14 Ocak 2014 Salı

Neden satış yok

Önceden yapılan yayın ve yorumları toparlayıp bir yandan buraya aktarırken, zaman yaratıp yeni yayınlarla gündemi takip etmeliyiz.

Katılımcılar neden satış yok, veya niye satışlarımız istediğimiz gibi ilerlemiyor. Bu soruları kendinize mutlaka sormuşsunuzdur. Çünkü bizde bunu kendimize sorduk. Başladık konuyu kurcalamaya.

İlk tespit ettiğimiz olay kendimizi disipline etmek yönündeydi. Daha fazla mağazamızla ilgilenmeliydik. Her gün bir yerlerini kurcalamamız gerekiyor. Mutlaka bir yerlerde bir eksiğimiz veya yanlışımız olabilirdi. Başkalarıda bizim gibimiydi. Bir bakalım dedik başka mağazalara. Bu soruyu bir kaç ay önce ilk sorduğumuzda tesadüfen bir mağaza çıktı önümüze, satışı 56.000 adet civarındaydı. An itibari ile tekrar o magazayı açtık önümüze ve oradaki verileri aktararak başlayalım dedik. Şimdiki toplam satış rakkamı 71.182 adet. Dükkanda satışa çeşit olarak 416 çeşit ürün bulunuyor, yanlız bu ürünlerin her birinden, birden çok adet var. Şöyleki bir ürün satıldığında aynı ürünün devamı otomatik olarak devreye giriyor ve yeni ürün konmuş gibi vitrininde yerini alıyor. Buda dükkanı sürekli canlı tutuyor. Mağaza bu kadar satış adedine ne zamandan beri ulaşmış? Mağazanın ilk açılış tarihi 3 Kasım 2011 yani iki yıllık bir satış adedi. Bulunduğu yer California. Ürünlerin fiyat aralığı 9 ila 98 $ aralığı. Bu gün, gün kapanmadığı için, dünkü yani 28 aralık satışı 167 adet. Kısacası iki sene içinde 2.000.000 $ civari bir cirosu var, yani yıllık 1.000.000 $. Daha incelemeye devam edersek, zenginin parası züğürdün çenesini yorar pozisyonuna düşeceğiz.  Bazılarınız diyebilir bu çok uç bir örnek diye, evet uç bir örnek gözümüze takıldığı için bilerek yoğunlaşıp bu örneği size aktarmak istedik. Amacımız şu, aynı platformda bulunuyoruz, bu blunduğumuz platfomda böyle örnekler varsa, bizim çok eksiğimiz var demektir. ( Buraya kadar olan kısım 29 Aralık 2013 günü yazıldı. Bahsi geçen magazanın şu an itibari ile satış adedi 72.111 )

Bir seneyi aşkın bir süredir, mağazalarını açıp satış yapmaya çalışan katılımcılar var. Neden beklentilerine ulaşamadılar? Bazı yerlerde hatalar yapılıyor, daha doğrusu hata kelimesinin yerine, yanlış yollar izleniyor görüşündeyiz. Bazı izlenimlerimizi aşağıya aktarmaya çalışacağız.

Baştada değdiğimiz gibi öncelikle kendinizi disipline edin, şöyleki, bir iş yeriniz var ve bu işyerinin siz, hem patronu, hem işçisi hem çaycısısınız. Öncelikle mağazanıza yoğunlaşın, sürekli kurcalayın, ben bu ürünü daha iyi nasıl anlatabilirim diye, ürünününüz fotoğrafımı hoşunuza gitmedi, tekrar çekin, eskisi ile değiştirin. Sürekli ama sürekli mağazanızın içinde olun. Benzetmek gerekirse, gerçekte bir mağazanız olsa sürekli ürünlerini daha iyi görünmesi için nasıl düzenlemeye çalışırsak, nasıl tozunu alırsak, aynı şekilde davranın.

Hiç bir şey yapmayın, bir süre geçmişi inceleyin. Hazine listeleri hazırlamakla oldukça fazla zaman geçiren katılımcılar var. Bunun sizden aldığı zaman karşılğında getirisi nedir. Hep savunduğumuz gibi sizin en büyük sermayeniz zamanınız.

Yine geçmişe bakalım, ürünlerinizi sosyal medyada paylaştınız, (Pinterest ve Wanelo'yu bundan ayrıyoruz ve benzerlerini) Mağaza istatistiklerinize bakalım. Ziyaret yüzdesi en yüksek ülke neresi? Sizin hedef pazarınız neresi? Şunu demeye getiriyoruz, sosyal medyada mağazanıza koyduğunuz ürünleri paylaştığınızda, gerçekten hedef alıcı kitlenizemi ulaşıyorsunuz, yoksa sadece çalışmalarınızı merak edenleremi. Cevabınız ikinci şıksa bir önceki yazıda belirtildiği gibi, sosyal medyada blog girdilerinizi paylaşın, blog tarafiğiniz size ileride ayrı bir kazanç kapısı açacak, buna alt yapı oluşturun.

Mağanızda sol sütunda bulunan "Sales" başlığının altında birde "Admirers" diye bir bölüm bulunuyor. Bu bölüme bir göz atalım. Sizin mağazanızı takip edenlerden kaç tanesi mağaza sahibi, kaç tanesi alıcı, ilk seçeneğe ürün satmakta zorlanabilirsiniz ama ikinci seçenek her zaman için potansiyel alıcıdır.

Ürün adedinizi çoğaltın. Çeşidini demiyoruz, bu sizin tercihinize kalmış bir şey. Adedi çoğaltın. Bazı ürünlerin üretilmesi zaman alıyor, bunun farkındayız. Böyle ürünlerin yanında, kolay ve hızlı üretilecek ürünler tasarlayın ve bunlardan daha fazla yapmaya çalışın. Mümkünse aynı üründen birden fazla yapıp mağazanıza öyle koyun. Yukarıda incelediğimiz mağazada bunun mantığını anlatmaya çalıştık. Bu tarz ürünlerin fiyatlarıda makul seviyelerde olmalı, ürünün yanında fiyatı da alıcıyı cezbetmeli. Edindiğimiz izlenim platforda 20$ civarında psikolojik bir fiyat seviyesi mevcut.

Atladığımız bir şeyler varsa ve yine sizden gelecek sorular doğrultusunda, bu bölümde genişlemeye müsait.
Çift Katlı Kristalli Top Nasıl Yapılır ? Bölüm 8/10
Daha fazlası için www.YouTube.com/NazoDesign


1 yorum:

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar