14 Nisan 2013 Pazar

Ürün Listeleme Örnek 2: Dükkan Politikaları


Dükkan politikaları her ne kadar dükkanınızı açtığınız anda cok büyük bir önem arz etmese de satış yapmaya basladığınız andan itibaren çok büyük bir önem teşkil etmeye başlayacaktır.
Niçin?

Çünkü dükkan politikalarınız satıcı olarak sizin ile alıcı olan müşterileriniz arasında bir anlamda bir kontrat niteligi taşımaktadır.

Sanal ortamda iş sahibi olmak bugün, 10 yıl öncesi ile karşılastırıldığı zaman çok ama çok daha basit ve de güvenli. Her geçen gün Dünya'nın dört bir yanında, binlerce, milyonlarca insan İnternet'in bu özelliğinden yararlanmak icin ilk adımı atıyor. Türkiye'nin ekonomik istikrarsızlığı ve de birçok diğer etken (İnternet üzerinden dolandırıcılık gibi) göz önüne alındığında, insanların uzun bir süre İnternet üzerinden alişveriş yapmak istememeri oldukça dogal karşılanan bir durumdu. E haliyle talebin olmadığı bir ortamda arz da bugün olduğu kadar yaratılmamıştı. Fakat bugün, artan guvenlik önlemleri ve ekonomik istikrar ile birlikte, Turkiye'de de İnternet üzerinden aliş-veriş oldukça yaygınlaşmış durumda. Fakat, maalesef, tehtidler hala varlığını sürdürmekte.

Ama, bugun biliyoruz ki bunlar bizleri yıldırmıyor. Eğer bir ortamda bir tehtid varsa ona karşı hali hazırda varolan bir önlem de var. Bunlardan birisi ödemelerinizi PayPal aracılıgı ile alıp yapmanız. Bir diğeri sanal kredi kartlarınız. Bu aşamalar üzerinde durmayacağım, siz zaten bunları uyguluyor ve de yaşıyorsunuz. İşte, dükkan politikalarınız da bu önlemlerden sadece birisi.

Daha önce de belirttiğim gibi, dükkan politikaları sizinle müşterileriniz arasında aslında legal bir kontrat görevi görmektedir. Evet, doğru okudunuz, legal.

Neden?

Bir müşteriniz sizin dükkanınızı ziyaret edip bir ürün aldığı zaman o kişinin ürünün açıklamasını ve de dükkan politikalarında yer alan tüm maddelerin açıklamalarını okumuş olduğu varsayılır. Böylelikle müşteriniz aldığı ürünün, örnegin, 3 gün içerisinde eline ulaşmamış olduğundan ötürü, ya da parçalanmış olduğu aşikar olan bir ürünün geri iadesini kabul etmediğinizden ötürü size ETSY üzerinden bir dava (case) açtığı anda sizin kendinizi savunma durumunuz ancak ve ancak dükkan politikalarınız ve de ürün açıklamalarınız ile mümkün oluyor. Zira, bu tarz bir dava ETSY'nin (diger benzeri sanal ortamlarda da o sanal ortamın) alım-satımların güvenliği ile ilgilenen departmanına müşterileriniz tarafından açılabiliyor. ETSY icin gerekli bilgilerin olduğu sayfaya bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sürec nasıl işliyor?

Bir müşteriniz size herhangi bir nedenden ötürü dava açtığı zaman dava direkt olarak ETSY'nin bu konu ile görevli takımına aktarılıyor. Fakat, ETSY takımı size, davayı müşteriniz ve de sizin aranızda çözmeniz icin belli bir süre tanıyor. Bu sürenin size ve müşterinize tanınmış olma amacı aranızda herhangi bir yanlış anlaşılmadan ötürü ortaya çıkmış bir durum varsa bunun açıklığa kavuşturulup olayın çözülmesi. Eğer ki bu sureç içinde davayı kendi çabanız ile çözemezseniz (kimi zaman gerçekten inatçı müşteriler ile karşılaşmanız söz konusu olabiliyor) o halde dava ETSY grubuna aktarılıyor. Burada ETSY grubundan bir kişi özel olarak davanız ile ilgileniyor. Öncelikle müşterinizin şikayeti ele alınıyor. Daha sonrasında direkt olarak önce satışını yaptıgınız ürünün açıklamasına, hemen ardından ise dükkan politikalarınıza bakılıyor. Örneğin, dükkan politikalarınızda kargo sürenizi 14-27 gun olarak belirtmiş iseniz ve de müşteriniz size davayı ürünün bir hafta içerisinde eline geçmediği için açmıs ise ETSY'deki görevli davayı sizin lehinize sonuçlandırıyor ve kapatıyor. Fakat, dükkan politikalarınızda bu tarz bir ibare gözükmüyor ise o zaman dava sizin alehinize sonuçlanabiliyor. Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir. Bu nedenle, kendinizi sağlama almak ve de ileride karşılaşabileceğiniz herhangi bir baş agrısını önlemek için, dükkan politikalarınızı oluşturmak büyük bir önem arz ediyor.

Dükkan politikalarımı nasıl oluşturabilirim? İngilizce benim için sorun, ne yapacagım?

Bu sorular, öyle sanıyorum ki ilk sorulacak sorular. Panige lüzum yok, hepsi çok kolay cevaplanabilecek sorular. Adımlar şu şekilde:

 1. Öncelikle ETSY'ye giriş yapın.
 2. Daha sonra sayfanın sağ üst köşesindeki Your Shop linkinin üzerine tıklayın.
 3. Yeni açılan sayfada, sol taraftaki kolonda Shop Settings başlığını bulun.
 4. Shop Settings'in altında yer alan Info & Appearance linkine tıklayın.
 5. Önünüze, dükkanınıza afişinizi (banner) eklediğiniz sayfa gelecek. O sayfada Info & Appearance, About, Policies, Shop Name, ve Languages olarak yan yana sıralanmış linkler göreceksiniz. Buradan Policies linkine tıklayın.
 6. Policies linkine tıklayıp açmış olduğunuz sayfa, dükkan politikalarınızı oluşturacağınız sayfanız olacak.
Bu sayfada birçok kategori göreceksiniz. Her kategoriye olabildiğince açık bir şekilde, o katagori için dükkanınızın nasıl bir politika uyguladığını yazmanız gerekiyor. Evet, biliyorum, birçoğunuz İngilizce konusunda şikayetci; fakat, bunun kolayı var.

Daha öncede belirttiğim gibi, her proje katılımcısının gmail hesabındaki Drive'a birer döküman paylaştırdık. Şimdiye kadar hemen hepinizin ETSY minilerinizin linkini göndermek için bu dökümanlardan birisini açmak durumunda kaldı. Bu nedenle Drive üzerinden nasıl işlem yaptıgınızı bildiğinizi düşünüyorum. Şimdi, sizlerden istedigim Drive'ınıza gidip orada yer alan Türkçe-İngilizce Çeviriler dökümanını bulmanız ve de oradan Kalıplar sayfasını açmanız. Herkesle birlikte o döküman üzerinde çalışmak istiyorum.

Dükkan politikalarını kimler oluşturmadı?

İste size uzun bir liste. Bu listedeki herkesin en kısa zamanda dükkan politikalarını oluşturmasını istiyorum. Figen'i kurban seçtigimiz için öncelikle ondan ses duymak istiyorum :)

 1. Figen Ercan
 2. Alev Düzen
 3. Ayten Türkmen
 4. Canan Yüzer (temel iskelet orada, fakat birkaç bölüm daha detaylı yazılabilir. Örneğin Welcome Message ve de Seller Information kısımları)
 5. Fatma Yalçın
 6. Funda Kısacık
 7. Gülden Köylü
 8. Hatice Şengür
 9. İnci Arın
 10. Manolya Sucukcu
 11. Selma Yalçın
 12. Serpil Gül Paçal
 13. Şükran Engin
 14. Ufuk Özbek
 15. Yasemin Sarıkaya Arslan
 16. Yasemin Uzunöner
 17. Zeynep Akı
 18. Zeynep Sarsar Bozdağ
 19. Ayse Can
Evet, sesinizi duyalım hanımlar. Peşinizdeyim, izlemedeyim :)

Pınar ARPACI


Bu yayın http://www.prodigystream.com/2014/01/urun-listeleme-ornek-2-dukkan.html adresine aktarıldı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.


Teşekkürler

Çok teşekkür ederim evet o dükanımın çok eksiği var, her ikisinide en kısa sürede düzelteceğim, bilgiler cok net, açık ve faydalı tekrar teşekkür ediyorum Pinar'cığım.

Moonsten Jewelry 14 Nisan 2013 Pazar 06:35

Hadi bakalım, kollar sıvansın o zaman!

Rica ederim Ayten'cigim. :) Ama şimdiden söyleyeyim gereken değişiklikleri yapmadan ismini listeden silmeye niyetim yok, haberin olsun.

Pınar ARPACI 14 Nisan 2013 Pazar 06:42

İşlem tamam bile

Olurmu hic öyle şey hemen değiştirdim, büyük eksiklik idi zaten, dükkanlarıma yoğunlaşmaya başladım, ama bu hafta hic T yapılamadı şevkim kırıldı diyebilirim geçen seferki gibi T yapılacak diye bekledim ama olmadı kendimde dükanlara ürün eklemekden vakit bulamadım umarım toparlanırız ve tam tekmil ilerleriz, Sevgileirimle.

Moonsten Jewelry 14 Nisan 2013 Pazar 08:20

Geç farkettim

Okey ben dükkanın gerekli degişikliğini yaptım ama senin drive da hazirlamış oldugun dosyayı şimdik gördüm, eğer bende ki uygun degil yanlış ise degiştireyim bir bakarmısın, bunu daha önce benim web sayfam içinde aynısını yazmış idik oradan almıştım, bir incelersen sevinirim olmaz ise senin yazdıklarını kopylarım ok teşekkür ediyorum.

Moonsten Jewelry 14 Nisan 2013 Pazar 08:27

Yanlış diye bir sey yok!

Ayten'cigim, bu gibi bir durumda yanlış diye bir şey yok. Önemli olan senin ve dükkanının müşterilerine nasıl bir hizmet uyguladığı. Dükkan politikaların için yazdıklarına baktım. Bana uygun geliyor. Bu şekilde kalabilirler. Belki İngilizce'sinde bir iki değişiklik yapilabilir; ama onun haricinde ben çok büyük bir farklılık göremiyorum. Bence kalabilir bu şekilde. Seni de listeden siliyorum. :)

Pınar ARPACI 14 Nisan 2013 Pazar 23:36

Hazırım.

Tamam o halde ben gerekli İngilizce ile ilgili olan yeri bana belirtirsen hemen değiştireyim. Sonra resim olayına bakıcam benim resimlerim çok çirkin duruyor ana sayfa açılınca sanırım çok büyük ayarladım onlarıda tamamladıkdan sonra sanırım artık ürün yüklemek ve bolca çalışmak gerekecek, her şey icin tekrar teşekkür ediyorum.

Moonsten Jewelry 15 Nisan 2013 Pazartesi 05:43

Google drive dosya

Pınar'cığım ben drive'ımda dosyayı göremiyorum. Adres değişikliği belirtmiştim zeynepjewelry (at) gmail.com buraya tekrar yollar mısın, sevgiler

Zeynep BOZDAĞ 14 Nisan 2013 Pazar 14:02

Drive

Zeynep hanım gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra ulaşabilirsiniz. Belirtiğiniz tarihte paylaştırıldı.

Nazo Design 14 Nisan 2013 Pazar 14:28

Ulaşabildin mi?

Zeynep'ciğim, ulaşabildin mi dokümana?

Pınar ARPACI 14 Nisan 2013 Pazar 22:58

Kargo süresi

Ben ilk defa bu söylediklerini duyuyorum Pınar'cığım. Ben açıklamalara yazdığım halde tekrar politikalara yazmalımıyım? Açıkçası şimdiye kadar hiç böyle bir şey gelmedi başıma. Hep bakardım politikalara ama ne olduğunu anlamazdım...

Alev DÜZEN 14 Nisan 2013 Pazar 21:03

Politikalar yazılmalı, evet.

Alev'ciğim, evet. Her ne kadar açıklamalara yazsan da politikalar kısmında yeniden belirtmelisin. İnanın bana şu an icin ekstradan bir işmiş gibi gözüküyor olabilir ama ileride sana avantaj sağlayacak.

Böyle bir şeyi bu zamana kadar duymamış olman mümkün. Bu zamana kadar bu tarz bir satış yapmamışındır. Yani bir anlamda şanşlısın. :) Benim başıma bu tarz bir olay şimdiye kadar 5 kez geldi. 5'inde de haklı bulundum. Emin ol işe yarayacak. :)

Pınar ARPACI 14 Nisan 2013 Pazar 22:57

Pınar'cığım, yeni okudum.

Sevgili Pınar'cığım; dükkan politikaları ile ilgili yazını akşam eve gelince yeni okuyabildim, ama kurban seçildiğim haberi bana daha önce gündüz ulaştı. Biz(Yasemin ,Manolya,Kadriye) Foça'da'el emeği takı gurubu' olarak stand açıyoruz hafta sonları. Bugün orada iken Manolya haber verdi:)

Tabiiki; yazdıklarını hemen uygulamaya başlayacağım. Çok önemli bir konu bu.

Şimdiye kadar halletmeliydim ama erteledim.

Bizler senin bu emeğini nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum.Çok teşekkür ederim. Okulunda başarılar diliyorum. Sevgiler.

Figen ERCAN 14 Nisan 2013 Pazar 22:33

Seni Sildim Listeden! :)

:) Figen'cigim, yorumunu okurken gülümsedim. Evet, seni kurban seçtim çünkü diger ürün listeleme yazısının altına yorum yazanlardan birisi de sendin. Ben de bu ulvi göreve seni uygun buldum. :) Dukkanına şimdi baktım. Her şey yerli yerinde. O nedenle senin ismini burdaki listeden siliyorum. E, madem bütün politikaları yazmışsın o halde listede olmana gerek yok. Sevgiler!

Pınar ARPACI 14 Nisan 2013 Pazar 23:30

Pınar'cığım satış politikalarım tamamdır...

Sevgili Pınar beni de silebilirsin listeden:)
Sana çok teşekkür ederim....

Gülden TAKI 15 Nisan 2013 Pazartesi 01:21

Çiziktirdim

Gülden'ciğim, harika. Seni de sildim listeden. :) Hadi bakalım. Listede geri kalanların peşini bırakmayacağız. Onlar da yazana kadar peşlerindeyiz. O listede herkesin isminin silinmiş olmasını istiyorum. Duyanlar duymayanları takip etsin. :) Hadi arkadaşlar herkesin gözü bizim üzerimizde.

Pınar ARPACI 15 Nisan 2013 Pazartesi 09:15

Dükkan politikası

Sevgili Pınar
Foça grubu olarak yaptık.

Manolya SUCUKÇU 15 Nisan 2013 Pazartesi 18:47

Check!

Manolya, Foça grubu olarak bu işi de kıvırdınız. Umarım bir yandan politikaları yazarken diğer yandan da Google Drive kullanma konusundaki yeteneklerinizde de ustalaşmaya da başladınız. Çünkü bir sonraki aşamada başınıza daha büyük çoraplar örmeye hazırlanıyorum. :) Sonra demedi demeyin!
Hanımlar, hepinizle gurur duyuyorum! :)
Sevgiler!

Pınar ARPACI 17 Nisan 2013 Çarşamba 06:12

Dükkan politikası

Pınar'cım Figenin yardımı ile Manolya ve ben işlemi tamamlamaya çalıştık. Ama karışıklık yaptık gibi geliyor bana rica etsem konrtol edermisin. Verdiğin bilgilere ve emeğin için çok ama çok teşekkür ederim. Sevgiler.

Yasemin TAKI 16 Nisan 2013 Salı 01:07

Karışıklık yok!

Yasemin'ciğim, hem Manolya'nın hem de senin dükkanının politikalarına baktım. Herhangi bir karışıklık göremedim. Her şey yerli yerinde ve de muntazam. :) Ellerinize, emeğinize sağlık. Asıl ben sizlere teşekkür ederim bu denli iyi birer ögrenci olmayı isteyerek ve de severek kabul ettiğiniz için. Şimdi hedef, daha iyi bir ögrenci olup satış yapmak. :) haydi bakalım.
Sevgiler.

Pınar ARPACI 17 Nisan 2013 Çarşamba 06:19

Dükkan açılışı

Pınar'cım verdiğin bilgilerle dükkan politikamı oluşturdum, hem de dükkanımı açabildim. Adresim: http://www.etsy.com/shop/HatceBeadWorks Henüz iki ürünümü listeledim. Diğerlerini de listelemeye devam edeceğim. Sevgiler...

Hatice ŞENGÜR 16 Nisan 2013 Salı 16:28

Ah ah! Sonunda!

Hatice'cigim! Sonunda! Yasaşın! :) Mesajını görünce pek bir sevindim. Sonunda senin de dükkanını listede görünce dedim, tamam. Hayırlı olsun, daha da önemlisi uğurlu olsun. Banner'ını (dükkanın afişini) nasil yaptın? :) Merak ettiğim için soruyorum.

Pınar ARPACI 17 Nisan 2013 Çarşamba 06:19

Hayırlı olsun.

Hatice Abla, hayırlı olsun, bol kazançlar.

Nazlı DİKMEN 16 Nisan 2013 Salı 16:38

Policies

Selam bende şimdi düzenledim dükkan politika sayfasını fakat refund policy kısmında en son satırı kendim ekledim acaba içerikle tersmi düşmüştür bi bakarmısın sevgili Pınar. Emeğine çok teşekkür ederim

Glasshouselampwork 16 Nisan 2013 Salı 22:30

Tek bir imla hatası var.

Burcu, selam. Daha önce tanışma ve yazışma imkanı bulamadık seninle. :) Ben, Pınar. Bütün bu yazıları oraya buraya yazan kişi. Aramıza yeni katılmış olduğunu görüyorum. Öyle düşünüyorum ki benim kadar gruptaki diğer arkadaşlarım da seni yakından tanımak istiyorlardır. Bu nedenle rica etsem kendini anlatan kısa bir yazi yazip kendi blog yazın olarak yayınlar mısın? Okumaktan zevk alırım. :)

Dükkan politikaları ile ilgili: her şey dükkanında yerli yerinde gözüküyor. Eklediğin cümle ile ilgili tek bir düzeltmem olacak. Sen: "We do not take responcebility for lost / damaged packages that are shipped back to us." yazmışsın. Bu cümle de kesinlikle anlaşılır. Fakat daha dogrusu (madem zaman ayırıp uğraştın, o halde ben de bir el atayım :)) şu şekilde olmalı: "We do not take any responsibility for the lost and damaged packages that are shipped back to us." any responsibility gramatik olarak çok daha dogru. İkinci düzeltme ise lost ve damaged iki farkli kelime oldğu için ve de iki farklı durumu belirttiği için araya "ve" baglacını sokmak çok daha doğru olur. aaaah... biliyorum... çok bir gramer nazisi oluyorum böyle yaparak. Ama olsun, sonuçta dükkanın bu bölümünü sadece bir kere yazacaksın ve muntazam bir iş ortaya çıkartmamız onemli. :)
Hos kal!
Sevgiler!

Pınar ARPACI 17 Nisan 2013 Çarşamba 06:32

Dükkan Politikaları

Sevgili Pınar
Teşekkürler herşey için. Sevgiler.

Manolya SUCUKÇU 17 Nisan 2013 Çarşamba 18:51

Teşekkür

Pınar çok teşekkür ederim hemen düzelttim, kendimle ilgili yazıyı da hemen hazırlıyorum sevgiler.

Glasshouselampwork 17 Nisan 2013 Çarşamba 19:47

Ancak

Yazıyı burayamı yazayım, yoksa başka bir yeremi? Bilemedim hala siteye tam vakıf olamadım kusura bakmayın.

Glasshouselampwork 17 Nisan 2013 Çarşamba 19:49

Burcu hn.

Blog entry'e giriş yapıp yazabilirsiniz, hoşgeldiniz.

Nazlı DİKMEN 17 Nisan 2013 Çarşamba 19:51

Teşekkürler

Teşekkürler nazlı hanım

Glasshouselampwork 17 Nisan 2013 Çarşamba 18:21

Değişiklikleri tamamladım

Sevgili Pınar'ım
Bende ancak dükkanıma el atabildim. Söylediğin gibi eksikleri tamamlamaya çalıştım. Bu kadar işin arasında zaman ayırdığın için sonsuz teşekkürler.

Zeynep AKI 18 Nisan 2013 Perşembe 00:39

Kavuşmak Gerek Artik

Zeynep Teyzem!

Senden de ses geldi, süper oldu. :) Kusuruma bakma, Çarsamba gününden sonra araya cok fazla yapacak iş girdi. Bu nedenle ancak şu an cevap yazabiliyorum. Dükkan politiklarına baktım, hepsi gayet güzel duruyor ama neden yazılanların başına ve sonuna tırnak işareti koymuş olduğunu anlamadım. Eğer onları kaldırabilirsen daha iyi olur. :)

Seni sevgiyle kucaklıyorum. Bir kaç aya somut olarak kucaklayacağım. :)

Pınar ARPACI 22 Nisan 2013 Pazartesi 05:41

Pınar'cım, Nazlı'cım, ikinize

Pınar'cım, Nazlı'cım, ikinize de çok teşekkür ediyorum. Cevabım gecikmeli oldu ama Ayşen'in (kuzenim) bilgisayarında bu sayfa açık kaldığı için giriş yapamadım. Sistem yazmama engel oldu. O, çeviri yaptığı için, demek ki hiç kapatmıyor bilgisayarını.
Evet Pınar'cım, nihayet açabildim dükkanımı. Ama kuzenim sayesinde. Ellerine sağlık, çok güzel oldu. Bannerimiz "Foto şop" diye bir programdan yararlanılarak oluşturulmuş.

Hatice ŞENGÜR 19 Nisan 2013 Cuma 00:32

Tebrikler ..

Tebrikler sevgili arkadaşlar, çok güzel işler yapıyorsunuz. Bu güzellikleri görünce mutlu oluyorum. Sizleri elimden geldiğince takip ediyorum. En kısa zamanda bende aranıza katılacağım. Dükkan için hazırlanıyorum. Hepinize sevgiler...

Nuran Kara KOÇ 19 Nisan 2013 Cuma 14:34

Emek sarf ettiğinizi tahmin ediyoruz

Nuran hanım emek sarfettiğinizi tahmin ediyor, sistemli bir şekilde hazırlandığınızı düşünüyoruz. Bir an önce mağazanız ile satışa açılmanızı bekliyoruz. Kolay gelsin.

Nazo Design 19 Nisan 2013 Cuma 17:34

Düzelttim

Pınar'cım bende düzelttim ( sanıyorum:) )

Gojiberry Design 22 Nisan 2013 Pazartesi 08:33

Sayın Admin, Pınar'cığım

Sayın Admin, Pınar'cığım
drive'ıma tekrar tekrar baktım, akşam oğluma sordum, onlar da drive kullanıyorlarmış ''dosya sana gönderilmemiş'' dedi. Bilginize :)

Zeynep BOZDAĞ 22 Nisan 2013 Pazartesi 11:52

Dökümanlar

Zeynep hanım mail adresinizi kontrol edin döküman paylaştarıldı.

Nazo Design 22 Nisan 2013 Pazartesi 13:13

Zeynep Hanım

Drive'deki dosyayı açıp kalıplar kısmındaki Dükkan Politikalarını kendinize uyarlayacaksınız, o dosya bizim genel dosyamız.

Nazlı DİKMEN 22 Nisan 2013 Pazartesi 10:58

Dükkan Politikası

Ödevimi yaptım. Yönlendirmeleriniz ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Selma YALÇIN 22 Nisan 2013 Pazartesi 18:57

Sevgili Pınar, Admin teşekkür

Sevgili Pınar, Admin teşekkür ederim. ''Dükkan politikaları'' Tamam sanırım :)

Zeynep BOZDAĞ 23 Nisan 2013 Salı 17:25

Tesbihte düğüm gizleme nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar