14 Ocak 2014 Salı

Bundan Sonra Ne olacak

Kendi alanlarınızı yaratın.

Bu başlığın ana çıkış fikri, Yasemin Hanım'a yazdığımız cevabın içinde gizli. Başlık kısmı ve altına gelecek yorumlarla şekillenecek uzun soluklu bir yazı olacak baştan bunu belirtelim. Katılımcılardan birinin çıkıp "Ben bugün 0.20$ kazandım" demesi ile, bu başlık amacına ulaşmış olacak.

İnternet üzerinde gelişen ekonimin, bu güne kadar yaşaya geldiğimiz ekonimilerden farklı bir işleyiş tarzı bulunmakta. Özetle, önce bilgi edinmek, ardından fikir üretmek, üretilen fikri geliştirmek ve bunu uygulayıp bir kanal yaratarak bu kanalı besleyip genişletmek. Oluşturduğunuz bu kanalların size ekonomik getiri sağlaması, asıl odaklandığımız nokta burası. Bu getiri size doğrudan (mağazalarınız gibi) olacağı gibi, dolaylı yoldan da olabilir.

Bu başlık altında sizleri, kendinize doğrudan bir getiri kanalı daha oluşturabilmenizi amaçlıyoruz. Peki neden günlük 0.20$ hedefini koyuyoruz. Hani mağazalarınızda her ürünün, dört ay vitrinde sergilenme ücreti olarak ödediğiniz 20 cent'ler var ya, bu maliyetinizi günlük olarak bu kanaldan elde edebilirseniz, her gün bir ürününüz sergileme ücretlerini sıfırlamış olursunuz.

Oluşturacağınız bu kanalın ekonomik açıdan size dönüşü zaman alacak bir olgu. Asıl amaç kanalınızı sağlıklı bir şekilde oluşturmanız. Siz kimsiniz? Bu kanalda bu sorunun cevabını vereceksiniz.

Blog sahibi olmayanlar bir blog oluştursunlar, olanlar ise blog yayınlarını iyileştirsinler.

Baştan beri bizleri takip edenler farkındadır, kapalı sistemlere oldum olası sıcak bakmıyoruz. Blog kanalınız sizin Dünya'ya açılan yüzünüz olacak. Sizin arkadaş çevrenizle, sizin gönderilerinizi paylaşanlarla sınırlı kalmayacak. Sağlıklı bir blog yapısının, tabiki bazı incelikleri var, yeri geldiğinide bu konuda size kendi bilgi ve tecrübelerimizi aktaracağımız gibi, sizlerde sınırsız sayıdaki kaynaklardan bunları araştırıp bilgi edinebileceksiniz.

Bir blog yapısında olması gerekli belli başlı temel kriterlere değinecek olursak, bir blog asla sadece fotoğraf gönderilerinden oluşmamalı, o gönderinizi destekleyecek ve açıklayacak mutlaka yazı olarak bir içeriği olmalı. Yaptığınız her çalışmanın mutlaka bir hikayesi vardır, bunları fotoğraflarınızın altına aktarın. Mümkün ise her gün bir yayın yapın. Genel sayfa yapısı için, diğer blog yapılarını ve bu blog yapısını inceleyebilirsiniz. Yayınlarınız bir kerede bakılıp geçilecek şekilde olmamalı, bir ön yazınız ve ardından devap edecek şekilde bir içeriğiniz olmalı. Ziyaretçilere içeriklerinizi cazip bir şekilde sunmalısınız ki, ilerleyen zamanlarda sizi tekrar ziyaret etme gereği duysunlar.

Buraya kadar olan kısım, her katılımcının bireysel çabası ile oluşacak. Asıl ondan sonrası, bizleri bir adım daha öteye taşıyacak bölüm. Zincir mi? Ağ mı? demiştik, bu blog yapısı çerçevesinde öyle bir ağ yaratmaya çaba göterereceğiz ki, hem sizin blog ziyaretçilerinizi arttırmanızı, hem de daha çok kişiye ulaşmanızı istiyoruz.

Başta dedimiştik, bu uzun soluklu bir yazı ve izlenecek yol. Aslında buraya kadar bile bu yazı içinde bir çok şey barındırıyor. Zaman içinde bunlarda, adım adım ilerleyeceğimizi düşünüyoruz.

Şunu bir dip not olarak düşelim; Blog yazmak farklı bir şey olduğu gibi heyecanıda farklıdır. Başladığınızda zaman içinde bu duyguları sizlerde hissedeceksiniz.

Konunun bütünlüğünün dağılmaması için, bu konu hakkındaki tüm görüş ve önerilerin bu başlık altında toplanmasının sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Çift Katlı Kristalli Top Nasıl Yapılır? Bölüm 10/10
Daha fazlası için www.YouTube.com/NazoDesign


7 yorum:

 1. Bloğum var açıklamanın devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir kaç katılımcı var ki, onların kaderi hep aynı. :-) ilk onlarla uğraşmaya başlıyoruz. Uğraşmak değil aslında, yola çıkmak tabiri daha doğru. ilk etapta sizinle ve Gülden hanımla ilerleyeceğiz gibi geliyor. Daha önceden bakmıştık, içerik eksikliği çok fazla. Şöyleki güzel fotoğraflar var ama, onu destekleyecek yazı olarak içerik yok. Niye içerikte ısrar ediyoruz, malesef arama motorlarında sizi fotoğraflarla bulup blogunuza ziyaretçilerin gelmesi çok zor. İkinci bir tespit. Ana sayfada resimleri çok büyük kullanıyorsunuz, yayını hazırlarken orjinal boyutlarında yükleyin ama, yayına küçülterek verin, isteyen üzerine tıklayıp orjinal boyutuna bakabilir. Bu şekilde büyük olduğunda ziyaretçiler başlğının devamını gözden kaçırabilirler, sayfayı yukarıdan aşağıya kaydırıp geçip giderler. Haa birde copy - paste alışkanlığı olan ziyaretçiler var, onlarada kolaylık sağlamış oluyorsunuz, bırakın biraz çaba harcasınlar.

   Sil
  2. Bir ek daha yapalım, Yasemin hanıma dediğimiz gibi. Buraya yorum göndermişsiniz, pek bir sevindik, konu ile ilgilendiğiniz için. Bunun yanında bir de merak etik, biz ettiisek başkalarıda merak edebilir. İsminizin üzerine tıkladık. Öğrenmek istediğimiz, "Siz kimsiniz" Hakkınızda kısmında kendinizi anlatın. Blogum var demişsiniz, mağazanızda var bunu biz biliyoruz. Her merak eden bunları bilsin.

   Sil
 2. En kısa zamanda fotoğrafları küçülteceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog girdilerinizi yaparken, bir şeyi daha göz önünde bulundurun. Etiketler, etiketlerinizi insafsızca harcamayın. Gönderilerinizi etiketlerken bir tarz menü mantığı güdün. Çünkü burada toplam etiket sayınız 200 adet. Rasgele etiketleme yaparsanız ileride sıkıntıya düşebilirsiniz. Kolyeler, Boncuk kolyeler, Metal kolyeler, Bileklikler vb. Kendinize göre bir yapı geliştirin.

   Sil
 3. Birinci deneme başarılı, sırayla küçültmeler ve her fotoğrafta metin kısmı yazmaya özen göstereceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sitenizdeki her pikselin değeri çok önemli, siteniz ilk açıldığında yayınlarınınızı olabildiğince yukarı çekin, resimleri daha da küçültebilirsiniz, özet yazdığınız metin resmin etrafına daha iyi sarılabilir. Amaç ileride eklencek bazı şeylere yer açabilmek. www.prodigystream.com/ buradaki ana sayfa yapısına göz gezdirin ve sayfaları ilerlettikçe nasıl bir görüntü aldığınıza. Gözden geçirmeleri, imkanınız varsa bilgisayar harici, telefon ve tabletlerdende deneyin. Gülden hanım özet kısmında çoklu resim kullanıyor, buna gerek yok, bir resim ve objeyi anlatacak bir ön yazı yeterli, merak eden zaten içeriğe girip bakacak. O zaman o içerik kısmında istediğiniz kadar detay verebilirsiniz.

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar