22 Nisan 2013 Pazartesi

Gimp

Mağazalarımızın vitrin bölümü çok önemli, yani ürünlerimizin görüntüleri. Bu konuda daha önce iyleştirmeler yapmak için bir çok öneri yazıldı. İlk olarak biz sizleri basit işlemler yapmak için Picasa'ya yönlendirdik. Hale hanımın cam önerisi ve ışık açısı için verdiği önerilerde sizlerin daha iyi görüntüler alması için tavsiyeler içeriyordu.

Burada sizlere daha profesyonel fotoğraf işleme proğramı tavsiyesinde bulunacağız. Bu kısımda basit olarak işlemeden bahsedeceğiz, sonrasında isteyenler daha ileriye gidebilirler ve diğer katılımcılarlada izledikleri yolları anlatarak deneyimlerini paylaşabilirler. Unutmayın bu proğram ile yapabilecekleriniz, hayal gücünüz ile sınırlıdır.

Öncelikle proğram hakkında bir ön bilgi verelim. Çoğunuzun bildiği Photoshop profesyonel bir fotoğraf işleme proğramıdır, ama bu ürünü kullanmak için satın almanız gerekiyor ve bu günkü fiyatı 1.000 TL üzeri bir fiyata sahip. Çoğu katılımcı bu rakkamı ödeyerek buna sahip olması oldukça güç. Biz prensip olarak genelde açık kaynak kodlu alternatiflerin kullanılması taraftarıyız. (açık kaynak kodlu, bu konu çok geniş bir alanı kapsıyor, yeri geldikçe açarız) Tavsiye edeceğimiz proğramda Photoshop alternatifi, tamamen açık kaynak kodlu, indirilmesi, kullanılması, ve dağıtılması tamamen ücretsiz bir yazılım. Yani kopya veya korsan bir yazılım kullannmış olmayacaksınız.

Proğramımız Gimp. Öncelikle proğramı bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor. Windows kullanıcıları buraya tıklayarak proğramı indirip kurabilirler. Diğer işletim sistemi kullanan katılımcılar indirme sayfasından kullandıkları işletim sistemi için olan sürümü şeçebilirler. Biz şimdiye kadar herhangi bir virüs tehlikesi ile karşılaşmadık, ama her indirdiğiniz proğramı mutlaka bilgisayarınızda bir virüs proğramı varsa, virüs taramasından geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Öncelikle Gimp nedir? Çoğunuzun merak ettiği konu bu olacak. Bunun için öncelikle İnternet'te araştırma yapabilirsiniz. Bizde yeri geldikçe sizlere kaynak linkleri aktaracağız. Öncelikle GimpTr sitesine göz atabilirsiniz, burada neler yapılabileceği hakkında en azından bir ön bilginiz olur.

İlk etapta elimizde ürünümüzün iyi kalitede çekilmiş bir fotoğrafı bulunmalı. Bunu elde edebilmenin en iyi yolu çalışmamızın gün ışığında fotoğrafının çekilmesi gerekiyor. Çekim yaparken Güneş ışığı doğrudan objenin üzerine gelmemeli, yoksa aşırı parlama ile karşı karşıya kalırsınız. Kullanacağımız makinanın 5 megapiksel üzeri bir çözünürlüğe sahip olması işinizi fazlası ile görecektir. Günümüzde artık bir çok cep telefonuda bu imkanı sağılıyor. Dikkat etmemiz gereken diğer bir hususta, objeyi yakından çekeceğimiz için makinanın ayarını makro konuma getirmek.

Çektiğimiz fotoğrafı bilgiayarımıza aktardıktan sonra Gimp proğramı ile fotoğrafımızı açıyoruz.


Önümüze 3 parçalı bir ekran çıkıyor. Solda araç çubuğu, ortada çalışacağımız resim, sağda ise resmimizin detaylarının göründüğü katmanlar. Burada aklımızda kalması gereken, Gimp tıpkı üst üste gelmiş asettlar gibi ağırlıkla şeffaf çalışma katmanlarından oluşur. Resmimiz bir katmandır, üzerine yazacağımız yazı ayrı bir katmandır.

Baştada dediğimiz gibi proğramın bir çok kullanım detayları var, ama biz öncelikle bize lazım olanları kullanmakla başlayacağız. İlk olarak çektiğimiz fotoğrafı belli bir kadraja oturtmak için keserek işe başlayalım. Bunun için solda bulunan araç kutusundan dikdörtgen seçim aracını işaretliyoruz.


Sonrasında fotoğrafın üzerine gelerek seçeceğimiz alanı belirliyoruz ve yine fotoğraf üzerinde iken sağ tıklayıp


önümüze gelen menüden Resim ve Seçime göre kırp seçneği ile resmimizi istediğimiz kadrajda kesiyoruz.

Sonraki adım fotoğrafımızın beyaz dengesini otomatik olarak ayarlamak. Bunun için yine fotoğrafın üzerine sağ tıklıyoruz ve açılan menüden Renkler, sonrasında Otomatik, ve Beyaz dengesi seçeneğini işaretleyerek işlemi sonlandırıyoruz. Bu işlem fotoğraf çekerken tam oturmayan beyaz dengesini sağlayıp çalışmamızın daha ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Bazı çekimlerinizde bu seçenekle bariz farklar oluşturduğunuzu sizde göreceksiniz. Örnek olması açısından aşağıya beyaz dengesi öncesi ve sonrası ile ilgili resmi ekliyoruz.


Bir sonraki adımımız fotoğrafımızın boyutu ayarlamak. Bu işlemin avantjı fotoğrafımızı bir yere yüklerken boyutunu ufalttığımız için dosya boyuda hali ile ufalacağından zaman kazandırması. Bunun için yapılması gereken yine, fotoğrafın üzerine sağ tıklamak, gelen menüden Resim ve resmi ölçekle seçeneğini seçmemiz.


Önümüze bir diyalog kutusu çıkacak. Burada hiç bir şeye dokunmadan sadece genişlik yazan kutucuğa istediğimiz değeri verirseniz (biz genelde Etsy için 1500 piksel değerini kullanıyoruz, site yayını için 480 piksel) yükseklik otomatik olarak ayarlanır. Son olarak ölçekle butonuna bastığınızda Fotoğraf istediğiniz boyutta küçülmüş olur. Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz bir husus şu, genişlik ve yükseklik yazan kutucukların hemen sağında bulunan zincir simgesine tıklayarak zinciri kopartırsanız, genişlik ve yükseklik ayarını ayrı ayrı yapabilirsiniz. Ama şu an için bunu kullanmanızı tavsiye etmeyiz, yoksa fotoğrafın boyutu istenmeyen orantısız bir şekil alır.

Gimp ile fotoğraf üzerinde çalışırken her yaptığınız adımı geri alma şansınız var. Gimp'i ilk açtığımızda üç ekranın bizi karşıladığını söylemiştik. Sağdaki katmanların bulunduğu ekranda bir seçenek daha var sarı sola ok tuşu, bu bölüme geçtiğinizde fotoğraf üzerinde yapmış olduğunuz tüm çalışmaların bir listesini göreceksiniz, burası geri alma geçmişi, deneyince sizinde göreceğiniz gibi herhangi bir adıma tıkladığınızda çalışmanızın üzerinde yapmış olduğunuz değişikleri geri alabiliyorsunuz.

Fotoğrafımızın üzerine yazı yazma kısmına gelecek olursak.


Bu sefer araç kutusundan metin aracını seçiyoruz. Fotoğrafımızı tam boyutunda görüntüleyebilmek için px oranını % 100 getiriyoruzki nereye yazımızı yazacağımızı görebilelim. Yazı yazacağımız yere tıkladığımızda yazıyı yazacağımız bir diyalog kutusu açılıyor ve metnimizi giriyoruz. Aynı anda da fotoğraf üzerinde yazıyı görebiliyoruz. Metni girdiğimiz diyalog kutusundaki metni karalarsanız, araç kutusunda bulunan metin araçları ile metnin fontunu, rengini ve boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.


Metin girişiniz tamamlandıktan sonra metni resmin herhangi bir yerine taşımak isterseniz yine araç kutusundan taşıma aracını seçtikten sonra metnin üzerine geldiğinizde kursör dört tarafı ok haline dönüştüğünde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi Gimp tamamen katman mantığı ile işlemekte, fotoğrafınız bir katman olduğu gibi yazınızda bir katmandır. Çalışmak istdiğiniz katmanı belirleyebilmek için sağ taraftaki pencereden çalışmak istediğiniz katmanı seçmeniz gerekiyor.

Çalışmanızı kayıt etme aşaması. Burasıda dikkat edilmesi gereken bir husus. Çalışmanızı bu hali ile kayderseniz Gimp kendi dosya türü olarak kaydeder dosya uzantısı .xcf olarak kaydedilir. Bu şekilde kaydettiğinizde çalışmanıza daha sonra kaldığınız yerden devam etmenize olanak sağlanır. Bu şekildeki dosya boyutu oldukça büyüktür ve Gimp proğramına sahip olmayan birisi bu dosyayı açamaz ve kullanamaz. Bizim kayıt şeklimiz jpg dosya türü olmalı ki mağazamıza veya başka bir yere yüklediğinizde karşı tarf rahatlıkla görebilsin.


Bunun için yapmamız gereken yine resmin üzerine sağ tıklayıp dosya menüsünden farklı kaydet seçeneğini seçmemiz. Karşımıza üstteki resimdeki diyaloğ kutusu gelecek. Burada dosya ismimizi resim.jpg gibi bir formatta yazmamız gerekiyor ve alttaki dosya türü bölümendende JPEG görüntüsü bölümünün seçili olması gerekiyor. Bundan sonra kaydet butonuna bastığımızda çalışmamızın herkes tarafından görülecek .jpg formatında kaydetmiş oluyoruz.

Gimp hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız İnternet üzerinde bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. Proğram hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Ubuntu wiki sayfası ve yine Ubuntu wiki sayfaları size yol gösterici olabilir. Gimp wiki


Bu yayın ilk olarak 22 Nisan 2013 Pazartesi 18:06 tarihinde Nazo Design içinde yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.


Yükledim

Yükledim aslında bir sürü seçenek var, belki sırayla öğreneceğiz ama renklerle oynama tuşunu bulamadım.

Alev DÜZEN 23 Nisan 2013 Salı 12:57 

Birlikte ilerleyeceğiz

Birlikte ilerleyeceğiz, sonu olmayan bir yazı, ik etapta bir kaç adımda bize gereken sonuçlara ulaşacağız, sonrası sizin hayal gücünüz ile sınırlı.

Nazo Design 23 Nisan 2013 Salı 01:08

Sayın Admin

Gimp programı ile şu ana kadar verdiğiniz bilgileri uyguladım ancak dönüp baktığımda, fotoğrafın son halini değil ilk halini görüyorum. Bu durum kaydetme ile mi ilgili. Çözemedim. Sevgiler ve teşekkürler.

Figen ERCAN 23 Nisan 2013 Salı 18:09

Kayıt aşaması

Kayıt aşaması ile ilgili bölümü yazının altına ekledik. http://www.nazodesign.com/content/gimp

Nazo Design 23 Nisan 2013 Salı 18:24

Jpg dosya türü çıkmıyor

Sayın Admin, ben kaydet aşamasına geldiğimde açılan pencerede dosya türü olarak jpg çıkmıyor. Bu nedenle ilerliyemiyorum. Ne yapmalıyım?

Figen ERCAN 23 Nisan 2013 Salı 21:01

Belirtilen ekran

Belirtilen ekranda sağ alttaki çekmeli kutucuğun içine bakın JPEG görüntüsü başlığını göreceksiniz, aynı yerde bir sürü dosya türünde kayıt etmek mümkün.

Nazo Design 23 Nisan 2013 Salı 22:57

Sevgili admin,

Sevgili admin,
"Çektiğimiz fotoğrafı bilgisayarımıza aktardıktan sonra Gimp proğramı ile fotoğrafımızı açıyoruz." diyerek açıklamaya başlamışsınız. İyi hoş da bu işi nasıl yapıyoruz? Siz biliyorsunuz ya bizim de bildiğimizi düşünüyorsunuz. Bizim, BENİM bilgisayar bilgim sizin bu açıklamanıza yetmiyor. Ben GİMP'e fotoğrafı getirmek için ne yapacağım? Lütfen önce bunun açıklamasını bekliyorum.

Hatice ŞENGÜR 23 Nisan 2013 Salı 21:31

Fotoğrafa sağ tıklamak

Çalışmak istediğiniz fotoğrafa sağ tıklayın, orada fotoğrafı hangi proğram ile açmak istenen şeçenekleri göreceksiniz Gimp'i seçerseniz hem proğram açılacak, hemde fotoğrafınız.

Alev DÜZEN 23 Nisan 2013 Salı 12:57

Bıkacaksınız benden

Gimp programını indirdim. Söylediğiniz gibi sağda ve solda iki sütun vardı. Ortası boş sayfa idi. Ama sağdaki sütunumu bir şekilde yok etmişim. Şimdi ne yapacağım?

Hatice ŞENGÜR 23 Nisan 2013 Salı 21:49

Sağdaki sütunu "pencereler"

Sağdaki sütunu "pencereler" "son kapatılan rıhtımlar" yazısını tıklayarak buldum:))

Hatice ŞENGÜR 23 Nisan 2013 Salı 21:57

Yerinde Bir Soruymuş

Sevgili admin aslında farkında olmadan çok güzel bir soru sormuşum. Aslına bakarsanız eziklik duygusuyla yazmıştım. "Hem bilmiyorsun hem de neden kurcalıyorsun" sorusuyla karşılaşabilirim ya da düşündürebilirim korkusunu taşıyordum. Gimp'i araştırmaya çalışan herkesin başına gelecek bu durum. Çünkü "Gimp'ten çıkmak için sağ üst köşedeki çarpı butonona basmanız gerekiyor. İşte o zaman sağ sütun gizleniyor. Geri getirmek için de "pencereler" e gidip en üstteki yazıyı tıklarsanız sağ sütun yerine oturur. Bu yazım sütunu kaybedenler içindi:))

Hatice ŞENGÜR 23 Nisan 2013 Salı 22:07

Kaybedip, bulup, sevinmek. :-)

İşte asıl olması gereken bu, sizlerin bir şeyleri çözmeniz. Gerçekten soruda güzeldi, bulduğunuzu belirten açıklamada. Bizde buna bir şeyler ekleyelim. Dediğimiz gibi Gimp üç pencere ile açılıyor. Hepsinin ayrı ayrı x işaretleri var hangi çarpıya basarsanız onu kapatırsınız. Proğramı tamam ile kapatmak için ana fotoğrafın bulunduğu ekrandaki x işaretine basarak proğramı sonlandırabilirsiniz. Sağ veya soldakini kutulardaki x işaretine basarak kapatırsanız. Proğram şunu anlayacak ben bunları kullanmak istemiyorum. Bunun alternatifi her zaman mevcut Gimp içinde resmin üzerine sağ tıkladığınızda bu seçeneklerin hepsine ulaşabiliyorsunuz. Sağ ve soldaki kutular sizin rahat çalışmanız için.

Sağ kutu için bir şey daha ekleyelim. Katmanlar yazısının hemen karşısında sola doğru minik bir ikon var, üzerine geldiğinizde "Bu sekmeyi yapılandır" ibaresini görürsünüz, tıkladığınızda bir menü açılar ve oradan sekme ekle seçeniği ile sağ kutuyu daha fazla zenginleştirebilirsiniz. Bu sayede çalışma yaparken çalıştığınız öğeye hakimiyetiniz artar.

Yazının içine bir kaç kaynak ekledik onlara göz atmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz ve bunun yanında İnternet'te Gimp için sonsuz kaynak ve video bulabilirsiniz. Yeni birşeyler bulur ve uygulayıp sonuç alırsanız diğer katılımcılar ile paylaşabilirseniz bu da çok iyi olur.

Şunuda son bir not olarak ekleyelim. Gimp fotoğraf ile uğraşmayı sevenler için dipsiz bir kuyudur ve zaman içinde bir tutkuya dönüşür. Bunun yanında en büyük avantajı yine belittiğimiz gibi tamamen ücresiz bir dağıtım olmasıdır.

Nazo Design 23 Nisan 2013 Salı 23:16

Sevgili Admin

Ben kaydet bölümünde; jpg uzantısını, "farklı kaydet" ten değil,"dışa aktar"dan bulup yapabildim adminim. Bu şekilde devam etmemin sakıncası olur mu?

Figen ERCAN 23 Nisan 2013 Salı 23:14

Sakıncası yok.

Sakıncası yok, Bu seçenek versiyon farkından kaynaklanıyor olabilir. Bizim size önerdiğimiz en son yayınlanan 2.8 versiyonu. Mantık olarak zaten jpg dosya üretmek Gimp'te yaptığınız çalışmanın dışa aktarılması anlamına geliyor. Kaydettiğiniz dosya resim.jpg türünde bir dosya ise sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu soru ve bulduğunuz çözümde güzeldi. Bu şekilde ilerlemek çok daha iyi. Çünkü neyin nasıl yapılacağı çözümleri ile aktarılıyor.

Nazo Design 23 Nisan 2013 Salı 23:21

Gimp sevildi galiba. :-)

Uğraşmaya başladığına ve deneyimler aktarılmaya başlandığına göre Gimp sevildi galiba. :-)

Yukarıdada yazdığımız gibi Gimp fotoğraf ile uğraşmayı sevenler için profesyonel bir fotoğraf işleme yazılımıdır, dipsiz bir kuyudur ve zaman içinde bir tutkuya dönüşür. Bunun yanında en büyük avantajı yine belittiğimiz gibi tamamen ücresiz bir dağıtım olmasıdır. Tamamen açık kaynak kodlu olarak bir çok geliştiricinin katkısı ile geliştirilmektedir. Tamamı ile özgür bir yazılımdır. Türkçe kaynak bulabileceğniz gibi kendi sitesindeki tutorial bölümünde bazı kritik kolaylıklarda bulabilirsiniz.

Nazo Design 23 Nisan 2013 Salı 23:30

Her Şeyi Anında Öğrenmenin

Her Şeyi Anında Öğrenmenin Kolaylığı Bu..

Arkadaşlar, yeni bir işe başladığımız zaman herkesin aynı anda öğrenmesinin avantajlarını şu an yaşıyoruz. Eğer sonra bakarım denirse işler hep sona kalıyor. Hep beraber öğrenmek kadar güzel bir olay yok. Nitekim Proje başlangıcında hep beraber giden arkadaşlarımız çok daha çabuk yol aldılar. Yazılan yazıları anında okuyup sindirdiler. Uyguladılar.

Şu an gimp ile ilgilide aynı şeyleri yaşıyoruz. İlgilenenler yol alacak ilgilenmeyenler ise lazım olduğunda tekrar tekrar okumak zorunda kalacaklar ya da sıkılıp bırakacaklar..

Sizlerin birşeyleri başardıktan sonra yüzünüzdeki o mutluluğu görüyorum.. En iyisi biz olacağız. Harikasınız...

Nazife ARPACI 24 Nisan 2013 Çarşamba 19:00

Çift katlı beşli top nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar