaw's designs. Being a big fun of both Picasso and Wendy Ramshaw, who is a very famous contemporary jewelry artist, Nazo designed this "piece of art" by using her own techniques and imagination.

"Looking" at a piece of art and "seeing" it are two entirely different things in the same analogy as wearing an ordinary jewelry and "a piece of art". While beading this necklace Nazo did think her needle as the brush of Picasso, and her beads as the paints. As a result, a marriage of Picasso's cubism and Nazo's weaving has been born.

Dressed by light grey, this lady of Picasso is designed to lye on the neck with her "eye" open, "dress" flowing from the sofa like a small fountain, and her "feet" positioned side by side.

Technique of the Necklace

This original necklace is a unique design of Nazo, weaved by her own technique called Nazo Weaving (you can find out more about this technique, including instructional video and more jewelries made by this technique here).

Materials

Only the high quality Miyuki seed beads and Swarovski crystals are used to weaved this necklace. Colors include light grey seed beads and white crystals. Although you can observe various movements on the necklace (different shapes, twists, bends) this is not because of any metal component but because of the technique that is used to make this necklace. Since the necklace does not include any metal component, it is also hypoallergenic.

Fitting

From one end to the other: 72 cm (28.34 inches)
From the bottom of the neck to the chest part: 8 cm (3.14 inches)
From the weaved buttons to the spiral part: 20 cm (7.87 inches)
The eye: 2x3.5 cm (0.78x1.37 inches)
Diameters of the buttons: 2 cm (0.78 inches)

Picasso Etsy'de yarıştı. Birinciliği layık gördüğünüz için herkese çok teşekkürler.

Picasso'nun kadınlarından biri boynuma uzanmış isimli çalışma, Picasso ve Ramshaw'dan esinlenerek yaratılmış kolye çalışması ETSY beadweavers team'in Ekim 2011 yarışması için özel olarak tasarlanmıştır.

Kolyenin tasarımında hem Picasso'nun resmetmiş olduğu kadın portrelerinden, hem de Wendy Ramshaw'ın dizaynlarından esinlenilmiştir. Picasso ve Wendy Ramshaw (oldukça ünlü bir çağdaş takı tasarımcısı)'nın büyük bir hayranı olarak, bu sanat eserini kendi hayal gücüm ve kendi geliştirdiğim Nazo örgü tekniği ile tasarladım.

Bir sanat eserine "bakmak" ve onu " görmek" birbirinden apayrı ik kavramdır. Bu, sıradan bir takıyı takınmak ve bir " sanat eserini" boynunuzda taşımak söz konusu olduğunda da değişmez. Bu kolyedeki her boncuğu tek, tek birbirine eklerken, boncuk iğnesini Picasso'nun fırçası, boncuklarını da boyaları olarak hayal ettim. Bunun sonucunda Picasso'nun kübizmi ile Nazo örgünün muhteşem birlikteliği ortaya çıktı.

Açık gri bir elbise giydirilmiş olan Picasso'nun kadını takınıldığında boyunda "gözü" açık, "elbisesi" uzandığı kanepeden küçük bir ırmak misali akar ve "ayakları" yan yana uzatışmış pozisyonda bulunacak şekilde tasarlanmıştır.

How to weave Nazo weaving? / Nasıl yapılır?

Detail / Detay


Nazo weaving / Nazo örgü


Or / VeyaNazo örgü ile asimetrik taş örme. Bölüm 3/7
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar