16 Ocak 2014 Perşembe

İzleme kodunuzu edinin.


Biz bunu izleme kodu olarak teleffuz ettik, bu kodun asıl mahareti size o kadar çok istatiki veri sunacak ki, ileride sizi bu veriler oldukça iyi yönlendirebilecek. Sizin yayınlarınıza nerelerden, hangi şehirlerden, ne şekilde ulaşılmış, hangi yayınlarınıza bakılmış, mağazanızda hangi ürünler daha fazla ilgi çekmiş. Tabi bunları tarih aralıklarında izleyeceğiniz gibi, gerçek zamanlı da görebileceksiniz.

Gelelim izleme kodunu edinmeye. Adresimiz http://www.google.com/analytics/ tabi her zaman olduğu gibi tamamen ücretsiz bir kaynak. Yapmanız gereken Gmail adresiniz ile oturum açmanız. Yönergeler tamanen Türkçe olduğu için zorlanacağınızı tahmin etmiyoruz. Yönergeleri takip ettiğinizde UA-0000000-0 benzeri size ait benzersiz bir kod oluşturulacak.

Bu kodu nasıl kullanacaksızın? Blogunuz için Ayarlar > Diğer bölümüne girdiğinizde en altta bulunan Google Analytics bölümünde bulunan boş kutucuğa bu kodu girin ve kaydedin, hepsi bu kadar.

Etsy için, Your Shop > Shop Dashboard > Settings > bölümüne girdiğinizde sol sütunda bulunan "Shop Settings" başlığı altındaki "Options" seçeneğini tıklayın. Gelen ekranda üst menüde bulunan "Web Analytics" kısmına girdiğinizde "Web Property ID" altında yine bir boş kutucuk göreceksiniz kodu oraya girin ve "Save" butonuna basın. Burada da hepsi bu kadar.

Sonrasında her iki kanaldan'da istatiki verileri almaya başlayabilirsiniz. Bu verileri http://www.google.com/analytics/ sayfasına girip oturum açtığınızda görebilirsiniz.

Çift Katlı Kristalli Top Nasıl Yapılır? Bölüm 6/10
Daha fazlası için www.YouTube.com/NazoDesign