10 Ekim 2013 Perşembe

ETSY'de Bir Grup Kurmak Fikri


ETSY'nin güzel yanlarindan birisi de bünyesinde satış yapan insanları bir araya getirmek ve de deneyimlerini paylaşmalarına olanak vermek için oluşturdukları grup kurma opsiyonu.Peki ETSY'deki gruplar ne yaparlar, amaçları nedir ve de nasıl kurulabilirler?

ETSY'de bir grup kurmak oldukça kolay bir iş. Tek yapmanız gereken ETSY sayfasının sol üst köşesinde bulunan Community (Topluluk) linkinin üzerine gelmek ve oradan Teams (takımlar) linkine tıklamak ve daha sonra açılan sayfada, sag üst koşedeki alışveriş arabasının hemen altında yer alan Create a Team (Takım Yarat) linkine tıklamak. Bu noktadan sonra, bu tıklama sizi takımınızın ismini ve de amaçlarını belirleyeceğiniz diğer, başka bir sayfaya yönlendirecek. Adımları aşağıdaki ekran fotoğrafları ile daha kolay izleyebilirsiniz:

Birinci Adım:İkinci Adım:Üçüncü Adım:ETSY'de kurulan takımlar bu takımlara kimlerin katılabileceğini ve hangi koşullar altında takım üyesi olarak kalabileceklerini belirleyebilecekleri gibi, gruplar ilgilenen tüm ETSY üyelerine açık da olabilirler. Kullanımı herkese açık olan ETSY takımlara üye olabilmenin tek şartı ETSY üyesi olmaktan geçiyor. Fakat private (özel) takımlarda, o takımlara üyelik diğer birtakım şartlara bağlanıyor. Örneğin, hapishane işi ile ürünler yapanların kurmuş oldukları bir gruba girebilmeniz için dükkanınızda listelediginiz ürünlerin yüzdesinin belli bir kısmının hapishane işi kullanılarak üretilmiş olması koşulu konulabilir. Kimi gruplar da, katılımcılardan bazılarından duydugum kadarı ile, belli aralıklarla katılımcılarının treasury (hazine) yapmalarını şart koşuyor olabilirler. Fakat tüm bu grupların hizmet ettiği ortak bir amaçları var: üyelerine ETSY dükkanlarını daha görünür, daha çok ziyaret edilir ve de daha çok satış yapılır hale getirmek. Bu nedenle de kurulan bu gruplarda katılımcılardan bu şartları yerine getirmeleri bekleniyor. Her ne kadar bu zamana kadar üyesi olduğum gruplardan bu tarz isteklerini yerlerine getirmediğim -daha dogrusu zaman yoksunlugundan getiremedigim icin- uyarı almış olsam da henüz gruptan atılmak, grup dışına çıkartılmak gibi bir durum başıma gelmedi. Ben de bireysel ETSY satıcıları olarak sizleri ilgilendiğiniz gruplara üye olmanız hatta dilerseniz kendi ilgi alanınıza ait bir grup kurmanız konusunda sonuna kadar destekliyorum. Gülden Hanım'ın da daha önce bir konuşmamız esnasında belirtmiş oldugu gibi, oradaki deneyimli satıcılardan birçok faydalı bilgi edinebileceğiniz konusunda şüphem yok.

Fakat ...

Ben, Emek Pınarı katılımcı grubu olarak ETSY'de kendimize ait bir grup kurmamız taraftarı değilim. Bunun birçok haklı nedeni var ve bunların en başında hem kendi fikir haklarım hem de sizlerin fikir haklarınız konusundaki endişem gelmekte. Baktıgınız zaman, sonuçta ETSY de kar amacı güden bir portal. ETSY bünyesinde satış yapan her satıcıdan, satılan her ürün için belli bir yüzdeyi kesip onunla kar elde ediyorlar. Pek tabi her ay ödemiş oldugumuz listeleme fiyatlarını da unutmamak gerekir. Aslında, bakıldığında ETSY ile Facebook arasında bu açıdan oldukça fazla bir benzerlik bulunmakta. Sonuçta ETSY de Facebook gibi kendi içinde, kapalı bir ortam. Bununla ne demek istiyorum? Bununla demek istedigim şu; siz kalkıp ETSY gruplarına üye olmadığınız sürece o gruplarda neler konuşulduğunu göremez, okuyamaz, oradaki tartışmalara da katılamazsınız. Google aramalarında ne ETSY'de yazdıklarıniz ne de Facebook'da üretmiş oldugunuz fikirler gözlemlenebiliyor. Bunlara ulaşmak, bunlardan faydalanmak isteyenler o sitelere üye olmak, oralarda üretmek ve de tartışmak durumundalar. Bilgiye ulaşmak bu denli kolay olmamalı ve daha da önemlisi, bireyler tarafından üretilen bu fikirlerin üzerinde üçüncü partiler bu denli hak iddia etmemeli.

Emek Pınarı projesinin amacı olarak kendimize katılımcıların maddi gelir elde etmesini ön plana koyarak yola basladık. Fakat, bu yolda ilerlerken daha birçok farklı konu hakkında da birçok bilgi edindik. Sizler de öyle düşünmüyor musunuz? En basitinden şu an bu yazıyı okurken dahi bu konulara çok daha farklı bir bakış acısıyla yaklaşıyor olduğunuzu düşünmüyor musunuz? Eğer burada yapılan yazışmalar ufkunuzu bir nebze dahi olsa farklı yönlere doğru genişletebiliyorsa bence bu projeden sağlıyor olduğunuz en büyük kazanç bu. Çünkü bilmek, ve bilerek kararlar verebilmek Dünya üzerinde sahip olabileceğiniz en büyük zenginliktir.

Diğer yandan, eger ki bizim Nazo Design gibi ürettiğimiz fikirleri ve de ürünleri ortaya koyabilecegimiz bir mekanımız olmasaydı, o zaman ETSY'nin grupları bizim için de kullanışlı olabilirdi. Kendimize bir grup açıp orada, şu an burada yaptıklarımızı yazıp, orada paylaşımda bulunabilirdik. Fakat bunun biz katılımcılardan başka kimlere faydası olurdu? Bizim amacımız Türkiye'de kendi emeğini üretip bunu maddi değere çevirme imkanı arayan diğer bireylere de ulaşmak. ETSY gruplarında yer alan satıcılar zaten bu imkanlardan birisini elde etmiş ve ETSY'ye üye olabilmişler. Ama bu projeye başlamadan önceki sizi, kendinizi düsünün. Birçok katılımcının böyle bir portaldan haberi dahi yoktu. Dışarıda sizin durumunuzda olan daha birçokları var. Onlara ETSY yoluyla degil, burada, kendi bloglarınızda veya sitelerinizde, ya da tanıdıklarınızla yüz yüze konuşarak ulaşabilirsiniz. Ürettiginiz değerlere her daim sahip çıkın. Üçüncü partilerin sizin üzerinizden kazanç sağlamasına izin vermeyin. Ve her daim fikirlerinizin altına imzanızı atmaktan kaçınmayın. Onlar, bu bilgi çağında, sizin en büyük silahınız ve kişiliğinizin en büyük temsilcisi.

Bu ve projemizin geleceğinde yer alacak olan diğer aktivitelerden ötürü ben hem bilgi kaynağımızın bölünmemesi hem de yukarıda belirttiğim hususlardan ötürü Emek Pınarı katılımcılarının birlikte açacakları bir ETSY grubuna sıcak bakmıyorum. Fakat, bireysel olarak bu gruplara katılmanız konusunda sonuna kadar size destek çıkıyorum. Eğer ki grup adminleriniz (yöneticileriniz) grubunuzda konuşulan hususların grubunuz icinde kalmasını istiyorlarsa o konuda da haklı nedenleri olduğunu düşünüyorum. Fakat bilin ki siz, burada ürettiğimiz her bilgi parçasını herkesle paylaşabilirsiniz. Belki o zaman oradaki insanların fikirlerini de değiştirebilirsiniz.

Lütfen sizler de bu konuda düşündüklerinizi yazın. Ben asıl onları merak ediyorum. :)

Pınar ARPACI


Bu yayın ilk olarak 10 Ocak 2013 Perşembe 21:06 tarihinde Nazo Design içinde Pınar ARPACI tarafından yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.:)

Açıkçası benim aklımdan bir ara geçti grup kurma işi ama admin olayı biraz karışık.

Alev DÜZEN 11 Ocak 2013 Cuma 00:11

Guruplar Etsy için Önemli

Evet sevgili Pınar'ın da yazdığı gibi guruplarda etkin olmak, sizin dükkanınızın tanınması için, bir çok konuda deneyim için, bilmediklerimizi öğrenmek için gerçekten çok önemli. Ama zaman ayırıp, konulan kurallara uymak şartıyla burada kendinizi gösterebilirsiniz. Ben girdiğim guruplarda paylaşım T leri hazırlayıp zaman zaman paylaşıyorum. Ama her takım hemen kabul etmeyebiliyor. Pınar'n da dediği gibi bazı takımlar belirli işleri yapan üyeleri bünyesinde topluyor. Benim de başvurduğum bazı takımlardan red cevabı aldıklarım oldu.

Bizim için bir takım kurmaktansa, takımlara katılmanızı öneriyorum. Biz zaten burada iyi bir takımız ve birbirimizle fikir alışverişi yapıyoruz. Bu bilgiyi paylaşmak her şeyden önemli ve değerli bencede.

Ama Etsy'de tanınmak ve ürünlerinizin satılmasını istiyorsanız bol bol Treasury hazırlayıp, bunları da üye olduğunuz takımlarda paylaşmanız gerekiyor.

Gülden TAKI 11 Ocak 2013 Cuma 01:41

Teşekkürler Pınar

Pınarcığım olayı bu yönüyle hiç düşünmemiştim, bu konuda bizi aydınlattığın için teşekkür ederim. Gruplar hakkında tam bir bilgimiz yok, giriyoruz, yorum bırakıp çıkıyoruz, orada bizi görenler favorilerine ekliyor, biz onları takibe alıyoruz, bazen terasurylerinde ürünlerimiz yer alıyor o kadar.

Nazlı DİKMEN 11 Ocak 2013 Cuma 07:37

Grup konusu

Bende Nazlı hanıma ve Pınar'cım senin yazdıklarına katılıyorum. Birimiz birşey paylaşıyor ben dahil hemen ne yaptığımı bilmeden uyguluyorum. Bende grupa katıldım ama ne yapacağımı bilmediğimden öyle duruyor. En azından şu an için çok önemli olmadığını anladım açıklaman için teşekkür ederim. Ayrıca, Pınar'cım müsait olduğunda http://www.etsy.com/shop/YASEMINJEWELRY?ref=pr_shop_more dükkanıma bakabilirmisin İngilizce bilen birine baktıramadım. Yazdıklarım anlaşılıyormu bilmiyorum. Ürün yerleştireceğim ama bu nedenle yerleştirmeye ara verdim. Önemli eksiklerimi bilmek ve düzeltmek istiyorum. Sevgiler.

Yasemin TAKI 11 Ocak 2013 Cuma 14:28

Mikro makrome sultan yüzük
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar