4 Ekim 2012 Perşembe

Picasa ile resim üzerine yazı eklemek


Bu yazı niçin geç yazıldı? Önce bir buna açıklık getirelim. Emek pınarı projesi kapsamında her şey kullanıcı deneyimi ile yol almakta. Picasa'yı önerdikten sonra sizlerin öğrenmek için yaptığınız ve yazdığınız tüm adımlar dikkatlice izlendikten sonra bu yazı yazıldı. Sizleri biraz zorladık, zorlamak zorundayızda. Biz buraya ne yazarsak yazalım sizler yaşamadan, deneyim edinip kendinizi geliştiremezsiniz.

Amaç şuydu, sizlerin önce Gmail hesabı alarak aynı ortak platformda birbiriniz ile iletişime geçmenizi sağlamaktı. Ortak platform yaratılmak istenmesinin gerekçesi de, aynı platformu kullanan kişilerden birinin bilemediği konuyu diğerinin bilmesi ve bu sayede paylaşımda bulunabilmeleri. Buna bir örnekleme yapılması gerekiyordu, buda Picasa oldu. Sosyal medyayı kullandınız, elektronik postayı kullandınız, telefonda ter döken katılımcılar oldu. Bir çok deneyim yaşandı. Yine ortak platforma dönecek olursak. Gmai'i makinanızın başınıza oturduğunuzda açmış olursanız ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, öncelikle birbirinize ulaşmanız ve birbirinizden yardım almanız çok daha hızlı olur. İlerleyen aşamada müşterileriniz oluşursa onlarlada bunu kullanacaksınız. Ayrıca bu site içinde yorumlar kısmına yazacağınız (sosyal medyada yapıldığı gibi, kısa beğendi yazıları benzerlerini kast etmiyoruz) ufacık bilgi paylaşımları bile sizden sonra o sayfayı ziyaret edecek olana bilgi kaynağı olacaktır, bunu da göz ardı etmeyelim. Picasa ile nasıl resmin üzerine yazı yacağız şimdi ona bakalım.

Öncelikle Picasa programını bilgisayarınıza indirip kurmuş olmanız gerekiyor. Kurulum aşamaları iyi okuyup tamamladığınızda Picasa makinenizdeki bulunan tüm resimleri klasörler halinnde düzenler ve önünüze sunar.Picasa programını açtıktan sonra ilk yapmamız gereken, düzenleyeceğimiz resmin üzerine gelip iki kere tıklayarak düzenleme ekranını açıyoruz.Resmimizin yönü istediğimiz gibi değilse altta bulunan yön tuşları ile istediğimiz yöne çeviriyoruz.
Resmimizin üzerinde istenmeyen kısımlar varsa soldaki menüden "Kes" kısmını tıklayıp resmin üzerine geliyoruz resmin nasıl görünmesini istiyorsak o şekilde mause ile seçiyoruz. Seçilen kısım aydınlık kesilip atılacak kısım gölgeli olarak beliriyor, istediğimiz görüntüyü alıncaya kadar mause ile yukarıdan aşağıdan, soldan sağdan bu kısımlar ile oynayabiliyoruz. 
Alanı belirledikten sonra solda bulunan uygula butonu ile resmimizi kesiyoruz. Burada bu sol ekranı dikkatlice incelerseniz öncelikle her hareketinizi uyguladıktan sonra o hareketi geri alma şansınız olduğunu belirten bir butonun belirdiğini göreceksiniz. Bir önceki ekran görüntüsünü dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz. Oradaki butonlar sayesinde resminizin üzerinde bir çok oynama yapabileceğinizi göreceksiniz. Örnek olarak "Kendimi Şanslı Hissediyorum" butonuna tıkladığınızda resim kalitenizde iyileşme olduğunu göreceksiniz. Işık, renk, kontras, bunların hepsini en iyi görüntüyü alıncaya kadar deneyin. Ben bunlarla yetinmek istemiyorum diyenlerdenseniz, yine aynı ekranda ışık ve fırça simgeleri bulunuyor, onlarlada çeşitli görsel efektler oluşturabilirsiniz.
Bizim burada asıl işimiz Picasa'yı bütün detayları ile anlatmak değil. Picasa ücretsiz bir yazılım olmasına rağmen bir çok özelliği olan ve kullanılması oldukça basit bir proğram, deneyerek siz keşfedin. Biz burada ilk etapta kullanacağımız kısım, el emeği göz nurumuzla yaratatığmız ürünün resmini çektikten ve herhangi bir mecrada yayınlamadan önce üzerine bizim olduğunu belirten yazıyı nasıl yazarızki, daha sonra İnternet'te dolaşırken başka bir yerde ürünümüzü gördüğümüzde, benim ürünümün resminin burada ne işi var demeyelim. Yazacağımız ismi eğer iyi seçmiş isek, varsın başka yerdede yayınlansın. Ürününüzü görüp beğenen bir şekilde sizi İnternet'te arar ve bulur. Yazı yazma işi için "Metin" butonuna tıklıyoruz. Ardından resmimizin neresini yazı yazmak istiyorsak o bölüme gelip tıklıyoruz ve yazacağımız metni giriyoruz.
Metni girdikten sonra yazımızın çevresinde bir kutucuk ve ortasında bir daire oluşacak. Kutucuk sayesinde metnimizi resmin istediğimiz yerine taşıma şansımız var. Kenarlarından tutup ufaltıp büyütme şansımız var. Ortadaki daire ile oluşturduğumuz metni dairenin kenarındaki ok simgesi ile istediğimiz yöne çevirebiliriz.
Metin düzenleme bölümü ile yazınızı istediğiniz renkte (kenarları başka renk, içi başka renk), kalınlıkta ve saydamlıkta oluşturabilirsiniz. Bu sizin zevkiniz ve yaratıcılığınızın yanı sıra resim ile yazı kontrasının birbirini tutmasına kalmış.

Şuna önemle dikkat edin. Resmin üzerine yazacağınız bir iki kelime mutlaka sizi anlatmalı. Yukarıdada dediğimiz gibi, resminiz yayınladığınız mecradan kopyalanıp başka bir yerde yayınlandığında, o resmi gören resmin üzerindeki yazıdan sizi bulabilmeli.

Bu yayın ilk olarak 04 Ekim 2012 Çarşamba 16:03 tarihinde Nazo Design içinde yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.Pay-Pal

Sevgili Pınar Hocam,

Henüz Pay-pal hesabı açtırmadım. Kafama takılan bir soruyu sormak istiyorum. İki çeşit hesap açtırabiliyoruz

1.si BİREYSEL HESAP ( Ki siz bizden, bunu açtırmamızı istiyorsunuz.)

2.si ise TİCARİ HESAP

Sayfaya giren arkadaşlar bunu gördüler. Ama bu çizelgenin altında bir not var. "PayPal'da bir bireysel ve bir ticari hesabınız olabilir - her birinde ayrı e-posta adresleri ve finansal bilgiler bulunmalıdır"

Şimdi ben buradan şunu anladım ki, bireysel hesaba bir e-mail adresi vereceğiz. Ticari hesabı açtırırken de ayrı bir e-mail hesabı vereceğiz.

Aynı şekilde banka hesap nolarını verirken de bireysele ayrı hesap numarası, ticariye ayrı bir hesap numarası vermemiz gerekiyor. Diye algıladım. Ben mi yanılıyorum? Teşekkürlerimle...

Hatice ŞENGÜR 04 Ekim 2012 Perşembe 17:27

Hesabınızı ileride isterseniz dönüştürebiliyorsunuz

Hatice hanım hesabınızı şimdilik bireysel olarak açtırmanız yeterli. Çünkü sizler ticari bir kurum değilsiniz. İleride isterseniz hesabınızı ticariye çevirebilirsiniz. Burada önemli bir noktaya da değinelim. Kredi kartı bilginizi vermeniz gerektiğinde, sanal kredi kartı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda çalıştığınız banka sizlere mutlaka yardımcı olacaktır, bu konuyu araştırın. Sanal kredi kartının çalışma şekli şu şekilde. Sanal kredi kartınızda siz yükleme yapmadıkça asla para olmaz, yani sanal kredi kartı numarasını başkası kullanmaya kalkarsa para olmadığı için kullanamaz. Ancak siz harcama yapacağınız zaman harcama miktarınız kadar para aktarırsınız ve yine sizin belirleyeceğiniz zaman diliminde bu parayı kullanırsınız, sonrasında kartınızın bakiyesi yine sıfır olur. Bu konuda herkes çalıştığı bankanın İnternet sitelerinden detaylı bilgi alabilir.

Nazo Design 04 Ekim 2012 Perşembe 18:07

Picasa ile en boy oranını ayarlamak

Siteye resim yüklerken resim boyutlarınzı ufaltırsanız hem daha hızlı resim yüklesiniz hemde sitedeki sayfa boyunlarına uygun resimler yayınlamış olursunuz. Bunun için Picasa da bir kolaylık var onu kullanabilirsiniz, her seferinde uğraşmazsınız. Resminizi belirledikten sonra kesme kısmına geldiğinizde genelde kutucukta manuel olarak seçili duruyordur o kutucuğun yanındaki oku aşağı çektiğinizde en altta özel en boy oranı ekle diye bir kısım olduğunu göreceksiniz, oraya tıklayarak 800x600 ve 600x800 oranlarını tanımlayın. Daha sonra kesme işlemini uygularken yatay ürünler için 800x600 dikey ürünler için 600x800 oranlarını seçip kesme işlemini öyle uygularsanız her kestiğiniz kısım bu ölçülerde olur.

Nazo Design 08 Ekim 2012 Pazartesi 23:10

Resim boyutu

Size ne denebilirki, bana yardımlarınızdan dolayı sizi çok, çok öpüyorum.

Nilgün HAZARHUN 09 Ekim 2012 Salı 16:47

Gülay Hanımcığım

Buraya bir göz at, talimatları takip et :)

Nazlı DİKMEN 15 Ocak 2013 Salı 20:30

İtalyan deri kristal kolye
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar