19 Ekim 2011 Çarşamba

Nazo dome - Nazo kubbe

Nazo dome - Nazo kubbe

Bu güne kadar www.nazotasarim.com sitesini takip ediyorsanız, son olarak Picasso çalışmamın kapamasında ve daha önceleride bir çok çalışmamda kapama ve püsküllü kubbe olarak kullandığım kubbeyi fark etmişsizdir. Bazı takipçilerim sürekli bunu nasıl yapabileceklerini soruyorlardı. Ancak vakit bulup tüm sorulara cevap olur umuduyla bunu sizlerle paylaşacağım.

Bu çalışma nasıl ortaya çıktı? Önce size bunu aktarayım. Eminönü'de boncukçularda dolaştığım bir günün sonunda, biraz dinlenmek için bir çay bahçesinde oturdum. İstanbul'un siluetini biliyorsunuz bir çok cami var ve üstlerinde kubbeleri. Bunlardan biri çok ilgimi çekti, üzerinde küçük, küçük o kadar güzel kubbeleri vardıki. Allah'ım ben bunları boncuklarla nasıl yapabilirim diye düşünmeye başladım. Bir yandan çayımı içerken, bir yandanda önümdeki kağıda bir şeyler çizmeye çalıştım. Kendimi o kadar kaptırmışımki kaç saat kalmışım orada farkında değildim. Aslında orada kafama takılanların bir kısmı o çay bahçesinde, bir kısmıda eve dönüşte yolda şekillendi. Eve geldiğimde kum boncuklarla bu çalışmayı çıkardım. Şimdi en sevdiğim çalışmalarımdan biri. Kapamalarda, püskül tepelerinde bir çok yerde kullanıyorum.

Yapılışına gelecek olursak, 4 tane kum boncukla başlayın. En başta aldığınız kum boncuktan geçiniz. 2 tane kum boncuk alın bir kum boncuk atlayarak yanındakine girin.Tekrar 2 boncuk alıp ilk çıktığınız boncuğa girin. Şimdi o ilk aldığınız 2 bonckutan pas geçerek bir boncuk alın tekrar 2. kes aldığınız 2 boncuktan pas geçerek bir boncuk alıp tekrar 2 boncuktan pas geçin ve arada aldığınız bir boncuğa gelin. Buradayken 3 boncuk alın karşısındaki tek başına duran bir boncuğa girin. 3 tane daha alın bu sefer çıkmış ikinci kez aldığınız tek boncuğa girin. Şimdi 3 boncuktan pas geçin, tek boncuk alın, tekrar üç boncuktan pas geçin (içlerinden geçiyorsunuz) bir boncuk alın, tekrar 3 boncuktan pas geçin, aldığınız tek boncuğa gelin. (Bu tek boncuklar sizin merdivenleriniz oluyor. Bu merdivenlere birer birer boncuk ilave ederek yaprağı genişletiyorsunuz) Burada dikkat etmeniz gereken bu merdivenleri yaparken hem alttaki boncukları hem de sonradan ilave edeceğiniz boncuklar tek bir boncuktan çıkmış olmaları gerekiyor, yoksa düzgün olmaz. Boncuk sayısı 6 tane oluncaya kadar bu işleme devam edin, böylece bir yaprağınız bitmiş oluyor. Aralardan geçerek (Ama yine sanki örüyormuş gibi) aşağıda ilk başladığınız boncuğa gelin. Bu dört boncuktan yan duvardakinden işleme devam edeceksiniz. Şöyleki işe nasıl başlamıştık 4 boncukla, işte burada bu duvarı ortak olarak kullanacaksınız. Bir boncuğunuz var o zaman üç boncuk alıp burayı dörtleyeceksiniz ve iki boncuk alıp bir boncuk atlayıp yanındakine gireceksiniz. Tekrar iki boncuk alın yan duvara girin. (Yani yan duvar ortak, bu çok önemli) Yan duvardan çıkın, sakın hemen boncuk almayın, önündeki demin aldığınız boncuklardan (yani 2 boncuktan) pas geçin, (Şimdi ne yapıyoruz? merdiven) bir tane alın, hemen yine 2 boncuğa girin, pas geçin, bu sefer sanki boncuk alıyormuş gibi yan duvardaki 2. boncuğa girin. Yine sakın boncuk almayın, yine 2 boncuktan pas geçin (içinden) yaptığıınız merdivene gelin, şimdi üç boncuk alın ve karşıda ortak kullandığımız 2. merdivene girin. Şimdi tekrar üç tane alın ve yine diğer merdivene girin. İşleme böylece devam edin. Böyle, böyle 6 yaprak yapın. Son yaprağı ise karşılıklı olarak merdivenleri ortak kullanın ve kapamanızı bitirin.

Gerçekten zor ama dediklerimi tek, tek yaparsanız çok kolay olacak eminim. Bunu kurslarımda gösterdiğimde bire bir anlatmam gerekiyor, kalabalığa toplu olarak anlatmakla anlaşılmakta güçlük çekiliyor. Buradaki adımların çok kişiye faydalı olacağını düşünüyorum. Özellikle yapılan yanlışı belirteyim, sizde çalışmaya başlayınca karşılaşabilirsiniz, ozaman da iş güzel çıkmıyor. Yapmanıız gereken, merdiven yapmak, bu merdivenleri ara duvara bağlamak, ama hem alta hem üste ve en önemlisi araları örerken mutlaka merdivenlerde olmak ve ara boncukları aldıktan sonra direkt karşı merdivene girmeniz. Ondaan sonrakı kolay. Birde yukarıdan aşağı inerken tekrar örermiş gibi aşağı inmeniz.

Ayrıca burada ne kadar az ekleme misina ile çalışırsanız o kadar iyi olur. Bu nedenle misinanıın bir ucunu kesmeyin, makarada kalsın, bir tarafı ile çalışmaya başlayın, çalıştıığıınız taraf bittiğinde diğer uca geçin. Nasılsa diğer uçtanda çalışabilirsiniz. Toho boncuklar ile çalışmanızı tavsiye ederim. Çok fazla girip çıkıldığı için ipe dizili kum boncuklar ile yapmak biraz zor oluyor. Çoğu kere ben iğnesiz çalışıyorum, ama Toho boncuklarda böyle bir sorun yaşamadım. Ayrıca biraz sıkı çalışalım. Site içinde göreceğiniz gibi bazı modellerde var, ayrıca burayada bir kaç yakın plan çalışmamı koydu. Hapishane işlerinin altına koyuyorum ve içlerinden boncuk saçaklar sarkıyor ve oldukça güzel bir görüntü oluşuyor.

Dediğim gibi başlarda biraz zorlanacaksınız, ama yol almaya başladığınızda sizinde hoşunuza gideceğine eminim. Bakalım sizler ne yapacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar