14 Nisan 2013 Pazar

Zincirmi? Ağ mı?Emek Pınarı projesi bir zincirmi yoksa ağmı?

Zincir oluşturmak, ağ oluşturmaktan çok daha kolay ve az zahmet gerektiren bir iş olmasının yanı sıra yönetilebilrliği ve kontrolu ağa göre yine daha kolaydır. Fakat zicir oluşturmanın şöyle bir sakıncası vardır. Zincirler gerçek hayatta olduğu gibi zaman içinde korozyana uğrar ve birbirini tutan halkalarda açılmalar veya kopmalar baş gösterebilir. Böyle oluncada oluşturmaya çalıştığınız yapı zaman içinde ya kısmen yada tamamı ile çöpe gitmiş olur, başarı sağlanamaz. Buraya kadar yazılanlar zincir şeklinde bir proje oluşturmanın sakıncalarını açıklayıcı olmuştur.

Emek Pınarı projesi, bir ağ oluşturma projesidir. Şimdiye kadar projenin içinde olanlar veya takip edenler, bunun neden olduğunu az çok anlamaya başlamışlardır. Biz bunu biraz daha açalım ve daha anlaşılr kılalım. Ağlar zincirler gibi belli bir yönde uzayıp gitmek yerine daha dağınık ve geniş alanları kapsamayı başarır. Zaman içinde onlarda korozyona uğrasalarda kopmalara ve çökmelere daha dirençlidirler. Bunu İnternet yapısı ile özdeşleştirerek anlatmaya kalkarsak. İnternet anlam itibari ile ağların ağı manasına gelir. Çıkış amacı çökmesi çok zor bir ağ alt yapısı oluşturmak üzerine kuruludur, bir kısmı çökse veya kopsa dahi, sistem başka bir yerden çalışmaya devam eder ve iletişim kopmaz. Daha fazla bu konuya girersek oldukça teknik olacak. Biz dönelim asıl olan projemize. Proje tamamı ile açık ve her isteyenin ulaşabileceği bir yapısı olmalıydı. İlk başlarda proje bir avuç insan ile ayağa kalkabilirdi. Zaman içinde ana omurgayı oluşturan katılımcılar kendilerine maddi kazanç sağlayacakları gibi katkıda bulunmak isteyenler, yaşadıkları deneyimleri yeni gelen katılımcılara aktararak onların ilerlemesine katkıda bulunmalıydı ve bu süreç tıpkı bir kartopu gibi zaman içinde aynı şekilde büyümeliydi. Her katılımcı kendi çabaları ile bir yere gelmeliydi. Geçen zaman zarfında bunun çok iyi örneklerini görüyoruz. Katılımcı listesi diye bölümümüz var ama, proje sayfasından faydalanarak bu liste dışında da çalışmalar yapılıyor. İşte ağ mantığının en önemli ayağı bu. Böyle bir ağ oluşumunun fotoğrafını çekmeniz mümkün değildir, çünkü durağanlık yoktur. Fotoğraflamak için bir liste hazırlamaya kalkarsınız fakat bir kaç saniye sonra yeni biri daha katılmış olur. Ağa girmek, ağa tutunmak ve ağda kalabilmek için maddi külfetin minumum noktada olması gerekiyordu. Her katılımcı kendi yatırımını yapacak ve sağladığı kazanç ile bu yatırımının karşılığını alması gerekiyordu. En büyük yatırımı kendisine yapmak için öncelikle zaman ve emek harcayacaktı. Mekan ve zaman mefhumu konusuna değinecek olursak, bir yere gidilmesi veya belli bir zaman dilimi içinde çalışılması gerekmiyordu. Mekan, bulunduğunuz mekan, ev, atölye, yolculuk esnanız, kısacası İnternet'e bağlanabildiğiniz her yer. Zaman katılımcının ayırabildiği zaman dilimi.

Asıl hedef kitlemiz 1(bir) toplamak.

Emek Pınarı projesine her isteyen katılabilir. Çevremizde, mahallemizde, bulunduğumuz şehirde, ülkemizde veya Dünya'nın herhangi bir yerinde, emeği ile evinde üreten o kadar çok insan varki. Özellikle insan kelimesini kullandık hobileri ile haşır neşir olan sadece hanımlar değil, beylerde bir o kadar yaratıcı eserler ortaya koyuyorlar. Asıl ulaşılmak istenen hedef kitleyi belirtmek gerekirse. Evinde oturan ve el emeği ile birşeyler üreten kesim, ama bu öyle bir kesimki, kısıtlı imkanlarından dolayı bırakın bilgisayar ile tanışmayı, teknolojiden oldukça uzaklar. Belirttiğimiz kesime yol gösterici olup ürettiklerini pazara sunabilirsek, işte onlar bizlerin 1 (bir) leri olacak. Bir söylem vardır, bir sürü 0 (sıfır) başında 1 (bir) olmadan hiç bir anlam ifade etmez. İşte bizler o 1 (bir) leri nezaman 0 (sıfır) ların başına koymaya başlarsak, o zaman hedefe doğru yol alıyoruz demektir. Bu 1 (bir) birler hepimizin 1 (bir) leri olacaktır.

Ağ = Biz

Biz kelimesi, teleffuzu çok kolay bir kelime ama, anlam yüklemeye kalktığınızda kullandığınız mecraya göre oldukça fazla bir büyüklüğü ifade eder. Çok sık kullandığınız bir kelimedir ve Emek Pınarı ağ oluşumu en güzel ve net ifade eden kelimedir.

Geleceğe yatrım yapın

Artık Dünya global bir köy, hal böyle oluncada bir çok pazara ulaşmak çok daha kolay ve hızlı.

Bizi bu satırları yazmaya iten, bu güne kadar gelen geri bildirimler oldu. Yukarıdada demiştik, takipte olanlar var diye, biz onlarada katılımcı diyoruz, çünkü zaman buldukça bilgilenmeye ve bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Kendilerini hazır hissetiklerinde aramıza katılıyorlar ve katılacaklar. Enteresan bir geri bildirimden bir alıntıyı buraya aktarmak istiyoruz. Geri bildirimdeki kişi, siteye tesadüfen bir Google araması sonucu ulaştığını ve proje sayfasını farkettiğini belirtmiş. Sayfayı incelemiş, yetmemiş, bir ayı aşkın bir süre oturmuş her akşam sıra ile sitedeki tüm sayfalara bakmış yaklaşık 1,500 küsur sayfayı ziyaret etmiş. Bazı sayfaların linklerini not alarak, sık kullanılanlarına eklemiş. Anlayacağınız ciddi bir çalışma yapmış. Genel izlenimini şu şekilde aktarıyor. Emek Pınarı projesi bana göre BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) gibi bir şey. Kendimce hobi olarak yaptığım çalışmalar vardı ve bunlar birikti, emekliliğimede bir kaç sene kaldı. Şimdi çalışmaya başlarsam emelilik günlerimde hem zevk alarak yaptığım hobime daha fazla zaman harcayacağım aynı zamanda ek bir gelirde elde edeceğim.

Görev alacaklara daha çok sorumluluk düşmeye başlayacak

Bundan sonra gönüllü olarak görev alacaklara daha fazla sorumluluk düşmeye başlayacak. Bu güne kadar ilerleyen katılımcıların daha fazla paylaşımcı olması gerekecek. Tıpkı bir bayrak yarışı gibi engel yaşayanlara, engellerini aşması için yardım edilmesi gerekecek, engelleri aşanlar yeni engellerle karşılaşanlara aynı özveri ile destek verecekler.

Son söz

Katılımcı veya izleyici, hangi kategoride olursanız olun. Ne yapabilirim? Sorusunu kendinize sorabiliyorsanız. Hep birlikte yürüyelim.


Bu yayın yayın http://www.prodigystream.com/2013/12/zincirmi-agm.html adresine aktarıldı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.Çok mutluyum.

Bu dokumanın bir parçası olduğum için çok mutluyum, üzerime ne düşüyorsa, sağlığım elverdiğince her zaman kaldırmaya hazırım.

Emek Pınarı Projemizde emeği geçen bütün herkese sonsuz teşekkürler.Nazlı DİKMEN 14 Nisan 2013 Pazar 23:12

Nazo takı tasarım kursu - Hapishane işi köşeli kristalli bileklik örme ve birleştirme
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar