21 Aralık 2013 Cumartesi

Bazı Fikirler Tutar


 Emek Pınarı Projesi henüz eğitim alanında doktorasına devam etmekte olan Pınar Arpacı'nın master tezinin bir parçası olarak doğdu. Fakat Proje hakkındaki fikirler bundan çok daha önce tohumlarını serpmeye başlamıştı. Böyle bir şey yapılabilir miydi? Yapılmalıydı. Birileri, artık konuşmaktan daha ziyade, böyle bir projeyi hayata geçirmeliydi.
Peki Emek Pınarı Projesi'nin arkasında yatan ana düşünce nedir? Türk kadını üretkendir. Daimi olarak, kendi çabaları ve olanakları çerçevesinde el emekleri ile bir şeyler üretiyorlar. Bu ürettikleri, birbirinden değerli el emeği ürünler çogu zaman ceyiz sandıklarına giriyor ve orada sararıp gidiyor. Şanslı olan kadınlarımızdan bir kısmı bu ürettiklerini birçok farklı kanallardan satarak el emeklerini aile bütçesine katkıda bulunmakta kullanıyor. El emeğini herhangi bir büyük isime (örneğin isim yapmış, ünlü tasarımcıların ismine ya da şirketlerine) bağlı olmadan satışa sunmak ve de bundan kazanç sağlamak oldukça sancılı bir süreç. Emek Pınarı Projesi kapsamında biz, tüm katılımcılar olarak, bu sürecin ne kadar sancılı bir süreç olduğunun canlı tanığıyız. Pınar'da bu süreci canlı ve yakından yaşamış ve de gözlemlemişti.

El emeklerini satarak aile butcesine katkıda bulunmak isteyen kadınlarımıza sunulan olanaklar oldukca kısıtlı. Bunlardan en yaygın olanı kimi belediyeler tarafından kısa sureliğine saglanan pazar yeri olanakları. Kimi belediyeler el emeği ile bir şeyler üretmekte olan kadınlara özel olarak bazı standlar ve bu standları kurabilmeleri için de özel, genellikle turistlerin uğrak mekanları olan, yerler ayırıyor. El emeği ile üreten kadın, tüm sene boyunca üretmiş olduğu birbirinden değerli ürünlerini toparlayıp bu yerlere gidiyor. Tezgahına tüm ürünleri özenle yerleştirdikten sonra o günkü doğanın koşulları ve de mekanın o gün turistlerin uğrak yeri olup olmayacağı ile baş başa kalıyor. Her ne kadar o kadının, el emeği ile üretmiş olduğu tek bir ürünü satması sonucunda ele geçireceği ekonomik kazancın ona vereceği haz bambaşka olsa da o ürünü satabilmek için harcadığı emek ürünü yapmak icin harcadıgından çok daha fazla oluyor. Madem kadınlarımız tüm bu zahmeti gögüsleyebiliyorlar, o halde neden ürettiklerini, yine evlerinden, çağın bizlere getirmiş olduğu nimetlerden yararlanarak, İnternet üzerinden dünya pazarına sunup üretimlerini ekonomik değere çeviremesinler.

Pınar Arpacı yüksek lisansına başlamak için yurt dışına gittikten sonra yoğun bir tempoya girdi, ama bu fikir sürekli canlı tutuldu ve hep üzerine bir şeyler konup geliştirilmeye çalışıldı. Fikrin proje olarak hayata geçirilmesi, ancak Pınar'ın master tezini yazma aşamasına geldikten sonra hayata geçirilebildi. Sonunda 14 Eylül 2012 gününün ilk saatleri 01:26'da www.nazodesign.com üzerinden paylastigi "Ben Kimim? Bu Proje de Nereden Çıktı" iletisi ile Emek Pınarı Projesi hayata geçirildi.

Kimi fikirler iyidir, kimi fikirler cok iyidir. Çoğu fikir sözde kalır, kimileri yazıya dökülür. Ama kimi fikirler vardır ki onlar hayata geçirilir ve de gün geçtikçe fikir olmaktan çıkar, somutlaşır, cığ olur. An itibari ile Emek Pınarı Projesi yüzlerce takipçisi olan somut bir projedir. Bu yüzlerce takipçiden bir kısmı aktif olarak, Emek Pinari Projesi kapsamında el emeği ile ürettiklerini ekonomik değere çeviriyorlar.

Emek Pınarı Projesi'nin başlamasının üzerinden bugün 15 ayı aşkın bir süre geçti. Emek Pınarı Projesi artık daha önce altında bulundugu Nazo Design'dan ayrılarak başlı başına kendi başlığı altında yürümeliydi. Bu nedenle bu site bu gün itibari ile oluşturulmaya başlandı.

Bundan sonra ne olacak? Öncelikli olarak www.nazodesign.com üzerindeki Emek Pınarı Projesi ile ilgili yazılanlar ve yazılanların altında bulunan yorumlarla şekillenen kısımlar güncellenerek buraya aktarılacak. Bu süreç biraz zaman alacak bir süreç olacak. Bugüne kadar geçen süreç www.nazodesign.com üzerinde yine yayında olacak, aktarılan her başlık burada yayınlandıktan sonra, o sayfanın başında şöyle bir ifade görüntülenecek "Bu başlık (burada, bu site üzerindeki ilgili sayfanın linki olacak) aktarılarak yoruma kapatılmıştır", bu ibareyi gördüğünüz sayfayı bu site üzerinden güncellenmiş hali ile takip etmeye devam edebilirsiniz.

Sonrasında ele alınacak konu ise, ürünlerimizi nasıl satarız ve nasıl daha çok satarız. Bu bölümde bir çok beyin jimnastiği yaparak, yeni satış politikaları geliştirmeye çalışacağız. Burada aktif katılımcıların, başlangıçtan bu yana yaşadıkları deneyimler bizim için altın değerinde. Yani aktif katılımcılara buraya ayırdıkları vakitlerde çok iş düşecek. Tabi ki Nazo olarak bizlerinde bu süreçte bir çok tecrübeleri ve yeni pazarlar hakkında bir çok araştırmamız oldu, bunları da sizlerle paylaşacağız.

Buraya kadar sürekli bilginin paylaşılmasından bahsettik. Bu sitenin asıl amacı bu topluluğu, yani siz katılımcıları daha çok kitlelere duyurarak, pazarda yer edinmenizi sağlamak. Bunun için bir çok düşüncemiz var ve tabi ki, sizlerin katılımı ile şekillenerek daha sağlıklı bir şekilde hayata geçecek. "Emek Pınarı" veya İngilizce karşılığı ile "Prodigy Stream" bu ibareleri duyan veya gören alıcıların, size ve sizin ürünlerinize bakışlarının bir başka olmasını sağlamak. Ürettiğiniz ürünleri hiç bilmediğimiz yabancı pazarlarda satabilmek için verdiğiniz çabayı herkes bilmeli. Emek Pınar'ı ile bu bakış açısını burada oluşturabilirsek emeğinizin karşılığını fazlası ile alacağınızı düşünüyoruz. Karşılık beklemeksizin birlik olup neler yapılabileceğini burada çok iyi anlatabilmeliyiz

Burası bir satış sitesi olmayacak ama her katılımcının ürünlerini satışa yönlendirecek bir yapılanma olacak. Bu site üzerinden reel bir gelir elde edemeyeceksiniz, tıpkı bu projeye katılım için bir bedel ödemediğiniz gibi. Bu projeye katılmak için ödeyeceğiniz tek bedel var, o da en değerli sermayeniz "Zamanınız".


Burada her şey olabildiğince basit olmalı. Projeyi bu alt yapı ile kullanmamızın nedeni, yaşanan deneyimlerden dolayı, katılımın çok basit olmasını sağlayabilmek için. Gmail posta adresiniz açık iken buraya giriş yaptığınızda, kendi bilgilerinizle doğrudan yorum yazabilir, fikirlerinizi paylaşabilir durumda olacaksınız. Zaman içinde Emek Pınarı'na aktif olarak katılan her katılımcı aynı zamanda burada aktif bir yazar olarak rol alabilecek. Beklentimiz burada kendinizi çok iyi anlatabilmeniz. Bu sayede bir çok mecraya dağılmayı düşünüyoruz. Bu genişleme politikası sizleri ve bunun yanı sıra mağazalarınızı daha çok kitlelere ulaştıracağını düşünüyoruz. Doğal olarak bunun karşılığı ekonomik getiri olacaktır.

Son satırda yine tekrarlayalım. Emek Pınarı Projesinin başarmak istediği amaç, evde üreten insanın, ürettiklerini Dünya pazarına sunarak ekonomik değere çevirebilmesini sağlamaktır.

Nazo takı tasarım kursu başlıyor, Nazo kubbe. Bölüm 1/2
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


7 yorum:

 1. Emek pınarının prodigystream adıyla yeni bir sayfaya açılması ilk emek pınarcı olarak beni gururlandırdı. ne güzel bir çalışma.. güzel çalışmalarınızı izleyen ve takipçiniz olarak trend topic olacağınız nice tıklamalı günlere..

  YanıtlaSil
 2. Emek Pınarı projesi katılımcısı olarak bu haber beni de çok sevindirdi.Daha çok ilerlememiz için,çok iyi bir adım olacak:)
  Bu projeyi başlatan ve bizlere öncülük eden sevgili Pınar Arpacı ve ailesine teşekkür ederim....

  YanıtlaSil
 3. Emek Pınarı projesinin ilk katılımcılarından biri olarak ;bilgisayar başında geçirilen uzun zamanlar,karşılıksız ve samimi paylaşımlar,umutlar,satış çığlıkları ile geçen süreçten sonra vardığımız bu noktada Nazo ailesine teşekkür ediyor ve Prodigy Stream projesinin hayırlı olmasını diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Pordigystream, bloğumuz hayırlı bol kazançlı olsun inşaallah :) :)

  YanıtlaSil
 5. Serpil, evet ilk katılımcılardansın, emeğinde büyük, bu projenin logosunu sen oluşturdun. İlerleyen günlerde yine senin katkını bekliyorum.

  YanıtlaSil
 6. el sanatlarıyla olmasa da sayfanıza yazar çizer dalında bir hatun kişi ararsanız ben bir tık kadar yakınım.
  prodifystream okurlarına sevgilerimle.. ingilizceye çeviremem. lütfen onlar türkçemizi biraz çözmeye çalışsınlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her er kişinin bir meziyeti vardır. Sizinde kaleminiz kuvvetli. :-) Siz değilmiydiniz, Emek Pınarı ilk başladığında eleştirel bakan? Bu tarz bakış açıları hep bu projeye yol gösterici oldu. Katkınız bu noktada çok büyük. Emek Pınarı her zaman günün şartlarına göre değişken bir yapı gösterebilir, örneklemek gerekirse, bu site gibi yapılanmaya gidilebilir veya başka yapılanmalar. İki şey varki değişmeyecek. Biri sayfa başında görünen sizin tasarladığınız logo, ikincisi logonun içindeki Zeynep hanımın bulduğu projenin ismi. Vaktiniz oldukça bu projenin sizin kaleminize her daim ihtiyacı var. İngilizce kosunu halloluyor merak etmeyin. Translate ile çözmeye çalışıyorlar olayı ve aynı şekilde diyalog kuruyoruz. :-) Bir bir şekilde fikir üretelim, diyalog bir şekilde kuruluyor.

   Sil

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar