20 Aralık 2009 Pazar

Beyoglu signet ring - Beyoğlu taşlı yüzük yapılışı

Beyoğlu taşlı yüzük yapımı aşamaları

Yapımı biraz zor bir yüzük. O nedenle moralinizi bozmadan deneyin. Ama bitince müthiş oluyor.

Gerekli Malzemeler

1 adet ayaklı büyük beyoğlu taşı 4 delikli

10 adet ayaklı küçük beyoğlu taşı 4 delikli

10 adet 3 numara kristal boncuk


10 adet 5 veya 6 numara kristal boncuk

ipe dizili kum boncuk

boncuk iğnesi

20 lik misina

Bir metre misinayı iğnenize takınız. Büyük Beyoğlu taşının içinden geçiniz. misinanın diğer ucuna kadar geliniz. Bu uçta on santim kadar bırakın sonra bağlamak için kullanacağız. (Misinayı bağlamayınız. Bu boncuklardan çok kere geçeceğiniz için düğüm size engel olabilir.) sekiz tane kum boncuk alınız. tekrar Beyoğlu taşının içinden geçiniz. 2 tane kum boncuk alınız hemen yanındaki deliğe giriniz. tekrar iki alınız demin aldığınız sekiz ve iki kum bocuğun içinden geçiniz. Tekrar sekiz tane kum boncuk alınız bu sefer 12 kumun birden içinden geçiniz. şu anda taşı kum boncuklarla çevrelemiş olmanız gerekmektedir. ve 20 kum boncuk olması gerekmektedir. Paket kum boncuklar aynı boyutta olmadıkları için yapılan işlerde kendini göstermez.

Bundan sonraki aşamada küçük Beyoğlu taşlarına yuva hazırlamamız olacak. 8 tane kum boncuk alınız. 2 tane kum boncuktan ve önündeki 2 kumdan geçiniz. bundan sonra 5 tane kum boncuk alınız. demin aldığınız 8 kum boncuğun ikisinden ve yine demin geçtiğiniz 2 kumdan ve önündeki 2 kumdan geçiniz. (8 kum boncuğun 2 sinden geçerken yukarıdan aşağı giriniz. burada 6 kumdan ileri doğru ilerlemiş olacaksınız.) Bu işlemi 10 tane olacak şekilde tamamlayınız.

Bundan sonraki aşama ise küçük Beyoğlu taşlarını yerleştirme işi. Şemada da gördüğünüz gibi yandaki iki kumdan çıkınız. Küçük Beyoğlu taşını iğneye geçiriniz. Karşı sırada bulunan iki kum boncuktan yine aşağıdan yukarı doğru çıkınız. Burada dikkat edeceğiniz husus küçük Beyoğlu taşlarını yerleştirme biçiminiz olacaktır. Bu da iki kumdan çık Beyoğlu taşını al yine karşı sırada aşağıdan yukarı doğru çıkınız. 10 tane taşı bu şekilde yerleştiriniz.

Dördüncü aşamada Beyoğlu taşlarını kum boncuklarla birbirine bağlamanız. Büyük Beyoğlu taşının olduğu bölgede küçük Beyoğlu taşlarını birbirine kum boncukla bağlayacaksınız. Şöyle ki Beyoğlu taşının içinden geç. bir kum al. diğer Beyoğlu taşının içine gir. tekrar kum al. diğerine gir. on tane tamamlanıncaya kadar böyle devam et. (Beyoğlu taşının kendi içinden geçeceksiniz. Buna dikkat edin. yan yana yakın olan deliğinden. Karşı delikten değil. Bu çok önemli yoksa yüzüğünüz düzgün olmaz.) Şimdi içeri kısım tamamlandıktan sonra yine herhangi bir Beyoğlu taşından dışarı çıkınız. Bir tane bit kristal alınız bu seferde dışarıda aynı şekilde çalışınız. Her Beyoğlu taşının arasına bir tane bit kristal yerleştiriniz. Daima Beyoğlu taşları birbirini tutacak.

Beşinci aşamada bir tane bit kristalden çıkınız. Beş tane kum boncuk alınız. Dördüncü kumdan geri çıkınız. (sadece dördüncü kumdan) bir tane daha kum alınız ve sıradaki bit kristalden çıkınız. Burada da aynı işlemi uygulayınız. Yukarıdaki şekli elde etmiş olmanız gerekmektedir.

Altıncı aşamada demin yaptığınız dörtlü kum boncuklardan oluşan topluluğun en tepede olanından geçiniz. Burada iken bir kum ve bir büyük kristal alınız karşı tepe kuma giriniz. Burada da düz ilerlemeyi unutmayınız. Bu işlemi sürdürünüz ve büyük kristallerde bittikten sonra kum boncukların içinden geçip bir şekilde misinanın diğer ucunun yanına gelip çok sıkmadan misina düğümü ile birbirine bağlayınız.

Yüzük altını örme.

Yüzüğün altını büyük Beyoğlu taşını çevrelerken kullandığımız kum boncukları kullanarak örünüz. Bunların herhangi bir 3 tanesinin içinden geçiniz. ve yüzük altını parmağınıza göre örünüz. Sonra tam karşısındaki 3 kumla birleştiriniz.
İyi günlerde kullanınız......

Şimdi de şöyle arkamıza yaslanıp bakalım hepsi bir arada nasıl gözüküyorlar? Seyredelim.
Ağ örgü bileklik
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar