2 Aralık 2012 Pazar

ETSY'de Ürünlerimizi Nasıl İsimlendirmeliyiz?

Hapishane İşi Top Örme Nasıl Yapılır. Bölüm 2/6
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesignBana sorarsanız ETSY'de ürünlerimizi isimlendirmeyi iyi bilmek satışın altın anahtarı. Neden?
Bunun bir çok nedeni var fakat hepsi ETSY'nin arama motorunun işleyişi ile alakalı, ve pek tabii ki daha sonrasında müşteri psikolojisi ve de alışkanlıkları ile. ETSY'de bir çok ürün ve de bir çok satıcı var. Bunların hepsi oldukça yetenekli insanlar fakat çogu zaman satış yapamamaktan yakınıyorlar. ETSY'de satış yapabilmek sadece ürününüzü dükkanınıza koymak ve de beklemek ile gerçekleşmiyor maalesef. Peki ne yapmalısınız? Öncelikle sizlere ETSY'nin arama motorunun nasıl arama yaptıgını ve de ürünleri potansiyel müşterilerinizin önüne çıkardıgını anlatmak istiyorum.

Bir müşteri ETSY sayfasını açıp sayfanın tepesindeki "search for items and shops" yazan boşluğa aradığı ürün ile ilgili kelimeler girdiği zaman ETSY'nin arama motoru öncelikle ürünlerin başlıklarında (Item title) müşterinin aramasına uygun bir kelime ya da kelime grubu olup olmadığına bakarak müşterinin aramasına yanıt olarak ürünleri onun önüne getirir. Örneğin, Amerika'dan Kathy pazar kahvesini yapıp, çocuklarını eşiyle birlikte hayvanat bahçesine gönderdikten sonra bilgisayarının başına gecti. Yılbaşı yaklaşıyor. Bu nedenle kız kardeşine onun sevebilecegi bir kolye almak istiyor. Ama Kathy bir hemşire ve de kolyeler ve de onların özellikleri ile ilgili çok ama çok az bir bilgisi var (bu nedenle hapishane işi diye bir şeyi hayatında hic duymamış). Kathy ETSY'ye girdigi zaman kolye arıyorsa arama motoruna yazacagı ilk kelime pek tabii ki kolye (necklace) olacak. Eğer gümüş bir kolye istiyorsa o zaman gümüş kolye ya da kolye gümüş (silver necklace ya da necklace silver) yazacak. Projenin birçok katılımcısının durumunda ise bu boncuk kolye ya da kolye boncuk ya da boncuktan kolye (bead necklace ya da necklace bead ya da beaded necklace) olacak. Bu nedenle, ürünlerinize isim koyarken bunları göz önünde bulundurmanızın çok büyük faydası olacağını düşünüyorum. Biliyorum, ürünlerinize sadece bu isimleri vermek istemiyorsunuz, ama satış yapmanız ve de ürünlerinizin arama sonuçlarında daha sık çıkması buna baglı. Katılımcılardan örnek vermek gerekirse;
  • Hale Hanım, çok yakın zamanda (gördügüm ilk anda beni benden alan, cok hoşuma giden) yeni bir ürün listeledi. Ürüne buradan ulaşabilirsiniz. Bu kolye hapishane işi. Hale Hanım da kolyenin ismini hapishane işi koymak istemiş. Her ne kadar bu zamana kadar 66 kisi tarafindan görülmüş olsa da bundan eminim ki bu 66 kişinin büyük bir çoğunluğu proje katılımcıları. Diğer kısmı ise Facebook, Pinterest gibi diğer sosyal ağ ortamlarından linke tıklayarak gelen katılımcılar. ETSY'nin aramalarından gelenlerinin sayısının çok da fazla olmadığını düşünüyorum. Neden? Öncelikle, daha önce de belirttiğim gibi, Amerika'da hemşire olan Kathy hayatı boyunca hapishane işi diye bir şey duymamış. Fakat bu kolyeyi görse kesin kardeşine alır. Ama Kathy aramalarını necklace diye yapıyor. Hale Hanım'ın kolyesi boncuk işi. O halde uygun başlık beaded necklace kelime grubunu içermeli. Bir diğer nokta, hapishane işinin İngilizcesi maalesef prison work ya da prison made degil. Hapishane işinin İngilizcesi crochet bead rope. Hale Hanım'ın kolyesi aynı zamanda ortasında kocaman, güzel bir düğüm içeriyor. O halde dügümlü, boncuklu kolye yani beaded knot necklace oldukça uygun bir başlık olabilir. Eğer ki Hale Hanım kolyesine sadece hapishane işi (crochet bead rope) ismini verirse bu isimle arama yapacak olan insanlar ve de kolyeye ulaşacak olan insanlar büyük oranda boncuk işi ile birazcık da olsa uğraşan ya da uğraşmıs olan insanlar olacak. Bu insanların da sizden bu tarz bir ürünü satın almaları oldukça düşük bir olasılık. Sizin de tahmin edebilecegi ve de kendinizden bilebileceginiz gibi takı ile uğraşan insanlar bu aramaları yaptıkları zaman amaçları başka insanların ne tarz modeller yaptıklarına bakabilmek ve mümkünse bir benzerini yapmaya calışmak. Ama sizin amacınız satış yapmak. O halde satış yapacagınız pazarın mümkün olduğunca büyük olmasını istiyorsanız. Bu nedenle, ben Hale Hanım'ın kolyesine benzer bir kolyeyi kendi dükkanımda satıyor olsa idim ona Beaded Necklace - Beaded Crochet Necklace - Crochet Bead Necklace - Knotted Crochet Necklace başlığını koyardım. 
Diger önemli bir nokta da etiketleri (tags) etkili bir biçimde kullanmak. ETSY'nin arama motorunun ikincil olarak arama yaptıgı yer sizin ürününüzün etiket bölümü.

Etiketler ne işe yarar? 

Bu zamana kadar herhangi bir ürün listelemiş olan katılımcılar farketmişlerdir. Ürününüzü listelerken ETSY sizden ürününüze ilişkin özellikleri yazabileceginiz etiketler (tags) kullanmanızı öneriyor. Bu etiketleri kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış fakat bunları kullanmamak çok büyük fırsatları kaçırmak anlamına geliyor. ETSY size ürün başına 13 etiket (tag) kullanma izni veriyor. Benim size tavsiyem bu 13 etiket şansınızın 13'ünü de kullanmanız. Kesinlikle hiç birini kullanmamazlık etmemelisiniz.

Peki etiketlere neler yazmalısınız?

Etiketlere öncelikle ürünleriniz hakkındaki özellikleri yazmalısınız. Örneğin ürününüzün renkleri, ürününüzde kullanmış oldugunuz özel bir taş varsa o (mesela firuze), daha sonrasında ürününüzde kullandığınız tekniği de buraya yazabilirsiniz (örneğin hapishane işi, crochet bead rope). Etiket kısmına kolye (necklace) ya da takı (jewelry) yazmanıza gerek yok, bunları zaten ETSY sizin yerinize otomatik olarak ekleyecek. Bu nedenle 13 tane olan etiketleme hakkınızın 2 tanesini boş yere harcamamış olacaksınız. Yukarıda saydıklarıma ek olarak, eğer ki ürününüz sezonluksa, mesela yılbası hediyesi (Christmas gift, noel gift) ya da doğum günü hediyesi ise (birthday gift) bunları da yazabilirsiniz. Eğer ürününüzü müşterinize gönderiyorken herhangi bir kargo ücreti talep etmiyorsanız bunu da etiket kısmına ücretsiz kargo (free shipping) olarak ekleyebilirsiniz. Son olarak, sizlerden ürünlerinizi eklerken etiketlerden birisini Emek Pinarı projesine ayırmanızı istiyorum. Etiketlerinizden birisine "emek pinari" yazın. Bu şekilde insanların hem sizleri, hem de projenin diğer katılımcılarını bulmaları çok daha kolay bir hale gelecek. Artı, hem proje hem de bu proje katılımcıları hakkında çok ama cok büyük planlar var, Ankara'da ODTU Üniversitesi'ndeki sunum bunların bir başlangıcı idi. Bu nedenle, herkesin sizlere en kolay şekilde ulaşabilmesi esas görevimiz. Buna katkıda bulunun lütfen. 

Umarım bu açıklamalar yararlı olmuştur. Pek tabi benim herkesin bu zamana kadar koymuş olduğu her ürüne gidip teker teker başlıklarını kontrol etmem ya da etiketlerine bakmam söz konusu değil. Fakat, yardım isteyenlere yardım etmekten mutluluk duyarım. Ama lütfen benden dükkanınızdaki tüm ürünlere bakmamı istemeyin. :-) Bunun aksine, teker teker linklerini gonderin, üzerlerinde konuşalım. 

Pınar ARPACI


Bu yayın ilk olarak 02 Aralık 2012 Pazar 10:04 tarihinde Nazo Design içinde Pınar ARPACI tarafından yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.Pınar'cım bizleri

Pınar'cım bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürlerr.. Önerilerini dikkate alacağım. Sevgiler

Hale TOKATLI 02 Aralık 2012 Pazar 12:22

Çok daha iyi olacak

Asıl ben bu kadar inatçı ögrenciler oldugunuz için sizlere teşekkür ederim! Bu seferlik senin dükkanını seçtim. Biliyorum ki yapıcı eleştirilere her daim açıksın. Umarım bu kolye en yakın zamanda satılır (şüphem yok bundan açıkcası). Ve de ileride diğer katılımcıların yapacakları isimlendirmelere yardımcı olur.

Pınar ARPACI 02 Aralık 2012 Pazar 22:51

Etsy'de ürün isimlendirme

Pınar'cım bir sefer okudum anladım gibi bakalım deneyeceğim. Ayrıntılı ve anlaşılır ifade etmişsin teşekkür ederim. Benide hiç düşünmeden eleştirebilirsin dükkana ürün yerleştirme işini bitirmeme az kaldı satış yapanlar çığlık atıyor ben dükkan işini bitirince çok sesli çığlık atacağım iyi geceler

Yasemin TAKI 05 Aralık 2012 Çarşamba 23:30

Tag lerden biri Nazo jewelry design society

Tag kısmına yazacağınız seçeneklerden biri "Nazo jewelry design society" olursa, aramada her katılımcı yine bir arada çıkar. Nedeni şu, Türkçesi Nazo takı tasarım topluluğu. Katılımcıların bir proje haricinde bir topluğa bağlı olarak hareket ettiğini belirtmesi. Birlikten güç doğar mantığı, satın alan için oldukça kuvvetli bir katalizördür. Kelime olarak vurucu olması gereken ikinci bir tag üzerinde daha çalışıyoruz.


Nazo Design 03 Aralık 2012 Pazartesi 23:55

Tag lerden biri emek pinari ikinci nazo jewelry design society

Bunları yazabilecek olmamıza çok sevindim benim için çok anlamlı grup arkadaşlarımızında çok sevineceğini biliyorum teşekkür ederim. Ayrıca, tag kısmında el emeği, elyapımı, benim yaptığım takı, kendisi tasarlamış ise özel tasarım ve tek renk tek model v.b yazabilirmiyiz

Yasemin TAKI 05 Aralık 2012 Çarşamba 23:48

Yasemin hanım yazıyı bir daha gözden geçirin

Terimleri İngilizce kullanmaya özen gösterin. Yazıyı bir daha gözden geçirin. Ürün özelliklerini ön plana çıkarmanız daha iyi olur. Nazo jewelry design society kullanmak kelime uzunluğundan dolayı sorun çıkarıyor bu gün fark ettik, Nazo design society gibide kullanabilirsiniz. Birde Emek pınarı için uygun bir İngilizce bir terim arıyoruz, zannedersek yarına kadar şekillenir.

Nazo Design 06 Aralık 2012 Perşembe 00:13

Olmadı

Ben de dün çok uğraştım Nazo desing society tek almadı, bende ikiye böldüm olmazmı hocam, düzelteyem mi :) :)

Nazlı DİKMEN 06 Aralık 2012 Perşembe 07:28

Anlam bütünlüğü olarak böyle daha iyi

Anlam bütünlüğü olarak Nazo design society olarak kullanırsanız daha iyi. İkiye böldüğünüzde ayrı ayrı anlamlar ifade edecek.
http://www.nazodesign.com/comment/1115#comment-1115

Nazo Design 06 Aralık 2012 Perşembe 10:21

Tebrikler

Arkadaşlar merhaba, hafta sonu bakamdım şimdik tek tek okuyorum, Hale hanım inanılmaz güzel bir çalışma çıkartmışsınız, inanın çok beğendim, elinize sağlık bol satışlarınız olsun diye ümit ediyorum sevgilerimle, Sevgili Pınar bu güzel bilgiler için çok teşekkürler en alıcı nokta gerçekten hepimizin dikkat etmesi gerekiyor, sanırım herkes ilk güne göre daha bir dükkanlarına aşinalar bende öyle hissediyorum kendimi:), daha çok aşina olalım ki bir an evvel hepimiz satalım diyorum, sevgilerimle.

Moonsten Jewelry 04 Aralık 2012 Perşembe 05:26

Projeye katıldığım yer Foça-İzmir-Türkiye

Merhaba, ben geriden gidiyorum sizlere yetişmek kolay değil fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum. Benim blogum sizin sitenizde var Gmail adresimde tekrar mı açmam lazım neredeyse bütün gün blogla ilgili bölümleri okudum açanları inceledim sonuç Gmail adresimde blogumu açamadım. Sizin siteden taşıyamam mı veya gmail adresimde ayrıca mı açmam lazım bu işlemi yapan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Pınar'cım sabırla çok ayrıntılı yazmışsın ama ben bilgisayar dilini henüz çözemedim. Ama Reader işlemini çok şükür bir şekilde yapabildim. Sizin gönderdiğiniz abonelik dosyası 2000 üstünde hazine gibi ben yükledim neye bakacağımı şaşırdım serseme döndüm diyebilirim insanlar her şeyi yayınlıyorlar ben nerede kalmışım Foça sahillerinde kaldım anlaşılan anlayacağın Pınar'cım bilgisayarı senin sayende kullanmaya gayret ediyorum yıllardır hep kaçındım senin heyecanın, kararlılığın, başarın bende inanılmaz mutluluk oluşturuyor ilk işim kızımız gene ne yazdı diye bilgisayarı açıyorum amam tanrımmmm nasıl yapacağım ne anladım tekrar baştan diyorum ama konumuma göre iyi gidiyorum az kaldı koşanlara yetişemem ama etsy de buluşacağımızı umuyorum, sevgilerimle.

Yasemin TAKI 04 Aralık 2012 Salı 22:04

Yasemin hanım

Nazo design için yazıyorum. Kayıt olurken Hotmail hesabınızla kaydolmuşsunuz. Kafanızı hiç karıştırmayın yine aynı şekilde devam edin. Nazo design için blog gönderilerinizi giriş yaptıknan sonra Blog entry kısmından yapabilirsiniz. Etsy ve Paypal da Gmail hesabınızı kullanırsanız ileride rahat edersiniz.

Nazo Design 04 Aralık 2012 Salı 22:59

Geriden gelin, ama gelin

Yasemin hanım ek olarak, geridende olsa gelin yeterki gelin. Kazanacak olan sizlersiniz. Birde şu var sizden sonrada katılanlar olacak daha. Siz onların önünde olacaksınız.

Nazo Design 04 Aralık 2012 Salı 23:11

Reader için ve arkadan iş çevirenlerde var.

Oraya yetişmek imkansız. Hepsine bakmaya çalışıyoruz. Yeni yayın bazen sıfır oluyor. Ama ertesi gün baktığımızda 1000+ gibi rakkamla karşılaşıyoruz. Gerçi siz uykuda iken yeni yayınlanan yayınları takip etmenin en güzel yolu. Bu Google ürünlerinden sadece biri. Köyde dedikoduyu sevmeyiz, ama ileri gidenlerde var aranızda. Drive kullanıyorlar. :-) (arkadan iş çevirenler) latife olarak kullanıldı. Amaca ulaşmak için keşfedeceğiniz o kadar çok şey var ki, hepsinin sırası gelecek.

Nazo Design 05 Aralık 2012 Çarşamba 01:17

Reader için ve arkadan iş çevirenlerde var.

Bu başlıktan bir şey anlamadım ama neyse yorumları takip ederek sonra anlamaya çalışırım ne çok anlamadığım şey varmış

Yasemin TAKI 06 Aralık 2012 Perşembe 19:21

Bu başlık bir kullanıcıya gönderme idi.

Yasemin hanım ara sıra latife yapalım diyoruz. :-) Siz Reader'den memnun olduğunuzu belirtmiştiniz. Ama bir kullanıcımız, bir adım ileri giderek Drive ürününü kullanmaya başlamış. Gördük hayli başarılı iş çıkmış. Her şey adım adım. Sıra geldiğinde orayada değineceğiz.

Nazo Design 06 Aralık 2012 Perşembe 19:34

Etsy etiket

Pınar hanım Etsy'de 13 tane etiketleme olan bölüme emek pınarı dahil 13 giriş yaptım, aynı malzeme bölümünede fakat sona geldiğimde o bölümlerde hata olduğunu söylüyor isimleri değiştirdim, defalarca denedim ama olmuyor sesli sözlükten çeviri yapıyorum ingilizce olarak yazıyorum ama kabul etmiyor sorun başka ne olabilir acaba naz yapmış gibi olmıyım ama kas spazmı olursam yakında hiç şaşmam kendimi çok sıktım. Yakında sözlük filanda kullanmıycam çeviri yapmaktan İngilizceyi söktüm sökücem (hakkımda bölümüne evliyim 12 yaşında oğlum var da yazmıştım... sayfaya önizleme bakarken, gözüm birden yazıya takıldı .. Evli değilim belki çocuk var yazıyordu :) hemen değiştirdim, daha neler çıkıcak bakalım...

Şermince Takı TASARIM 04 Aralık 2012 Salı 22:24

About kısmında kullanmayın gerek yok

http://www.etsy.com/people/SERMNCE Şermin hanım bu kısımda mail adreslerinizi kullanmayın gerek yok. Gerekli alana zaten bunları yazacaksınız ulaşmak isteyen size o kısımdan ulaşacak. Daha çok mağazanızda sergileyeceğiniz ürünlerden bahsedin. Büyük harf kısmını burada da fark ettik. Adres kısmına dikkat ederseniz İ kullanmışsınız ve sistem onu silerek adresinizi oluşturmuş. SERMNCE Etsy de Türkçe karekter kullanmayın i,ö,ü,ğ gibi.

 Nazo Design 04 Aralık 2012 Salı 23:39

Öncelikle kendinizi germeyin

Şermin hanım önce yapacağınız şey kendinizi asla gerip strese sokmayın, rahat olun, yoksa hata yapma oranınız çok yükselir. Etsy'de şöyle bir olay var kopyala yapıştır yapıyorsanız Türkçe karekterleri kabul etmiyor. Hata bundan kaynaklanıyor olabilir. Her hangi bir magazaya girin ve onun girdi şekline bakın ve sizde girdilerinizi o şekilde yapmaya çalışın. İkinci alternatifte hatalı giriş yaptığınız için bu bölümleri geçmiyor olabilir. Dediğimiz gibi biraz ön inceleme yapın diger magazalarda ve yeniden deneyin.

Nazo Design 04 Aralık 2012 Salı 23:05

Etsy de marka ismi kullanmayın

Etsy mağazanıza ürün eklerken marka ismi kullanmayın. Örneğin Burberry kolye gibi. Bu şu anlama geliyor, siz bu markaya sahip olmadığınız ve taklit veya yanıltıcı ürün sattığınız izlenimi bırakıyorsunuz. Böyle bir giriş yaptığınızda insanları yanlış bilgilendirdiğiniz ve yönelttiğiz için şikayet alıyorsunuz ve ürününüz mağazadan kaldırılıyor. Bu yaşanmış bir tecrübedir.

Nazo Design 05 Aralık 2012 Çarşamba 00:37

Ürünlere isim

Arkadaşlar ürünlerimize isim konusunda örnek olsun diye bu linki ekliyorum. http://www.etsy.com/shop/RebekeJewelryShop?ref=pr_shop_more

Hale TOKATLI 05 Aralık 2012 Çarşamba 09:05

Ürün İsimleri

Ürün isimlerini Tags gibi yapmış, bence mantıklı bizde öyle yapabiliriz.

Nazlı DİKMEN 05 Aralık 2012 Çarşamba 11:46

Güzellllllllll Etsy de tek başlık

Güzel oluyor Emek pınar'ı olarak Etsy de tek başlık altında toplanmaya başlandı. http://www.etsy.com/search?q=emek%20pinari&ref=auto_recent

Nazo Design 06 Aralık 2012 Perşembe 01:26

Dün çok çalıştım. :)

Dün çok çalıştım, meğer ben Tags'leri hiç kaydetmiyormuşum, her düzeltmeye girdiğimde yazdıklarım kayboluyordu nedenini ancak çözdüm :) :) ama yine de eksiklikler var tamamı gözükmüyor, onu çözmeye çalışayım bugün işim o olsun :) :)

Nazlı DİKMEN 06 Aralık 2012 Çarşamba 07:25

Aynı işlemle bende uğraşıyorum

Tags ta yazıyorum her düzeltmeye girdiğimde yazdıklarım yok anlayamadım ama herhalde tüm işlem bitip onaylayınca mı düzeltmeleri göreceğim bilmiyorum ama çalışmaya devam ediyorum başaramazsam yardım isterim deyip tekrar deniyorum .

Yasemin TAKI 06 Aralık 2012 Perşembe 19:14

Tüm girişlerinizi yaptıktan sonra ön izleme

Tüm girişlerinizi yaptıktan sonra en altta bir buton var onun anlamı ön izlemeyi görün diye. Ön izlemeyi yatığınızda üstte iki buton var biri yayınlamak için biri taslak olarak kaydetmek için. Bu aşamada yaptığınız girişi henüz tamamlamadı iseniz, taslak olarak kaydedin. Ancak ondan sonra edit edebilirsiniz. Bütün işleriniz bittikten sonra "PUBLİSH" butonu ile yayınlayın üstte sizden 0,20 hesabınıza ekleneceğini uyarısını göreceksiniz.

Nazo Design 06 Aralık 2012 Perşembe 19:31

Tags

Tags kutucuğunun içine yazdıktan sonra "Add" kutucuğuna basmak gerekiyor. Daha sonra diğer kayıtlar ve önizleme tabiki. Yoksa Tags'ler kesinlikle kayıt olmuyor.

Nazlı Dikmen 07 Aralık 2012 Cuma 07:47

Tags

Tags kutucuğuna yazdığınızı kabul etmiyorsa ekran Türkçe çeviri de ise orjinal yapın yani İngilizce ekran olsun yazmak istediğinizi tekrar deneyin gene kabul etmiyorsa uzun yazı olabilir veya başka tanım yazmanız lazım örneğin " emek pinari " bu şekilde yazılınca kabul ediyor ".Nazo desing society" bu şekilde İngilizce ekranda iken kabul ediyor Nazlı hanımın dediği gibi her yazdığınızı "Add" basarak yapıyorsunuz ben çok uğraşarak buldum belki işine yarayan olur diye paylaşmak istedi.

Yasemin TAKI 08 Aralık 2012 Cumartesi 01:29

Etsy de ürün bilgisi yazmada takıldım

Öge izleme bölümünde varyasyonlar kısmını ve nakliye yapamadım
varyasyon ne demek anlayamadım nakliye için ise başka kısımlarda ben ücretsiz kargo olarak bilgiler girdim nakliye bölümünü yazmadım taslak olarak bile kayıt yapamadım bunu anlamam defalarca aynı bilgileri tekrar tekrar yazdım anlaşılan öge izleme bölümünü tümünü doldurmadan taslak olarak kayıt yapmıyor bu nedenle belirtiğim iki kısmı dolduramadım Etsy de dükkan açan arkadaşlardan yardım rica ediyorum bu iki bölümü yazabilirsem taslak olarak kayıt yapabileceğim ve onaylayacağım belki sesimi duyan olur saat bayağı geç olmuş hiç farkında değilim ama bekleyeceğim.

Yasemin TAKI 08 Aralık 2012 Cumartesi 12:48

Yasemin Hocam merhaba

Yasemin Hocam ben Etsy e ilk ürünlerimi ekleyeli epeyce zaman oldu ve yaptığım şeyi biraz unuttum açıkçası, insan sık sık işlem yapmayınca unutuyor ama hatrladığım kadarıyla size yardımcı olayım. Ben listelerken varyasyonları bölümüne herhangi birşey yazmadım o kısmı atladım o şekilde kabul etti. Nakliye bölümünde; işlem süresine(Processing time) ürünü tahminen kaç günde tamamlayıp kargoya teslim edebilirsiniz onu soruyor, örneğin ben 1-2 gün seçeneğini işaretledim. Alta geçtiğinizde gemiler bölümüne, European Union'u seçin yanındaki ilk kutucuğa, örn. ben 5 yazdım, sağındaki ikinci kutucuğa da 2 dolar yazdım, bu ikincide eğer birden fazla ürününüzü siparş ederlerse kargo ücretinde indirim yapıyosunuz , onu demek istiyor. Sonra alttaki diğer yer seçeneklerinden de Everywhere else yi seçin,yanındaki ilk ktucuğa 8, ikinci kutucuğa örn. ben 4 yazdım. Bu şekilde bitirin, altta Preview Listing'e basın, sonra da gelen ekranda Publihs(yayınla) butonuna basın. Sevgiler.

Figen ERCAN 08 Aralık 2012 Cumartesi 13:51

Nakliye kısmı Etsy

Yasemin hanım nakliye kısmı için. Aşağıdaki açıklamalar benzeri yolu izleyebilirsiniz. Satış yurt dışına olacağı için süreyi biraz uzun tutun.

Shipping
***********

Item will be shipped either within the same or the following business day that the payment is received. Since your necklace will come from Istanbul, Turkey, it takes 14 to 28 days for the package to arrive.

Your necklace is one of a kind, it will never be produced again.
Your necklace will come with gift package.
You can return your necklace after your purchase. For our return policy please visit our shop's policy page.

If you have any questions or any concerns, please do not hesitate to contact us.

Nakliye bedelinin belirtildiği en alttaki bölümde ise aşağıdaki resimde belirtildiği gibi benzer girdi yapın. Nakliye bedelinin ürünün ağırlığı belirliyor. Yaklaşık olarak ürünün nakliye bedeli Ptt kargo sayfasından hakkında bilgiyi buradan edinebilirsiniz. Siz fiyat belirtirken burada hesaplanan rakkamın biraz üzerinde belirleyin. Ptt ye gidince buradaki fiyatlarla tutarsızlıklar olabiliyor. Zarara uğramayın. Ücretsiz kargo yerine şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Örneğin 20 $ lık bir ürün fiyatı belirleyeceksiniz ama bunu kargo fiyatı ile 20 $ olsun diyorzunuz o zaman. 16 $ ürüne yazın 4 $ nakliyeye yazın toplamı 20 $ olmuş olacak.


Nazo Design 09 Aralık 2012 Pazar 20:48

Gene nakliye

Merhaba admin bilgi için teşekkür ederim ama üstte göderdiğiniz şemanın birinci kısmı "shipping protiles" dikdörtgen içinde bu kısım benim esty de "list ltems" tıkladığımda dolduracağım sayfada yok aşağıda kopyaladığım gibi

Shipping
Processing time

Ships from

bu şekilde geliyor yani sizin gönderdiğinizde ki birinci bölüm yok bence sorun bu galiba ben gerekirse bilgilerimi verebilirim siz girermisiniz başka bir problem var galiba Etsy yeniden tekrar girdim yine aynı şekilde geldi sayfa nakliye kımında günü seçtim tamam Türkiye'yi seçiyorum alt kısma geliyor karşısında ücret kısmı çıkıyor  ( ama en sağında X yok ) ücret yazıyorum, ikinci bilgiyi giriyorum sorun yok ama onaylamaya geliyorum seçili değil, nakliye diye uyarı var anlatabildimmi bilmiyorum sonuç gene yapamadım

Yasemin TAKI 10 Aralık 2012 Pazartesi 12:32

Nakliye ilk bölüm

Yasemin hanım ilk bölüm dediğiz kısım için. Magazada herhangi bir ürünü incelerseniz anlayacaksınız http://www.etsy.com/listing/111428193/beaded-necklace-sarnic-floral-necklace açıklama kısmına giriş yapacaksınız biz bu kısmı bölümler halinde yazdık. İkinci kısımda ücretlendirmeyi resimdeki gibi giriniz. Şermin hanımın yönergelerinide dikkate alın http://www.nazodesign.com/comment/1137#comment-1137

Nazo Design 10 Aralık 2012 Pazartesi 11:28

Nakliye kısmı ve o sayfada yaptığım yanlışlar

Gülün ama gerçeği yazma ihtiyacı duyuyorum 3 gündür benim yaptığım yanlışlıklar özetle ürün yükleme sayfasında:

1-İngilizce bilmediğimden etsy sayfasını orjinalden türkçeye çevirerek doldurmak (Türkçe olarak yanlızca bölümlere tıkladığınızda seçeceğiniz alternatifler olan kısımlar Türkçe olarak yapılıyor ama yazı yazdığımız kısımlarda sayfa İngilizce olmalı yani klavyede yazdığımız yazı da ingilizce yazılmalı)

2-Nakliye bölümü bana göre çok komik oldu herhalde böyle bir işlemi kimse yapmamıştır. Nedeni gelen yorumlardan bile çözemedim çünki kimsenin aklına gelmiyor böyle bir yanlış olabileceği buna laz kafası da diye bilirsiniz nakliye ücret yazılan bölüme sayı olarak yazdıktan sonra hemen USD yazıyorum. Neden yazdığımı düşündüm açılan dükkanlardan kopya çekiyoruz ya orda o şekilde gördüğüm içim kafama o şekilde yerleştirmişim. Yani 3 gündür USD yazmam yüzünden defalarca yazmam sorun hep nakliye sonunda oğlum tık diye buldu anne görmüyormusun diyor yanlızca rakam diyor ingilizceyi nasıl göreyim oğlum ben Türkçeyi görüyorum dedim gülmeye başladık. Laz olduğum için laz fıkrası gibi oldu deyip kendimi teselli ederek sizlerle paylaştım.

Admin sizi bu konuda yordum ama gerçek bu yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

3 -İngilizce bilmiyen ben İngilizce sitede satış yapacağım gelecek komedi çok arkadaşlar bekleyin (Tabiki bilgisayar kullanmak ta zayıf)

Yasemin TAKI 11 Aralık 2012 Salı 05:52

Süperdi fıkra :)

Yasemin hanım çok hoşsunuz :) arada böyle fıkralar gerekli neşemiz daim olsun :) :)

Nazlı DİKMEN 11 Aralık 2012 Salı 09:49

Etsy etiket bölümü önemli !!!

Arkadaşlar.. Ben etsy de etiketleme bölümünü hep çeviri yaparak yani Google translaiti kullanarak çeviri yapıyor İngilizce olan bölümü kopyalayıp Etsy deki etiket bölümüne yapıştırıyordum, etiket bölümünede emek pınarı yazısını da çeviri yaparken yazıyordum, günler sonra aslında hatamı farkedebildim BENİM HATAM : Tag yani etiket kısmını İngilizce olarak kopyalayıp dükkandaki etiket bölüne kaydederken sayfam Türkçe'ye çeviriliydi ,bundan dolayı kaydetmiyordu, etiketleme yaparken Etsy sayfanız (orjinal halinde olsun, Türkçe'ye çevirilmiş) olmasın..! Yazdığım bilgi etiketler konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlarıma umarım faydalı bir bilgi olmuştur.

Şermince Takı TASARIM 10 Aralık 2012 Pazertesi 17:38

Sabaha karşı çığlık

Satış değil etsy 'te bir ürünle dükkan açtımmmm. Gerisi önemli değil düzeltme, ilave yapacak işlem çok sizlerde incelermisiniz ? Ona göre ürün yerleştirmeye devam ederim. Çok şükür bir basamak atladım.

Yasemin TAKI 11 Aralık 2012 Salı 06:02

Yasemin hanım dükkan adresi

Yasemin hanım dükkan adresinide yayınlarmısınız?

Nazo Design 11 Aralık 2012 Salı 15:28

Yasemin takı

Emek Pınarında yer almış :) http://www.etsy.com/people/yaseminuzunoner?
ref=ls_profile


Nazlı DİKMEN 11 Aralık 2012 Salı 15:38

Emek Pınarı

http://www.etsy.com/search?q=emek%20pinari&view_type=gallery&ship_to=TR

Nazlı DİKMEN 11 Aralık 2012 Salı 15:42

Etsy dükkan adresim

Admin merhaba, bu işlemi yapabildim galiba Nazlı hanım beni kurtarır gibi link vermiş teşekkür ederim. Ama ben de yapabilecekmiyim diye denedim oldu herhalde . Ayrıca, dükkanımda Facebook paylaşım yok galiba ona bakıp tramisum mutrablusmu ne bilmiyorum facia gibi galiba yorumlarda karışık diye okumuştum ona bakacağım . Treasury miş bu işlemi yapan arkadaşlarımızdan yorumlar alabilirmiyiz. Pek yorum yok gibi neyse sayfamızı incelemeden ezbere yorum yapmayayım. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Neşeniz bol dükkanınız bereketli olsun. Benim dükkanımın bilgiler ne derece doğru bilmiyorum Admin veya Pınar'cım vakit bulduklarında eleştiri yaparlarsa gerekli düzeltme yaparak bende dükkan açmayan arkadaşlara adım adım yardım edebilirim en azından ne yaptığımı unutana kadar. Sevgiler. http://www.etsy.com/shop/YASEMINJEWELRY

Yasemin TAKI 11 Aralık 2012 Salı 16:56

Nazlı hanım sayesinde hallettik

Yasemin hanım Nazlı hanımın bilgilendirmesi sayesinde, mağazanıza ulaştık. Nazlı hanım Ankara'dan her yere yetişiyor nazar değmesin. Mağazınızı isminizin altına ekledik http://www.nazodesign.com/content/proje-kat%C4%B1l%C4%B1mc%C4%B1lar%C4%B1 Bundan sonra yapmanız gereken 24 saat açık olan bir mağazanız olduğunu asla unutmayın ve başından ayrılmayın. İngilizce'yi ön planda tutun her zaman için, pazarımız yurt dışı bunu asla unutmayın. İngilizce için çevrenizden yardım alabileceğiniz birileri mutlaka olacaktır. Son olarak mağazına yeni ürürler koyarak zenginleştirin.

Nazo Design 11 Aralık 2012 Salı 19:05

Faceebook

Yasemin Hanım Faceebook paylaşımı derken neyi kasteddiniz? Gülden Hanım sayesinde ben bloğuma ETSY sayfamı attım, bizlerin bloglarına bakabilirsiniz, Faceebook'ta da paylaşmanız için linki alıp sayfanıza atın o kadar.

Nazlı DİKMEN 12 Aralık 2012 Çarşamba 08:02

Hayırlı olsun ...

Yasemin hanım hayırlı olsun. Bizler yabancı dil konusunda sıkıntı yaşadığımız için ürün satmaktan önce, dükkanımızda sergilemiş olmak bile çok mutlu ediyor, sindire sindire hepsi olacak sırasıyla önce paylaşıcaz sonra birer ikişer satmaya başlayacağız. Üretmek, sergilemek, duyurmak ve beklemek gerekiyor :)

Şermince Takı Tasarım 11 Aralık 2012 Salı 09:39

Emek pinari tag acillen

Etsy mağazaları olan katılımcılar. Ciddi bir kullanıcı deneyimi geldi. Çok hızlı bir şekilde Etsy magazınızdaki ürünlerin altına "emek pinari" tag ını yazdığı şekilde tırnak işaretleri olmadan ekleyin. Bu projeye katılanların bu kadarcıkmı ürünleri var diye bir kullanıcı deneyimi aldık. Bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirin.

Nazo Design 12 Aralık 2012 Çarşamba 09:37

Cevap beklemede

Dün gece ben kimim kısmını yazmıştım. Birde 2 tane makrome işi kolye yüklemeye çalıştım. Sizin dediğiniz gibi tags kısmında emek pınarını da ekledim. Fakat blog sayfamda göremedim henüz. Sevgiler...

Aysel KARAKAYA 13 Aralık 2012 Perşembe 10:47

Gönderi yaparken

Buraya gönderi yaparken Tag ların aranısa virgül koyun.

Nazo Design 13 Aralık 2012 Perşembe 12:02

ALEV HANIM'A İTAFEN :) ETSY DESTEK...

Dün akşam Nazlı hanım, Nazo tasarım grup sayfasında, bir yazıya cevaben, etsy satış konusunda, belki de bir yerlerde hata yapıyoruz dur yazmıştı, bu söz aslında benimde aklıma takılıyordu ve sizin bizlerden çok daha önce Etsy'e dükkan açtığınızı ve satışlarda yapmış olduğunuzu gördüm, çok sevindim, daim olmasını diliyorum. Sizce bizim eksik yaptığımız bir bölüm yada gözden kaçırdığımız bir nokta varmı, bize tecrübeleriniz konusunda yardımcı olabilirmisiniz...

Şermince Takı Tasarım 13 Aralık 2012 Perşembe 12:05

TREASURY HAKKINDA YARDIMCI OLABİLECEK BİR NOKTA

Arkadaşlar ben son treasury hazırladığımda C ve A Aksessuar'ında kolyesini paylaşmıştım ve bana teşekkür etmek için mesaj göndermiş, bayanın adı Ebru ve etsy de üç dükkanın olduğunu ve aklıma takılan konularda bana yardımcı olabileceğini yazmış, bana göndermiş olduğu mesajda ilk başlarda hazine listesi hazırlarken resimleri tek tek arıyordum ve zor oluyordu sonra bir program öğrendim ve çok kolaylık sağlıyor yazmış.. Google Chrome'la çalışıyor ve siteden indirebiliyorsun www.shmetsy.com. Bu linki vermiş ben daha yükleme yapamadım ama size de bu eklentinin yardımcı olabiliceğini düşünerek burada paylaşmak istedim..

Şermince Takı Tasarım 13 Aralık 2012 Perşembe 13:12

Treasury hakkında Nazlı hanımdan acil yardım bilgisi

Bana yazmış kopyala yapıştır yaptım. Bu işlemi yapanlar için, bende ne yaptığıma tekrar bakacağım. Nazlı hanım grubun acil yardımcısı diyorum teşekkür ederim.

Nazlı Dikmen

Yasemin Hanım, terasuryu 16 ayrı kişiden fotoğraf alın, alın ki yabancılar bizi tanısın beğensin, ekranınızda ayrı bir sayfa açın ordan da ETSY ye girin fotoğrafları yükledikten sonra her fotoğraf tıkladığınızda açılan sayfaya ayrı sayfa açtığınız yerde teraasury sayfanızı açın terasury sayfasındaki ana linki contac ta çıkan mesaj bölümüne yapıştırın, öyle deneyin, bana gelen mesajda sadece benim yüzük ve kolye açılıyor, sizin terasury sayfanız açılmıyor, kişiler size geri döner ne için bana benim fotoğrafı gönderdiniz derler, aynı şey başıma geldi de açıklama yapmaya çalıştım eksik İngilizce'mle yabancılara.

Yasemin TAKI 13 Aralık 2012 Perşembe 13:55

Yasemin Hanım

Rica ederim Yasemin Hanım, bu mesajı gözüm kapalı yazdım, harf hataları ve cümle düşüklükleri var :) Anlaşılmayan yerlerde arkadaşlar sorularını sorabilirler, siz liste yapmaya başlayın hadi görelim sizi :) :) burdan sorularınıza cevap verelim, ben işyerimde Facee giremiyorum, burdan sorularımızı sorarsak hem herkes görür.

Nazlı DİKMEN 13 Aralık 2012 Perşembe 14:05

Etsy de FotoFuze.com

Arkadaşlar Etsy de fotoğraflarımız ne kadar net ve alt fon beyaz olursa,ürünlerimizin alıcı bulma şansı yükselir. Takımlarda ve ana sayfada ürünlerimizin yer alması, Treasury listelerine alınması fotoğrafların netlik ve fonun aydınlık olması ile mümkün oluyor. Etsy ile bağlanabileceğiniz bir link http://fotofuze.com/ yolluyorum. Fotoğraflarınızı buraya yükleyin ve üstünü boyadıktan sonra alt fon beyazlaşıyor. Genellikle bu tarz fotolar paylaşım T lerine seçiliyor. Ama her zaman aynı neticeti vermeyebilir. Koyu renkli çalışmaların üzerinde daha iyi sonuç alınıyor.

Gülden TAKI 16 Aralık 2012 Pazar 09:14

Treasury yaparken

Arkadaşlar treasury listelerinizin tag kısmına emek pinari ve nazo society eklemeği unutmayın. Emek Pınarı katılımcılarından seçeceğiniz listenizde ayrıca yabancı Etsy üyelerinden de seçerek 16 kareyi doldurun. Treasury listenize aldığınız herkese mesaj yollayarak, onları listenize aldığınızdan haberdar edin. Bunu da kişinin profil sayfasındaki contac kısmından yapın. Yukarıdaki ince uzun kutucuğa, o kişinin hangi ürününü listenize aldıysanız o ürünün sayfasının linkini, diğer alttaki geniş kutuya da hazırladığınız Treasury sayfasının linkini ekleyerek mesaj yollayın.

Gülden TAKI 16 Aralık 2012 Pazar 09:45

Hatanın giderlmesi.

Merhaba arkadaşlar, ETSY' de ve sitede yapılan (kelime ve cümle) hataları nasıl düzeltebilirim. Yorumları okudum ama bu konuda bir bilgiye rastlamadım.

Nuran Kara KOÇ 21 Mayıs 2013 Salı 15:27

Hataların giderilmesi

Etsy üzerindeki düzenlemeler için, düzenleyeceğiniz ürünü seçin ve edit kısmından gerekli düzenlemeleri yapın, kaydedin bir ön görünmü göreceksiniz. Sonrasında publish yani yayınla butonu ile yayına koyun, bu son adımı atlarsanız düzenlediğiniz bölüm yayına girmez.

Site üzerinde ise düzenleyek olduğunuz yayın için bize mail ile ulaşın.

Nazo Design 21 Mayıs 2013 Salı 16:28

Giderilmesi 2

Etsy üzerinde yine aynı şekilde, resimleride düzenleyebilirsiniz. Şöyleki bir ürün eklediniz ve yayınladınız, fakat bir süre sonra çektiğiniz resim hoşunuza gitmedi ve yeni çekip düzenlediğiniz resim ile değiştirmek istiyorsunuz. Yine edit ile düzenleme kısmına girin ve resim bölümüne gelin çıkarmak istediğiniz resmin köşesindeki x (çarpı) işaretine tıklayıp resmi silin ve boş bir karadeki + (artı) ikonuna tıklayarak yüklemek istediğiniz fotoğrafı yükleyin. Sonuçta yine öngörünüme bakın ve publish ile yayına verin.

Nazo Design 22 Mayıs 2013 Çarşamba 00:05

Hapishane İşi Top Örme Nasıl Yapılır. Bölüm 3/6
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign

/div>

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar