17 Mart 2013 Pazar

Ürün Listeleme Örnek 1: Herringbone Bileklikler


Nazlı'nın dükkanından inceleyeceğimiz ürün bu: https://www.etsy.com/listing/126393450/golden-yellow-bead-bracelet?

Şimdi sırayla düzenlenmesi gereken bölümleri inceleyelim:

Başlık (Title): Golden yellow bead Bracelet

Birçok proje katılımcısı için İngilizce'nin büyük bir engel olduğunu, ve birçoğunuzun bu engeli aşabilmek için oldukça fazla çabaladığınızı biliyorum. Bu nedenle, öyle inaniyorum ki burada, her gün bir dükkanı incelerken oluşturacağımız isim listesi sizlere büyük bir yardımda bulunacak. O nedenle sürekli takipte olmanız büyük bir önem arz ediyor.

İlk dikkat etmeniz gereken nokta ürünlerinizi isimlendirirken istikrarlı olmanız. Örnegin, ürün başlığındaki her kelimenin ilk harfini büyük yazmaniz gibi. Bu koşul altında ilk düzeltmemiz şu şekilde olacak

" Golden Yellow Bead Bracelet "

İkinci olarak, kendinizi müşterilerinizin yerine koyabilmeniz son derece önemli. Birçok ürün başlığında şu yanılgıyı görüyorum: ürünlerinize başlık koyarken onları yaparken kullandığınız teknik ismi ile adlandırıyorsunuz. Bunu yaparken şu yanlışı yapıyorsunuz: siz bu işin ustasısınız. Boncuk işinde bütün alfabe sizden sorulur, her şeyi A'dan Z'ye biliyorsunuz; fakat, müşterileriniz bu konuda sizin tip terimlerine aşinalığınız kadar aşina. Herringbone bileklik başlığı size ifade ettigi şeyi sizin gibi boncuk işiyle ilgilenmeyen birine ifade etmez ne yazık ki. Yani, ETSY sayfasını açan bir müşteri arama motoruna gidip Herringbone bileklik yazmayacak. Onun yerine örme bileklik, boncuklu bileklik, altın rengi bileklik, ya da sadece bileklik yazacak. Bu arama sonucunda, her ne kadar sizin ürününüz başlığında bileklik ibaresini içerse bile, ürününüz çok arka sıralarda müşterinin önüne konulacak. Fakat bizim isteğimiz arama sonuçlarında tercihen ilk sayfada, o da olmazsa öndeki birkaç sayfadan birinde olmak. O nedenle ürünlerinizi koyarken müşterilerinizin nasıl bir arama yapacağını düşünmeniz önemli. Yani bir anlamda, ürünlerinize başlık koyarken, kendi müsteri kitlenizi kendiniz yaratıyorsunuz. Bu koşul altında ikinci düzeltmemiz başlık üzerine olacak:

" Beaded Bracelet - Beaded Cuff - Golden Beaded Bracelet - Yellow Beaded Cuff "

Gördügünüz gibi, öncelikle bilekliğin boncuk örme oldugunu, daha sonrasında kelepçe şeklinde olduğunu (cuff), daha sonrasında da renginin altın rengi olduğunu (golden) belirttik. Eger sarı (yellow) bileklik arayanlar olur ise bu müşteri grubunu kaçırmamak için ise yellow beaded cuff kısmını ekledik.

Fotoğraf (Images):

ETSY'de her listeleme icin 5 tane fotoğraf sıralama hakkına sahipsiniz. Benim size önerim bu hakkınızın hepsini kullanmanız yönünde. Bu noktada ürünlerinizin fotoğraflarını nasıl cekmeniz gerektiğini teorik olarak biliyorsunuz. Fakat, uygulamada, her şeyde olduğu gibi, pratik yapmaya ihtiyacınız var. Yine Nazlı'nin bilekliği üzerinden gidersek, fotografların yapay ışık altında çekildiğini görüyoruz. Halbuki bir diğer ürününde Nazlı ışığı oldukça iyi kullanmış. Nazlı'cığım, ışığın düzeltilmesi gerek. Mümkünse gün ışığında çekmeye çalış. Ve de evde bir köşe belirle. O köşe senin ürünlerinin fotoğrafını çektiğin köşe olsun. Sürekli olarak, dükkanındaki tüm ürünlerin fotoğraflarını orada cekersen dükkanında bir istikrar da yakalamış olursun.

Fotoğraf karesine bir başka objenin yerleştirilmiş olması oldukça güzel bir düşünce. Özellikle küçük ürünlerde (örneğin, yüzük, küpe ve bileklik) fotoğraf karesine herkesin aşina olduğu bir obje yerleştirirseniz bu, muşterileriniz ürünün ölçüleri hakkında daha keskin bilgiye sahip olmasını kolaylaştırır. Fakat, bu konuda dikkat etmeniz gereken husus bu objeyi, tercihen, hakkınız olan 5 fotoğrafın ilkine yerleştirmemeniz. Bu koşullar altında Nazlı ürünü için koymuş olduğu fotoğraflardan ikincisini ya da üçüncüsünü, ürünün ilk fotoğrafı olarak listelemeliydi; çünkü bu iki karede, fotoğraf karesi içerisinde ürün haricinde başka bir obje bulunmuyor.

Bu ürünün fotoğrafları konusundaki üçüncü husus ise bilekliğin hiçbir fotoğraf karesinde kapalı ve de düz bir şekilde resmedilmemiş olması. Bundan kastım ne? Nazlı, ikinci ve üçüncü karelerde bilekligi dikine ve yanlamasina çekmiş; fakat, hiçbir karede bileklik buradaki ilk fotoğraf gibi fotoğraflanmamış. Nazlı'cıgım, eğer ki verdigim örnekteki gibi bir fotoğrafı çekip o fotoğrafı ürününün ilk fotoğrafı yaparsan muhteşem olur.

Ürün Açıklaması (Description):

Ürün açıklamaları, öyle inaniyorum ki, en çok sıkıntı çektiğimiz alan. Ürünlerinizin açıklamalarını yazarken aslında birçok parçayı sadece bir defa yazmanızın yeterli olduğunu biliyor musunuz? Tek yapmanız gereken sadece bir ürününüz için oturup, sakin kafayla, tüm yazmak istediklerinizi yazmak, onu düzenlemek ve daha sonrasında da bu yazdıgınızı diğer ürünleriniz icin kopyalamak. Yine Nazlı'nın ürünü uzerinden gidelim. Nazlı'nın ürün açıklaması kısmına yazmış oldugu:

" Golden yellow bead Bracelet
A wonderful gift.
Handmade.

I worked no smooking area

If you have a question you want to learn about products before you buy, please send contact me
thank you.

For another size or a different color combination, please contact me. I will be happy to make a custom made one just for you.

And it is carefully shipped in a beautiful box with bubble wrapped envelope and well protected.
When you get it I’ll be pleased if you make positive feedback.
It is ready to ship

SHIPPING
I ship within the next day of order, after payment is received. I send all orders by Turkish Postal Service (PTT), Airmail, Registered.

DELIVERY TIME
I ship from Turkey and it takes 1 week for Europe and 2 weeks or a few days more for USA.

DELIVERY ADDRESS
Please be sure that the delivery address in your order is the same as your PAYPAL address. "

Öncelikle, ürünün ismini ürün açıklamasına yazmak, bu yazının başında yapmış olduğumuz düzeltmenin ardından gereksiz ve de uygunsuz kalacaktır. Onun yerine eğer bu ürününüz için sizin yaratmış oldugunuz özel bir isim varsa (örneğin, İstanbul Boğazı) bu ismi bu kısma yazabilirsiniz. Fakat, bunu yapmanız da gerekli değil. Ürün açıklaması kısmını genellikle kısa ve öz tutmanız, ürünün kargosu, müşterinizin eline ulaşacagı zaman, ürünü yaparken kullandığınız materyaller için ayırmanız kafidir. Unutmayın, müşterileriniz sizden uzun bir kompozisyon beklemiyor. Onlara ihtiyaci olan unsurları sağlamanız kafi olacaktır.

Şimdi sizlerle burada bir ürün açıklaması şablonu geliştireceğiz. Bu ürün açıklaması şablonunu kendi ürünleriniz icin kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Fakat, dikkatli olun, kimi noktalarda değişiklik yapmanız gerekecek.

" Golden Beaded Bracelet...

This bracelet is a wonderful gift to yourself or to your loved one. The bracelet is totally handmade, handwoven by me, in a smoke and pet free environment.

Care of the bracelet is very simple;

*Do not cut it.

*Do not approach it to the flame.

*Do not bleach it.

Materials
*****************
I used fishing line to make this bracelet which makes the bracelet very soft and durable.

The bracelet will preserve it's form for many years because of the fishing line.

High quality, tiny, golden seed beads are used in making this bracelet.

Measurements
*****************
The length of the bracelet is (... cm) ... inches long.

The width of the bracelet is (... cm) ... inches long.

Shipping
*****************
Item will be shipped either within the same or the following business day that the payment is received. Since your bracelet will come from Ankara, Turkey, it takes 14 to 28 days for the package to arrive.

Your bracelet is one of a kind.
Your bracelet will come in a gift package.
You can return your bracelet after your purchase. For our return policy please visit our shop's policy page.

If you have any questions or any concerns, please do not hesitate to contact us. "

Yukarıdaki açıklamadaki bölümlere daha detaylı bir şekilde bakalım. Öncelikle, bir iki satırda ürününüzün açıklamasını veriyorsunuz. İlk satıra ürünün ismini koyabilirsiniz. Ben şimdilik Golden Beaded Bracelet yazdım. Fakat Nazlı, sen istersen değiştirebilirsin bunu. İkinci satıra ürünü alan kişiye ya da sevdiği başka bir kişye hediye olabileceğini ve de ürünün tamamen el yapımı olduğunu yazdık. Ürünüzün özel bir bakıma ihtiyacı varsa bunu da üçüncü satıra yazabilirsiniz. Ben bu ürün için olan bakım şartlarını sıraladım.

Bunların hemen ardından materyal, ölçüler, ve de kargo kısmı geliyor. Materyal bölümünde bilekliğin yapımında kullanılan maddeleri ve de bu maddelerin kalitesi ile ilgili detaylı bilgiyi verdim. Ardından ürünün ölçülerini yazması için Nazlı'ya bir alan ayırdım. Ve kargo kısmında da ürünün Turkiye'den geleceğini bu nedenle de müşterinin eline ulaşma süresinin aşagi yukarı ne kadar olabileceğini belirttim.

Ürünlerinizin ölçülerini yazmak cok büyük bir önem arz ediyor. Bu kısmı atlamamanız oldukça önemli. Artı, şu ana kadar birçok müşteriniz Amerika'dan olduğu ve de olacagı için, ölçülerin cm cinsinden oldugu gibi inch cinsinden de hesaplanıp yazılması önemli. cm'yi inch'e çevirmek icin bu linki kullanabilirsiniz (1 inch = 2.54 cm). Benim size tavsiyem bu siteyi sık kullanılanlarınıza eklemeniz ve ihtiyacınız olduğunda hemen ulaşabilmeniz.

Yukarıdaki açıklamayı kopyalayıp kendi ürünleriniz için kullanırken lütfen dikkat edin. Altı çizili olan yerleri ürününüzün ismiyle degiştirmeniz gerekiyor. Yukarıdaki örnek bileklik için yazılmış bir örnek. Eğer siz bir kolye listelemiş iseniz tüm bileklik (bracelet) yazan yerleri kolye (necklace) ile değiştirmelisiniz.

Etiketler (Tags):

Etiketler, yine, arama sonuçlarında ürünlerimizin ön sıralarda çıkması için önemli bi etken. Bu nedenle aslında, ürünün başlığından sonra en ama en çok önemi göstermeniz gereken bölüm. Yine Nazlı'nın bilekliği üzerinden gidersek yapmamız gerekenler şu şekilde olacak. Öncelikle, ürününüz ne olursa olsun, fark etmez, ürününüzün etiketlerinden birisini daima Emek Pinari yapın. Fakat bunu yaparken Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin. Bircok insan projemizi bu sekilde ETSY de aramaya basladı. İnsanlar girip ETSY'nin arama motoruna Emek Pinari yazdıkları zaman şu an itibari ile 378 ürün önlerine dökülüyor. Unutmayın takım olarak bireysel olarak olduğumuzdan çok ama çok daha güçlüyüz.

Her ürün için etiketleme pek tabii ki farklı olacak, olmalı da. Bu nedenle etiketleme durumlarınıza dükkan sahipleri olarak sizlerin özel bir ilgi göstermeniz gerek. Bu kadar çok ürün çeşidi arasında her ne kadar herkese ürünlerindeki etiketleri düzenlemek için yardımcı olmak istesem de, siz de takdir edersiniz ki, bunu yapabilmem mümkün degil. :) O nedenle top sizde.

Nazlı'cıgım, işte senin etiket önerilerin:

" beaded bracelet, golden beaded bracelet, golden bracelet, beadwoven bracelet, beaded cuff, emek pinari, golden yellow, authentic, handmade bracelet, herringbone bracelet, herringbone "

Şu an ETSY sayfasında bulunan etiketlerin arasında crystal ve brown var. Bunlar ne yazik ki senin ürününü nitelemiyor. Bu nedenle bunları çıkartman daha uygun olur. Artı, etiketlerin arasinda Nazo jewelry'de var. Bence bunu da etiketlerinin arasından çıkartmalısın. Sonuçta burda kendi markanı yaratmaya çalışıyorsun. Nazo Jewelry Nazo'nun markası. Senin markan Nazlı Jewelry ya da senin uygun bulduğun başka bir isim olmalı. Etiketlerinin arasinda bir de list etiketi var, ve ben onun niçin orada oldugunu anlayamadım. Boşuna orada durmasına gerek yok bence. Natural stone etiketi de aynı şekilde. Yapmış olduğun bileklikte dogal taş kullanmamışsın. Niçin doğal taş etiketini oraya ekledin? :)

Unutmayın, bu zamana kadar (ve bundan sonra da) ürünlerinizi büyük bir özveri vererek, üzerlerinde saatler, günler, haftalar harcayarak ortaya çıkarttınız. Bizim burada yapmaya çalıştığımız ise onları pazarlamak. Bu da farklı bir düşünce yapısı geliştirmekle olacak bir şey. Kesinlikle bir günde olmayacak, ya da bir haftada. Ama zaman içerisinde, bu zamana kadar başarılı bir şekilde tüm adımları izleyen katılımcıların yavaş yavaş emeklerinin karşılıgını almaya başladığı gibi, siz de göreceksiniz olacak.

Pınar ARPACI


Bu yayın ilk olarak 17 Mart 2013 Pazar 23:48 tarihinde Nazo Design içinde Pınar ARPACI tarafından yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.


Canım Yavrum.

Canım Yavrum.
Bize zaman ayırıp bu kadar güzel açıklamalar yaptığın için sana çok teşekkür ediyorum. CANIM CİĞERİM. SENİ ÇOK SEVİYORUM.

Nazife ARPACI 18 Mart 2013 Pazartesi 01:14

Pınarcığım Teşekkürler

Canım çok teşekkür ederim vakit ayırıp eksikliklerimi tamamladığın için. Öncelikle, bu bilekliğin yazılarını, annenden kopya çekmiştim, önce kahverengi bilekliğe sonra, bu bilekliğe kopyaladım :) Nazo Jewelry ondan geliyor çok acele yapmıştım listeyi, tekrar gözden geçiremedim :( Senin söylediğin düzenlemeler hemen yapıldı, eksikler tamamlandı, Fotoğraflarımı genelde bir masada çekiyorum daha fazla dikkat ederim, kocaman öptüm :) :)

Nazlı DİKMEN 18 Mart 2013 Pazartesi 07:53

Teşekkürler

Pınar'cığım teşekkürler çok güzel açıklanmış ve en önemli noktalar, emeğine sağlık diyorum. Sevgilerimle.

Moonsten Jewelry 18 Mart 2013 Pazartesi 08:57

Düzenleme yapıldı

Aynı model ve kahverengi olan bileklikte bu düzenlemeye göre düzeltildi.

Nazlı DİKMEN 18 Mart 2013 Pazartesi 09:48

Sevgili Pınar teşekkürler

Bu değerli ve net bilgiler için gerçekten çok teşekürler, Pınar'cığım. Bundan sonrası için hepimize çok faydası olacak. Sevgiler.

Figen ERCAN 18 Mart 2013 Pazartesi 23:22
Pınar'cığım Çok Teşekkürler

Bende verdiğin bilgiler ve kalıplar dan yararlanıyorum. Eksiklerimi tamamlıyorum.V erdiğin bilgiler için çok teşekkürler canım.
Sevgilerimle:)

Gülden TAKI 23 Mart 2013 Cumartesi 14:24

Kristalli yüzük nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar