24 Aralık 2012 Pazartesi

Etsy'de Fotoğraf Üstüne İsim Yazmak ve Diğer Fotoğraf Ayrıntıları

Büyük özen gösterip, titizlikle ve uğraş vererek ürettiğimiz ürünlerimizi İnternet üzerinden satabilmemiz için, aynı özeni fotoğraflamaya da göstermemiz şart.

Biz ne kadar güzel çalışıp kusursuz bir ürün elde etsek de, bunu fotoğrafla anlatamazsak maalesef ürünlerimizin yüzüne bakan olmaz. Hemde Etsy gibi bir sitede satış yapmak istiyorsak, asla netlik ayarı olmamış, zemini yeterince beyaz olmamış fotoğrafları kullanmamalıyız.

Öncelikle, cep telefonu ile kesinlikle görüntü almayın. Mutlaka bir fotoğraf makinası ile ve fotoğraf makinanızın ayarı 'lale' simgesinde iken ürünlerinizi beyaz bir fon üzerinde görüntüleyin. Kat izi olan kumaşlarda, koyu renkli zeminlerde yada kırışığı belli olan kağıtlar üzerinde değil. Fotoğraf çekimlerini, gündüz güneş ışığından yararlanarak yapın ama asla güneş ışınlarının doğrudan ürün üzerine gelmesine izin vermeyin. Böyle çok fazla güneş ışınları üzerine gelen ürünlerde fotoğraf çekersek fotoğraf başarısız olur, çok parlar ve zemin koyu mavimsi olur. Tüm bunları kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlere anlatmaya çalışıyorum. Sizlere daha önce de değindiğim ve linkini verdiğim http://fotofuze.com/ bu adresten fotoğraflarınızın üzerini sarı boyayarak, alt zemini bembeyaz yapma şansınız var. Bu adrese daha önce Etsy den giriş yaparak bağlanabilirsiniz.

Şimdi değineceğim asıl önemli bir konu da, sizlere daha önce adminlerin ve benim de bir önerimiz olmuştu. Fotoğraflarımızın üstüne isimlerimizi yazarak, fotoğraflarımıza ve emeklerimize sahip çıkmak....

Evet bu çok önemli, emek hırsızlarına karşı bir önlem ancak daha önce emeksensin'de aynı uyarıyı almıştım, şimdi de Etsy de üye olduğum takım kaptanım tarafından uyarıldım. Ben küçük harflerle, silik ve saydam yazmama rağmen bunun estetik olmadığını ve bu tür yazılı fotoların anasayfaya çıkma şansları olmadığını söyleyerek uyardı. üzerine isim yazılı ürün fotolarını, estetik bulmadıkları ve yazıların ürünün önüne geçtiği için, yazıların koyu renk ve büyük harflerle ürünlerin tam üstüne gelecek şekilde yazılanları özellikle beğenilmiyor.

Ben zaten Emeksensin için aynı şeyi yapıyordum, şimdi Etsy içinde aynı şeyi yapmaya başladım. Tüm üstü yazılı ürün fotoğraflarımı Etsy den kaldırdım. Yazısız olanları ile değiştirdim. Özellikle ilk sıradaki fotoğraflar yazısız olmalı. Bunu sadece Etsy ve Emeksensin için yapıyorum. Ama çok büyük olmayan ve saydam yazı ile isim yazdığım diğer fotoğrafları Facebook sayfam da bloğum da, diğer sosyal paylaşım sitelerinde ve guruplarda yayınlamaya devam edeceğim.

Fotoğraf ile ilgili konularda bildiklerimi ve Etsy de isimsiz fotoğrafların daha geçerli olduğunu, treasury lerde isim yazılı olanların yer almadıklarını ve bu konuda duyduklarımı sizlere aktarmak istedim. Manolya Hanımın ve Şermin Hanımın fotoğraflarını da konuya örnek olması açısından seçtim. Alttaki benim ürünümün fotoğrafın zeminini size bahsettiğim fotofuze ile beyazlattım.

Hepinize kolay gelsin, güzel fotoğraflanmış ürünlerinizle bol satışlar dilerim.

Gülden TAKI


Bu yayın ilk olarak 24 Aralık 2012 Pazartesi 20:19 tarihinde Nazo Design içinde Gülden TAKI tarafından yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.Umarım herkes bu yazıyı okur

Umarım herkes bu yazıyı okur ve bilgilenir..Gülden hanım elinize sağlık

Hale TOKATLI 24 Aralık 2012 Pazartesi 23:13

Teşekkürler

Sevgili Gülden teşekkur ediyorum, dikkate alacağım sevgiler.

Moonsten Jewelry 24 Aralık 2012 Pazartesi 23:42

Güldencim çok teşekkür ederiz.

Paylaşımın için çok teşekkür ederim. Eksiklerimiz çok fazla harikasın yüreğine sağlık ilk işim bu konuda çalışmak ödev çok tekrar teşekkür ederim. Sevgiler

Yasemin TAKI 25 Aralık 2012 Salı 02:57

Gülden hanıma teşekkürler..

Gülden hanımcım harika bir program bu, akşam iki foto da uyguladım, yukarıdaki fotoyu tekrar çekim yapıcam, ve bu program ile düzenliycem, bilginizi paylaştığınız için tekrar çok teşekkür ederim.. Bir yazı yazabilmek için uğraştık şimdide silmek için uğraşayım bakalım (bu daha zevkli ama ) :))

Şermince Takı Tasarım 25 Aralık 2012 Salı 11:16

Gülden hanıma teşekkürler.

Eser koymaktan çok bilgilerimizi yenileme kısmı da çok hoşuma gidiyor. Farkında olmadan bilgi paylaşımı ve ileri bilgisayar tekniklerini de öğrenmeye başladım. Gülden hanıma bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum. Şimdilerde artık yaptıkları teknikleri bile parayla, şemaları parayla düzenlemek işi bana biraz saçma geliyor nedense.. Bunlar bir şekilde bilgi aktarımı.. uygulamayı başaranlara ne mutlu..

Serpil Gül PAÇAL 25 Aralık 2012 Salı 11:50

Teşekkürler

Gülden Hanım bu paylaşımcı yaklaşımınız gerçekten takdire değer, ben de size çok, çok teşekkür ediyorum.Sevgiler.

Figen ERCAN 25 Aralık 2012 Salı 12:29

Fotofuze hakkıknda

Gülden Hanım fotofuze da daha önceki ürün fotoğraflarımla ilgili işlem yaptığım halde şimdi yeni ürünlerimle ilgili işlemi etsy de yayınlayamadım. Etsy de yayınla deyince beni nakliye profilleri diye bir sayfaya yönlendiriyor ve nakliye şablonu oluşturun diye bir linke yönlendiriyor. Nerede hata yapıyorum acaba?

Figen ERCAN 25 Aralık 2012 Salı 33:28

Figen Hanım farklı kaydet yapın

Figen Hanım ben nakil etmedim hiç. Fotuyo alt zemini beyazlaştıktan sonra işi bitince üstüne tıklayın foto büyüsün ve yine üstüne tıklayıp masa üstüne farklı kaydet yapın.

Etsy de ürün eklediğiniz yerde fotoğraf yüklemek için de masa üstünden bu fotyu seçip ekleyebilirsiniz. Bu çok kolay ve karmaşık olmayan yöntem benim yaptığım da budur.

Gülden TAKI 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:43

Gülden hanım
Picasa'da isim yazdığımız takılardan yazıları nasıl silebilirim?

Manolya SUCUKÇU 28 Aralık 2012 Cuma 03:06

Her zaman için aslını muhafaza edin

Resimlerinizin, her zaman ilk çektiğiniz aslını muhafaza edin, diğer tüm işlemlerinizi kopyaları üzerinde gerçekleştirin.

Nazo Design 28 Aralık 2012 Cuma 12:17

Teşekkür ederim Gülden Hanım

Gülden Hanım fotofuze konusunda ve diğer tüm konulardaki yardımlarınız için çok teşekkürler.

Figen ERCAN 29 Aralık 2012 Cumartesi 00:01

Manolya hanım isim silmek için

Picasa da yazdığımız isimleri rötüş yaparak silebiliriz. Ancak bunu sadece, yazı ürünün üstünde değilse tam olarak rötüş kısmından yapabiliriz. Eğer yazı ürünün üstüne de denk gelmişse, rötüşlerken ürünün o kısmını da silmiş oluruz. O zaman yeniden fotolamak gerekiyor.

Gülden TAKI 29 Aralık 2012 Cumartesi 00:59

Wanelo'ya üye oldum.

http://wanelo.com/guldentaki
Wanelo'da aynı Pinterest gibi bir paylaşım sitesi. Facebook üzerinden bağlanıyorsunuz. Şifrenizi girip sizin ürünlerinizi ekliyor ve diğer beğendiklerinizi burada önerebiliyorsunuz. Çok ziyaret edilen bir adres. Müşteri bulma olasılığı fazla bir yer. Ürünlerinizi buraya linkleri ile ekledikten sonra, fiyatları ile görünüyorlar, üzerine tıklandığında doğrudan alıcıyı Etsy dükkanınıza gönderiyor:)) Etsy de bir ürün eklediğimizde bunu tanıtmak için pinterest, twitter, facebook ta mutlaka paylaşım butonlarına basıyoruz, ayrıca birde üye olduğumuz takımların (yeni ürünlerinizi ekleyin) dedikleri sayfalara ekliyoruz. Bir de Wanelo'ya ekleyin böylece ürününüzü daha çok kişi görebilir.

Gülden TAKI 29 Aralık 2012 Cumartesi 01:19

Permalink
Wanelo.. teşekkürler Gulden hn.

http://wanelo.com/moonstenjewelry
bende yeni üyeyim henüz detaylara giremedim sevgiler.

Moonsten Jewelry 29 Aralık 2012 Cumartesi 06:05

Facebook beğeni sayfama Etsy dükkanımı ekledim:))

https://www.facebook.com/guldentakitasarim/app_196248510415671Facebook beğeni sayfası olanlar, sayfanın ayarlarından, etsy dükkan isimlerini ve mail adreslerini isteyen kısma bu bilgileri girerek sizde yapabilirsiniz:)

Gülden TAKI 30 Aralık 2012 Pazar 21:17

Ayarlarla uğraşmak istemeyenler

Gülden hanımın önerisi için ayarlarla uğraşmak istemeyenler. http://www.easysocialshop.com/ Buradan Start Now yazan sarı butona tıklayarak ilerleyebilirler. Uygulamayı http://www.facebook.com/pages/NAZO-Tasarim/126418257416422?sk=app_196248510415671 denedik. Mağazanızla ilgili herhangi bir güvenlik riski yok. Mail adresini verirken Etsy'de kullandığımız mail adresi harici bir adres verdik. Sadece ürünleri çekip sayfanızda yayınlıyor. Bu uygulamada bir eksik yan var, yada biz atladık. Tek magaza ile sınırlısınız. Etsy veya başka bir yerde ikinci magazanız varsa bunu ekleme şansınız bulunmuyor. Sayfanın en altında "This application uses the Etsy API but is not endorsed or certified by Etsy, Inc." uygulamanın Etsy tarafından onaylanmış bir sertifikasının bulunmadığı belirtiliyor. Uygulama Etsy'nin çıkarına çalışmasına rağmen, ileride Etsy bir API ile bu uygulamaya veri gitmesini engelleyebilir. Biz daha önce buna benzer bir deneyim yaşamıştık. Bu site üzerinde bulunan Shop kısmında sadece Feedback kısmını oradan çekip yayınlıyorduk. Önce bu yayın bölümüne, bunun engelleneceğine ait bir uyarı penceresi çıkmaya başladı ve bir süre sonra, bu yayın tamamen engellendi. Bu yaşanmış bir tecrübe, paylaşalım dedik. Şu an için çalışan bir uygulama ve kullanılabilir. Gülden hanım bu verdiği emeklerinin ve paylaşımlarının karşılığın ilerleyen zamanlarda kat ve kat alacak, buna eminiz. Bir katılımcının geri dönüşü vardı ve içinde şu ibare geçiyordu. "iş kıyafetlerimi giydim ve çalışıyorum" Merak ettik iş kıyafeti nedir? Eşortmanmış, biz alışmışız iş kayafetinin prezentabl olmasına. :-) Güzel bir tercih, tempolu yürüyüşler ve arkasından gelen koşu için, bazende projenin heyecanı ter attırıyor. İş kıyafetlerinizde pamuklu olanı tercih edin. :-)

Nazo Design 30 Aralık 2012 Pazar 23:48

Funda Hanım Paypal ile ve Bankanızla İletişime geçin.

Funda Hanım, Paypal benim de kart bilgilerimi kabul etmemişti. Uzun süre bende bunu aşamamıştım. Sonunda Paypal ve Bankam ile görüştüm. Paypal da telefonla ve mesaj ile iletişime geçebilirsiniz. Sorununuzu bildiren mesajınıza hemen geri dönüp bilgi veriyorlar. Benim sorunum Etsy de sanal kartım la ilgiliydi. Size önerim bu sorununuzu Paypal a bildirin. Eğer paypal de sorun yoksa bankanızı arayın. Mutlaka çözümü vardır.

Gülden TAKI 31 Aralık 2012 Pazartesi 00:09

Sevgili Admin

Ben de facebook beğeni sayfama etsy dükkanımı ekledim (bu arada her okuduğum yorumdan sonra paylaşılan her bilginin üstüne atlayıp yetişebilmek adına biraz da çok fazla konuya vakıf olmadan yapıyorum) Neyse bu yeni sayfada benim bütün ürünlerime "free shipping" ibaresi eklemiş. Oysa Etsy ürünlerimde shipping ücretli. Ne yapmalıyım.

Figen ERCAN 31 Aralık 2012 Pazartesi 00:15

Uygulama hatası

Gülden hanımın gönderisinden sonra uzun süre inceledik. Bu tarz API, yani uygulamalar, paylaşmaya çalıştığı sitelelerin ölçütlerinde bilgiye ulaşım sağlıyorlar. http://www.nazodesign.com/comment/1279#comment-1279 burada belittik zaten, bu onaylı bir uygulama değil, ama kullanılabilir. Uyglamanın hatası kargo bedelinin "shipping" ilk satırına bakıyor, ondan sonrasını algılayamıyor veya Etsy' ikinci satıra bakmasına izin vermiyor. O şekilde kullanın, sorun değil, ulaşılabilir olmanız ön planda. Alıcı, alımı sonlandırırken zaten bütün bilgilere vakıf olacak.

Nazo Design 31 Aralık 2012 Pazartesi 01:21

Paypal

Değerli arkadaşlarım Paypal hesabı için muhakkak kredi kartı hesabımı lazım bana söylermisiniz.

Gülay EVREN 31 Aralık 2012 Pazartesi 00:36

Bu sizin güvenliğiniz için gerekli

Bu sizin güvenliğiniz için gerekli. Asla normalde kullandığınız kredi kartı ile ödeme yapma seçeneklerinizi kullanamayın.

Nazo Design 31 Aralık 2012 Pazartesi 01:25

Paypal için kredi kartı gerekiyor

Gülay Hanım evet benimde banka hesabım vardı, ancak kabul olmadı. Kredi kartı hesabı açtırdım ve bu kredi kartımdan oluşturduğum sanal kartımı Paypal a tanımladım.

Gülden TAKI 31 Aralık 2012 Pazartesi 00:44

Sevgili Admin ve grup arkadaşlarım

Öncelikle yeni yılın hepimize sağlık ve mutluluk (tabii bu arada dükkanlarımıza bol satışlar) getirmesini diliyorum. Yukarıda adminimize sorduğum Facebook sayfası ile ilgili sorudan sonra tekrar dönüp baktığımda, free shipping seçeneğinin, ürün fotoğraflarının yer aldığı dükkan sayfamızın sağ üst köşesinde yer alan "MANAGE MY STORE" butonuna bastığımızda gelen sayfada düzenlenebildiğini gördüm. Benim bu sayfada "free shipping" seçeneği kendiliğinden işaretlenmiş durumda idi. O seçeneği iptal edince problem çözüldü. Aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlarıma bilgi olsun diye paylaşmak istedim. Sevgiler..

Figen ERCAN 31 Aralık 2012 Pazartesi 12:21

Haklısınız Figen hanım

Evet haklısınız. Dediğimiz gibi Etsy'de ilk satırda kargo bedelini göremiyorsa uygulama doğrudan Free shipping olarak algılıyor, elle düzeltilmesi gerekiyor.

Nazo Design 31 Aralık 2012 Pazartesi 12:36

Boncuklu mikro makrome bileklik nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar