7 Ekim 2012 Pazar

Kocaman bir vitrinimiz olsun


Bu yayın Emek Pınarı ve Nazo design sitelerinin birbirinden ayrılmasından dolayı içeriğin bir kısmı güncelliğini yitidiğinden üstü çilizmiştir. Geçmişte altına yapılan yorumların önemi nedeniyle yayına alınmıştır. Proje kapsamında bu bölüm yine uygulamada kalacak fakat şekli başka türlü olacaktır.

Emek pınarı projesinin bu kısmına katılmak tamamen katılımcıların insiyatife bağlıdır.

Proje burada hayata geçti. Bir adım daha atalım, bu kapsamda kocaman bir vitrin oluşturalım. Tüm site üyelerinin kendilerine ait bir bölümü olacak. Bu bölümde, kendi yaptığınız çalışmaları yayınlama imkanınız olacak. Yalnız gönderdiğiniz girdiler aynı anda yayınmayacak, bir denetim mekanizmasını çalıştırmak zorundayız. Bunun nedeni yayın kirliliğini önlemek ve istenmeyen art niyetli yayınları önleyebilmek.

Sizlerin bu konuda öncelikle yapmanız gereken siteye giriş yaptıktan sonra sitenin sağ üst köşesinde "My account" kısmına girmeniz ardından "Edit" bölümünü kullanarak "Username" yani kullanıcı adınızı düzenlemeniz Gülden hanımın kullandığı gibi Gülden TAKI olarak bir isimde kullanabileceğiniz gibi, kendi isminizide kullanabilirsiniz. Bu ısrarımızın nedeni yaptığınız gönderilerin üstünde bu girdiğiniz isim çıkacak ve siz böyle tanınacaksınız. "mavi75" gibi bir isimle tanınmak istemezsiniz değilmi? Site formatına uygun olması için Pınar ARPACI benzeri bir formatta giriş yaparsanız, bütünlükte sağlamış oluruz.

İkinci adımda koyacağınız resimlere oldukça fazla özen göstermelisiniz, bunun için Picasa ile sizleri hazırlamak istedik zaten. Mutlaka isminizi resmin üzerine yazın. Özen göstermemizi istememizin nedeni, başlıktada belirtildiği gibi burası sizin vitrininiz olacak. Vitrine konan tüm ürünlerde biliyorsunuz her zaman çok fazla özen gösterilir. Denetim mekanizmasını çalıştırmamızın bir nedenide bu. Asla ve asla kendi çalışmalarınızdan başkalarını yayına göndermeyin. Bu tarz art niyetli davlaranışta bulunan üyelerin site üyelikleri bloke edilir. Göndereceğiniz yayınların tüm sorumluğu gönderene aittir.

Geçelim giriş yapacağınız kısımda bulunan alanların açıklamalarına. İlk bölüm "Title" başlık bölümü, bu bölümü boş geçemezsiniz. Çalışmanızı anlatan bir başlık girmeniz gerekiyor. Hayal gücünüzü kulanın ve çalışmanızı anlatan bir başlık girin.

İkinci kısım resim ekleyeceğiniz bölüm önce "Gözat" kısmına tıklayıp düzenlediğiniz ve üzerine isminizi yazdığınız resmi makinanızda bulun, daha sonra "Upload" butonu ile siteye yükleyin. Yükleme bitince yüklediğinizin resmin küçük halini göreceksiniz.

"Body" bu kısmıda boş geçemezsiniz ve en önemli bölüm. Burada ürününüz hakkında tüm açıklamaları detaylı şeklide yapmalısınız, bu kısımda yaşayacağınız deneyimler sizi ileride oluşturacağınız sanal mağazanıza hazırlayacak. Kullandığınız materyal, ürününüz ebatları vs bilgileri girmenizi tavsiye ediyoruz. Bir web siteniz varsa oraya bağlantı verebilirsiniz. Ürününüzü satmak istiyorsanız fiyat bilgisini girebilirsiniz. Kafa karışıklığına neden olmamak için fiyat formatını şu şekilde girebilirsiniz ( Fiyatı: ..Para birimi + Kargo bedeli ) Geldik son giriş yapmanız gereken kısma, biri ürünüzü beğenir almak isterse size ulaşabilecekleri mail adresini girebilirsiniz, bu isteğinize bağlı. Burada dikkat etmeniz gereken @ işareti yerine (at) ibaresini kullanmanız, isim (at) gmail.com formatında girmeniz. Bunun nedeni, sizi spam, yani olur olmadık maillerden korumak için. İnternet'te normal, yani @ işareti ile yazılmış mail adreslerini tarayan robotlar mail adreslerini otomatik kaydederek size sürekli istenmeyen posta gelmesine neden olmaktadır.

Son bölüm "Tags" bu bölüm oldukça fazla önem arz ediyor. Buraya yazacağınız kelimeler İnternet'te sizin daha çok bulunabilirliğinizi ve buraya yazdığınız kelime gurupları altında sitede listelenmenizi sağlayacak. Site içindeki yayınların altındaki tags bölümlerine bakarak deneyim yaşayabilirsiniz. Mutlaka isminizi burayada yazın. Kelime veya kelime guruplarını "," (virgül) ile ayırın. Örnek olarak Pınar ARPACI, Bileklik, Bracelet, Yeşil bileklik olarak guruplamalar yapabilirsiniz.

Son olarak gönderinizin gerçekleşebilmesi için en altta bulunan "Save" butonuna tıklayın, sonrasında "Access denied" ekranı önünüze geldi ise gönderiniz gerçekleşmiştir.

Burada ilk girdiniz sizi anlatan bir yazı olabilir. Ben kimim başlığı veya sizi yaratıcılığıza bağlı başka bir başlıklada, kendinizi kısaca anlatacağınız bir yazı yazabilirsiniz. Hazır değilseniz sorun değil daha sonrada yazabilirsiniz. Şimdi veya daha ileride yapacağınız bu girdi sizin bölümünüzün en üstünde bulunacak şekilde görüntülenecektir. Sizin çalışmalarını bulup bölümünüze ve çalışmalarınıza bakan biri sizin kim olduğunuz hakkında da bilgi sahibi olabileceklerdir.

Bu bölümde sizi bulup ürününüzü satın almak isteyen biri olursa, tamamen alcı ile karşı karşıya olacak sizsiniz. Nazo tasarım olarak hiç bir şekilde aracılık yapmayacağız ve sorumluluk almayacağız. Biz sadece çalışmalarınızın yayınlanmasına aracılık ediyoruz. Yine bu doğrultuda ürününüzü satmanız ve kazanç elde etmeniz halinde hiç bir şekilde sizlerden yüzde, komisyon vs isimler altında bir talepte bulunulmayacaktır.

Hazırsanız My account kısmından veya buradan kendi bölümünüze girip gönderilerinizi yapabilirsiniz.Bu yayın ilk olarak 07 Ekim 2012 Pazar 23:13 tarihinde Nazo Design içinde yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.Deneme

Bir deneme yaptım, inşaallah olmuştur. :)

Nazlı DİKMEN 07 Ekim 2012 Pazar 23:32

Teşekkürler ve düzeltmeler

Tag konusunu genişletin, mail adresi formatına dikkat edin, site linkinizi doğrudan ürünün olduğu sayfaya verin. Bunlar düzeltildi. Katılımınız için teşekkürler. Sol tarafta bir bölüm daha oluştu, son gönderiler orada belirecek.


Nazlı DİKMEN 07 Ekim 2012 Pazar 23:49

Teşekkürler

Sayın Adminim teşekkürler şimdi daha net oldu, fotoğrafları da küçültelim, eksiğimiz olmasın.

Nazlı DİKMEN 08 Ekim 2012 Pazartesi 08:05

Madde

Arkadaşlar belki yardımcı olur, yukarıda yazılanlar ışığında kendime göre 10 madde hazırladım, bana daha kolaylık olacak. Her seferinde sayfayı açmak zorunda kalmayacağım, zaten bir kaç yükledikmi gerisi gelecek.

Nazlı DİKMEN 08 Ekim 2012 Pazartesi 10:45

Etsy

Etsy'e üye oldum anladığım kadarıyla bize söylenen Etsy'e kayıt olun ordaki paylaşımların nasıl olduğunu görün inceleyin denmişti (Yanlış hatırlamıyorsam) kayıt işlemim tamamdır. Sevgili admin :)) Bazı yorumları anlamıyorum link nasıl konur vs. sizleri yormamak adına da devamlı paylaşımlarınızı okuyorum, okuyorum yavaş, yavaş ama emin adımlarım olsun istiyorum yolumuzun sonu Emek Pınarı hayatta hiç birşey emek vermeden olmuyor ter döke, döke hep beraber sonuca erişeceğiz hem Pınar hanımın tezi layıkını bulacak hem bizler bu konuda yere sağlam basacağız işallah bütün arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum.

Nazlı DİKMEN 08 Ekim 2012 Pazartesi 11:00

Link nasıl konur?

Tarayıcınız, yani bu sayfayı okurken kullandığınız ekranda en üstte bir adres satırı var, www ile başlayan www.nazodesign.com www.prodigystream.com olarak devam eden bu bir linktir. Linkini koymak istediğiniz siteye gidin ve sadece bu adres satırını kopyalayıp buraya yapıştırın, link koymuş olursunuz.

Nazo Design 08 Ekim 2012 Pazartesi 11:11

Teşekkürler

Yazdığım yazının içerisinden link konusundaki eksiğimi farkedip açıklama yapmış olduğunuz için teşekkür ederim. Benim Facebook'ta sayfam var ama Nazlı hanım, Gülden hanım gibi arkadaşlarımın (örnek vermek istedim) bu arkadaşlarımın gibi resimlerini paylaştıklarında Facebook'taki sayfalarına yönlendirecek bir link paylaşıyorlar benim Facebook takı sayfam asıl Facebook hesabı daha önce eşimin üzerine olduğu için şuan Facebook Şermince takı tasarım gibi yapamadığım için link oluşturamıyorum ve resim paylaşmak istesemde yönlendirmek için bir link yazamıyorum araştırıyorum okuyorum yapamıyorum link paylaşmasam sadece şimdilik Şermince takı tasarım sayfası yazsam banada ulaşılabilirlermi?

Şermince Takı Tasarım 08 Ekim 2012 Pazartesi 13:05

Önemli olan size ulaşılabilmesi

Yazıyı tekrar okuyun, önemli olan size ulaşılabilmesi. Link olabilir mail adresi olabilir. Yaptığınız yayındaki ürününü beğenen biri sizi nasıl bulacak buna cevap bulduğunuz zaman her şey çözülmüş demektir.

Nazo Design 08 Ekim 2012 Pazartesi 13:18

Teşekkür ederim

Aklıma takılıyordu gerçekten şimdi ne demek istediğinizi daha iyi anladım.

Şermince Takı Tasarım 08 Ekim 2012 Pazartesi 14:24

Hala uğraşıyorum

Sevgili Pınar hanım bugün banka hesabı açtırdım dün Etsy'den giriş yapmaya çalıştım ama ne derece başarılı oldum bilmiyorum bilgisayar terimleri beni zorluyor bu işlerin üstesinden gelmek, bilemeyince zor oluyor yardımlarınızı beliyorum.

Gülay EVREN 08 Ekim 2012 Pazartesi 23:49

Ekranızı Türkçe'leştirin

Daha önceleride defalarca belirttiğimiz gibi http://www.google.com/intl/tr/chrome/browser/ yükleyin ve ekranınızı tek tuşla Türkçe'leştirin öncelikle. Yabancı dille yayınlanan sayfaları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Nazo Design 09 Ekim 2012 Salı 02:19

Kaliteli Resim

Arkadaşlar,
Bir çoğumuzun resim kalitesi çok kötü ve özensiz. Bu kadar özensiz ve kalitesiz bir görüntüye, takı ne kadar güzel olursa olsun kimse bakmaz.Resim çekerken gündüz çekin, tercihen cam kenarı ya da balkonda. 40x40 cm ebatında kumlu cam kestirip altına beyaz karton koyarak fon oluşturabilirsiniz. Kumlu cam fona derinlik verdiği için takınız ön plana çıkacaktır. Ayrıca flaş kapalı olmalı. Fotoğraf makinası ile takı çekimi yapanlarda makinada lale resmi olmalı. Takıları camın üzerine düzgün yerleştirin, eğri olmasın, ya da bir tarafı yamulmuş olmasın. Güzel ve kaliteli işler çıkaralım. Herkese kolay gelsin.

Hale TOKATLI 09 Ekim 2012 Salı 00:01

Hasır örgü

Hasır örme gerdanlık yapmak istiyorum 20 nolu misinayla başladığım halde çok diri olucak başka neyle örmemi tavsiye edersiniz arkadaşlar.

Şermince Takı Tasarım 09 Ekim 2012 Salı 10:25

Şermin Hanıma yanıt:

Şermin hanım, hocalarımız ne önerir bilemem ben Hasır örgüyü Nylbond markalı çok ince boncuk ipiyle yapıyorum. Sizin oralarda yoksa ben burdan hemen alıp size kargoyla göndereyim. Misinayla kesinlikle olmaz. Sevgilerimle.

Selma YALÇIN 09 Ekim 2012 Salı 22:59

Teşekkürler Selma Hanımcığım.

Evet Nylbond'u ben de öneriyorum. Ama Şermin bulabilir misin senin oralarda bilmiyorum. Ayrıca şunu da yapabilirsiniz. Bu çizmelinin altı kat dedikleri bir ipleri var. Esas hapishane işlerini yaptıkları ip. bunu bir metre kadar kesin ve üç katı bir birinden ayırın. Böylece 3 ayrı ince ipiniz olacak. Bu ayırdığınız ipi balmumundan geçirin ve düzleştirin. bunları böyle parça parça yapın ve kurumaya bırakın düz olması gerekiyor ve sonra bunun la örün öreceklerinizi.

Nazife ARPACI 09 Ekim 2012 Salı 23:06

Sevgili Nazo hocam, anında

Sevgili Nazo hocam, anında sizin de önerinizi görmek çok güzel.. Ben bunu ilk defa duyuyorum süper bir fikirdir ama ben öyle ayrıntılarla uğraşmayı pek sevmiyorum bu Nylbound ip te hiç kıvrılmıyor ben çok memnunum.Neva nın ve çizmelininde var onlar kıvrılıyor. Sevgiler, saygılar hocam.

Selma YALÇIN 09 Ekim 2012 Salı 23:31

Önerilerim :

Sevgili arkadaşlarım, hasır örgü de olsun yüzük yapımında olsun veya peyote de olsun olabildiğince az düğüm yapmanız sizin o iş te ne kadar usta olduğunuzu gösterecektir. Bu nedenle iplerinizi uzun kesin (örneğin 3 metre) ve işe ipi ortalayarak başlayın. Örneğin hasır örgüde hem ördüğünüz yerden hem de alttan başladığınız yerden devam etme şansınız var. O zaman 3 metre ipin 1.5 metresini ördükten sonra geçin altta kalan 1.5 metreye ve buradan örmeye devam edin. Göreceksiniz daha az düğümünüz olacak. Belki de olmayacak. Yüzük yapımların da da aynı şekilde yapın tek ip ve tek düğümle işi bitirin. yüzükler de düğümleri mutlaka gizleyin ve altta kalmasına dikkat edin.

Nazife ARPACI 09 Ekim 2012 Salı 23:18

Nazife hocam'a ve Selma hanım'a

Çok teşekkür ederim hocam burda çizmeli marka ipi zar zor bulmuştum, bi ara yorumlarda önerilmişti ama hiç denemedim, hayalet misina, çelik telde tedarik ettim ama nylbondu dört koldan araştırıcam Selma ablacım demek istiyorum samimiyetimi kabul ederseniz çok mutlu olurum, yardımsever düşünceniz için çok teşekkür ederim misinayla başladım olmazsa zaten aklıma ipin markası yazıldı ipçilere sorulacak hatta Ç.kalede araştırmalar yapılacak dahada mı yok? Tuhafiyeci amcalara rica minnet sipariş verilecek:))

Şermince Takı TASARIM 08 Ekim 2012 Pazartesi 23:18

Şermin Hanım kolay gelsin

Şermin Hanım kolay gelsin. Teklif benden, yardıma hazırım.

Selma YALÇIN 09 Ekim 2012 Salı 23:36

Nazife hocam

Sanki içimi okudunuz yine bu konu beni çok rahatsız ediyordu nasıl yapsamda görünmese diye hatta videolarda da bu olayı görmüş anlam verememiştim :)) Artık soru sormama gerek yok öğretmenimle telapatik olarak anlaşıyoruz...

Şermince Takı TASARIM 09 Ekim 2012 Salı 23:22

Selma hanım

Selma hanım teklifinizden dolayı inanın çok mutlu oldum ama sizlere zahmet vermek istemadiğim için sadece teşekkür ettim, burda varmı onu bilmiyorum araştırıcam ama yoksa teklifiniz aklımda eksik olmayın ozaman sizi rahatsız edicem tekrar çok teşekkür ederim.

Şermince Takı TASARIM 09 Ekim 2012 Salı 23:47

Şermin'ciğim, hiç ummadığınız

Şermin'ciğim, hiç ummadığınız bir yerde bulabilirsiniz. Ayrıca benim dediğim taktiğide uygulayın. Çünkü maliyeti daha düşük oluyor. Selma hanımcığıma çok teşekkür ediyorum. Harikasınız.

Nazife ARPACI 09 Ekim 2012 Salı 23:54

Nazife hocam

Tamam hocam notumu aldım yardımlarınız için teşekkür ederim.

Şermince Takı TASARIM 10 Ekim 2012 Çarşamba 00:00

KAVUŞMA ANI........

Canım arkadaşlarım, 13 Ekim 2012 kursumuz başlıyor. Hepiniz ilk gün ne yapacağız malzeme listesini hocamız elimize verir ve biz de evlerimize gideriz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zaten çok az vaktimiz var ve sonsuz tekniğimiz var. O nedenle hemen derse başlayacağız. İlk takı kursuna gelenler için sadece bir ders çivi kıvırma ve aletleri tanıma ile başlayacağız. Boncuk çeşitlerini, iplerimizi ve aparatlarımızı tanıyacağız. Sonraki derslerimizde geçen sene başladığımız ve tam olarak kavrayamadığımız dokuma işlerimize devam edeceğiz veya yeniden başlayacağız. Malzemelerimizi yazıyorum. A4 boyutunda çivilerin rahat girebileceği tahta, minik cam çivileri, seçeceğiniz renge göre mumlu ip. (Çözgü ipi) irili ufaklı boncuk ve aparatlar. Lütfen renklerinizi ona göre ayarlayın. Ben şablon getireceğim. Ayrıca DMC veya muadili nakış iplikleri (bunları oradan beraber seçeriz) Etamin iğnesi.

Her hafta kursta yapacağımız bir takımız ve pekiştirmek için aynı teknikle evde yapılacak ikinci takınızı istiyorum.

İkinci hafta makromeye başlayacağız. Modelleri ben getireceğim. Ama sizlerden gelecek model isteklerine de açığım. En zorlarından istiyorum. Makrome tekniği ile taş çevresi örmeyi öğreteceğim.

İki haftalık isteklerim bunlar daha sonra istediklerimi buradan duyuracağım.

Herkesi saat 9'da derse hazır durumda bulmak istiyorum. Çok heycanlıyım ve sizin de bu heycanı yaşamanızı istiyorum.

Zaten bundan sonra bir sınıf başkanımız olacak ve sınıf başkanımız buradan nasıl malzemeler getirmeniz gerektiğini tek tek paylaşacak.

Hayırlı bir sene olması dileği ile hepinizi öpüyorum.

Nazife ARPACI 10 Ekim 2012 Çaramba 16:52

Yanlış konu başlığı

Bu gönderi yanlışlıkla bu konu başlığı altına gönderilirdi. Altına heyecan dolu yorumlar geldiği için kaldırmadık. Haftalık atölye çalışları Workshops başlığı altında yer alacak. Bu başlıkta oraya taşındı. Önümüzdeki haftaki atölye çalışmasını http://www.nazodesign.com/content/kavu%C5%9Fma-an%C4%B1 sayfasından takip edebilirsiniz. Tüm bilgilendirmeleri lütfen bu sayfanın altına yazın. İlk hafta ne yaptıkarımız tek başlık altında toplayalım. Yanlış anlaşılmaya mehil vermeyelim, bu kısmın Emek pınarı projesi ile alakası yok. Katılımcılar ders başlıyor sevinci göstermişler. Bu tamamen rutin haftalık atölye çalışmalarının, sizin faydalanabilmeniz için bir yansısı olacak.

Nazo Design 10 Ekim 2012 Çarşmaba 23:27

Çat çat çatlıycam şimdi

Nazife hocam kursunuzun yeni dönemi hayırlı olsun şimdiden, bana ne oluyosa ben sizden çok heycanlandım makreme, taş örme aaaah ah içim gitti,
bol üretimli bir sene diliyorum.

Şermince Takı TASARIM 10 Ekim 2012 Çarşmaba 18:12

Öğretmenim yeni ders yılınız

Öğretmenim yeni ders yılınız hayırlı olsun ama ben çok üzgünüm aranızda olamıyacağım diye kanatlarım olsada uçuversem yanına ne güzel olurdu deyilmi, bensiz ders nasıl geçer bilmiyorum seni çok seviyorum.

Zübeyde 10 Ekim 2012 Çarşmaba 19:12

Canım benim. Bende çok

Canım benim. Bende çok üzgünüm. Bu sene böyle olsun seneye buluşacağız bundan emin ol... Ben de seni çok seviyorum.

Nazife ARPACI 10 Ekim 2012 Çarşmaba 19:38

Kolay gelsin

Nazife hanım tekrer tekrar kolay gelsin diyorum.

Gülay EVREN 10 Ekim 2012 Çarşmaba 19:45

Hepimize Gülay Hanımcığım.

Hepimize Gülay Hanımcığım.

Nazife ARPACI 10 Ekim 2012 Çarşmaba 19:49

Yeni yılınız kursunuz hayırlı olsun

Hocam yeni yılın yeni kursunuz hayırlı uğurlu olsun keşke bende yanınızda olabilseydim yanınızda olan arkadaşlarımada başarılar diliyorum ne kadar şanslılar bence siz onlara müthiş bir armağan ve hazinesiniz bu mesleği daha uçlara götürecek arkadaşlar ileride bunu daha iyi anlıycaklar. Bu meslek ve bu iş öyle basit veya küçük bir iş değil ben bunu 10 yıldır yaptığım için kazanç sağlayıp evimi geçindirdiğim için çok iyi ve iyi biliyorum tavsiyem arkadaşlarıma çok sabır ve azimle çalışmaları herkese benden sevgiler saygılar

Nursel ÇELİK 10 Ekim 2012 Çarşmaba 20:46

Benim evde hazır kasnak var.. kim yapmışsa..

şey,,, kem,,, küm.. hocam acaba geçen sene ipleri ve boncukları kasnağa takıp aynen öyle bırakan iki öğrenciniz o ödevlerini tamamlamak için getirseler ayıp olur mu.? Bıraktığımız yerde bizi bekliyorlar.. Önce tozlarını alayım..

Serpil Gül PAÇAL 10 Ekim 2012 Çarşmaba 21:36

HAYIRLI OLSUN

Başta Nazife hocama ve bütün arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Bizi bir araya toplayan heyecanlandıran Pınar kızımıza teşekkürler, Allah utandırmasın inşallah başaracağız:)))

Semra DAĞAŞAN 10 Ekim 2012 Çarşmaba 22:48

GÖREV

Herkese yeni kurs dönemi hayırlı olsun ben çok heyecanlıyım bunu sizinle paylaşmak istedim:)

Kement MELİHA 10 Ekim 2012 Çarşmaba 23:43

Mail ile gelen soru

Posta ile gelen bir soruyu Nilgün hanımın izni ile buraya aktarıyoruz.

Soru
Merhaba, bir çok işlemi sizin sayenizde becerdim. Sürekli notlar alıyorum. Üç gecedir, üç buçukta yattım. Ama yine sizi rahatsız ediyorum. Blog sayfam açıldı ama ben kendimi anlatan yazıyı henüz yazmamıştım. Yani ekliyeceğim şeyler olduğunda, isim yazmadan yanlışlıkla yolladığım resimlere isim yazmak gibi bunları nereden ve nasıl girip halledeceğim? yeni resim yollamak istediğimde neyapmalıyım?

Cevap
Nilgün hanım rahatsızlık söz konusu değil, anca sora sora ilerleyeceğiz. Bu tarz önemli soruları ilgili başlık altına yazarsanız daha iyi olur, bizim aramızda yaptığımız yazışmalar sadece sizi bilgilenndiriyor, dediğimiz gibi ilgili başlık altında soru cevap olarak ilerlersek arkadan gelen ziyaretiçlerede birşeyler bırakmış oluruz. http://www.nazodesign.com/content/kocaman-bir-vitrinimiz-olsun bu başlık altında konu "Hazırsanız My account kısmından veya buradan kendi bölümünüze girip gönderilerinizi yapabilirsiniz. " en son parağrafta yazıldı. Bahsedildiği gibi My account kısmını kullanırsanız doğrudan kendi alanınıza giriyorsunuz, bu siteye giriş yaptığınızda sağ üst köşede beliriyor. Burada View recent blog entries bloğunuzu görüntüleyebilir veya sürekli en üstte duran + Post new blog entry. tıklayarak her zaman yeni giriş yapabilirsiniz. Hakkınızda olan yazıyıda bu şekilde ekleyebilirsiniz. Biz onu sürekli görünmesi için kendi bölümünüzün en üstünde tutacağız. Gelelim yanlışlıkla yolladığınız ve yayınlandıktan sonra sizin içinize sinmeyen düzelme ihtiyacı duyduğunuz gönderiniz olursa. Bunu bu mail adresine mail atarak belirtirsezin isdediğiniz düzeltmeleri uygularız. Öncelikle düzeltilmesini istediğiniz sayfaya gidin. Tarayıcınızın adres satırındaki adresi kopyalayıp buraya yapıştırın, örneğin sayfanız bu olsun http://www.nazodesign.com/content/s%C3%BCrmelim daha sonra değiştirilmesiin istediğiniz üzerine isim yazdığınız resmi mail ile gönderin (bunu dün yapmıştınız kendi resminiz için aynı yol) daha sonrada metin kısmında eklemek veya düzeltmek istediğiniz kısım varsa onuda metin olarak postaya yazıp yollayın. Sonunda her şey istediğiniz gibi olmuş olacak


Nazo Design 11 Ekim 2012 Perşembe 11:15

Sorular güzelleşmeye başladı, demek ki ilerliyoruz.

Yine özelden gelen bir soru gurubu, ama gerçekten güzel sorular barındırdığı için Hatice hanımın izni ile burada sizlerlede paylaşıyoruz. Bu soru cevaptan sonra geçtiği kademeleride yazmıştı. İsterse kendi onlarıda bu yorumun altına aktarabilir.

Soru:
Sevgili Admin,
Bilgisayar kullanımı konusunda, biz emekleyen insanlar, yarış atı gibi koşan insanlarla aynı kefedeyiz. Sizlerin iki dakikada yaptığı şeyleri bizler iki saatte bile yapamıyoruz. Ben kendi adıma bizlere verdiğiniz uygulamaları yapmak için çok zaman harcıyorum. Benim gibi pek çok arkadaşımın olduğunu da gözlemliyorum.

"kocaman bir vitrinimiz olsun" başlıklı yazı üzerinde konuşmak istiyorum. burada ne yapılmak istendiğini tam olarak anlayamadım. Bana bu işler soyut geliyor. İnternet üzerinden alış-veriş bile yapmayan ben ya da bizler, Pınar'ın yardımları, önderliği sonucunda elektronik ortamda dükkan açmaya çalışıyoruz. Gerçekten bildiğiniz için size kolay geliyor. Ama şu an için bize o kadar zor ki. Gerçekten öylesine zorlanıyorum ki...Bakın bir şey söyleyeceğim. Ben gerçekten farkında ya da ayırdında değilim. Ben ETSY'e bağımsız dükkan mı açtım? Benim orada kendimi anlatan ve profil resmimin olduğu bir sayfam var. Bu yukarıdaki kocaman vitrini ben Nazo design pasajı içinde bireysel dükkanlar gibi algılıyorum. Karambole oluşturduğum sayfayı pasaj içinde zannediyordum. Onun için yazmıştım "Büyük Vitrine Üye değil miyim?" yazısını. Gerçekten benim o sayfam bağımsız mı? Yoksa büyük vitrinin içinde mi? İnanın anlayamıyorum.

Gelelim" haticesengur1(at) gmaill.com " yazısına. bakın o kadar bilinçsizce gidiyorum ki. ( Pınar'ın yazılarını yazıcıdan çıktısını aldım.Son yazı elimde adım adım okuyarak uyguluyorum. ) Buradan yazısına basarak kendi bölümüme geçtim."Title" ye geldim. Kendimce başlık yazdım. (Boncukların Dili) İkinci kısım resim ekleyeceğiniz bölüm. İnanın ben kendime çok güldüm. Siz de güleceksiniz. Sonra da "Ağlanacak halimize güleriz işte böyle" deyip çok üzüldüm. Çünkü resim olarak kendi profil resmimi koymuştum. İkinci tarayışımda kaldırdım. Çünkü o zaman anladım yaptığımız ürünlerin resmini ve özelliklerini yazıp göndereceğimizi.

Diyorum ki acaba yapacağımız işin başlığını koysanız. Mesela:

Ürünlerinizin Resimlerinin Dükkana Konulması:

1-

2-

3-

4-

gibi. Maddeler halinde yapılacakları yazsanız.

Galiba daha basit anlatıma ihtiyacımız var. Çünkü, "title", "upload", "body" gibi isimler daha ön plana çıkıyor, korkuyoruz, boğuluyoruz, asıl açık olan kısımları gözümüz okuyor, inanın beynimiz algılamıyor. Ben elimde çıktı, okuyorum, ama anlamadan karombole gidiyorum. titleyi bulacağım, uploadı bulacağım diye.

"Body" kısmına geldiğimde ürünüm olmadığı için özellikler yazamadım. ama sayın adminim ben görevimi yapıyorum, anladım, buraya da böyle bir adres yazabilirim demek istemiştim.:)) O nedenle "haticesengür1 (at )gmail.com " yazsını yazmıştım.:))

Hoşçakalın.

Cevap:

Hatice hanım sorunuz çok güzel, soru sormak medeni bir cesarettir. Öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz. Böyle sorular geldikçe ilerliyoruz demektir. Oysaki hiç siteye veya guruba üye olmayıp, sadece sizlerin ve bizlerin buralarda yazdıklarımızı okuyup ilerlemek isteyenlerde var bununda farkındayız.

Öncelikle şu yazıcıdan çıktı alma olayına değinelim, bizim için çok önemli. Olabildiğince yazıcıdan az çıktı alın, hatta hiç almayın, mürekkep ve kağıt harcamayın. Niye? Olabildiğince çevreci olalım, örneğin Nazo tasarım'ın yayın yaptığı sunucu enerjisini rüzgar türbinleri ile karşılıyor, fosil atık kullanmıyor. Bu yayını yaparken bu çoğu kişi için ufak bir ayrıntı gelebilir ama, bizim için bu ufak ayrıntılar çok önemli. Onun yerine ne yapalım? Örneğin Nazo design sitesine giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulan My account kısmına farenizin, diz üstü bilgisayar kullanıyorsanız işaretleyicinizin sağ tuşuna tıklayarak yeni bir pencerede açılmasını sağlayın. Daha sonra tarayıcınızı küçültün sağından solundan çekerek iki pencerenin yan yana durmasını sağlayın. Birinden okuyun diğerinde uygulayın.

Öncelikle kendinizde fazla gerginlik yaratmayın. Bunu tıpkı bir bulmacayı çözer gibi düşünün, başlarda hobi olarak görün. Hani eskilerde bulmaca çözerken, kafamıza takılan bir soruyu ansiklopedi karıştırarak cevabına ulaşmaya çalışırdık ya, onun gibi düşünün, her sorunuzun cevabı burada veya İnternet üzerinde mutlaka bulunacak merak etmeyin.

Yabancı olduğunuz terimlerden bahsetmişsiniz, evet niye Türkçe değil? Nazo design sizin bir atlama taşınız olacağını düşünüyoruz. Siz Etsy gibi başka yerlerde de bunlarla karşılaşacaksınız, bunlara burada aşinalık kazanmanızı istiyoruz. Oyunumuzu global ölçekte oynamaya çalışıyoruz ve burada bazı deneyimler kazanıp minimum hata payı ile ilerlememiz gerekiyor. Bahsettiğiniz terimlerin ne anlama geldikleri, Türkçe olarak ne ifade ettikleri "Kocaman bir vitrinimiz olsun" kısmında, ne ne kadar önemli olduğuna değinilerek açıklandı. Burada yayın yapmanız ne işe yarayacak? Yapmak zorunda değilsiniz. Yayın yapmak isterseniz yine vitrin yazısında belirttiğimiz gibi tüm katılımcıların ortak bir çıkış noktası olacağını düşünüyoruz. Amaç siz evde üreten hanımlara ulaşılabilmesi. Bunun içinde her kaynağı değerlendiriyoruz ve yaratabilirsek vitrin gibi yeni kaynaklar yaratmaya çabalıyoruz. Bu kısıma daha öncede bahsettiğimiz gibi My account kısmından ulaşacaksınız, burası sizin alanınız, isterseniz ürünlerinizi burada paylaşabilirsiniz, isterseniz sizi anlatan yazıyı burada yayınlayabilirsiniz. Hakkınızdaki yazının üzerine isterseniz kendi resminizi veya sizi anlatan bir resmi ekleyebilirsiniz. Bu bölümde tek zorunlu olmayan alan resim alanı. Eğer buraya ürün koydu iseniz, belli mi olur bir beğenen çıkar satın almak isterse doğrudan size ulaşabilir. Proje katılımcıları bölümünde niye ismim yok demişsiniz. Orada yazan her isim, o ismin üzerine tıklandığında o kişinin yayınlarının yapıldığı bölüme götürüyor. Siz projenin tabi ki içindesiniz hiç bir yayınınız olmadığı için ve isminiz orada olduğunda boş sayfa çıkacağı için oraya şimdilik isminiz eklenmedi. Oysaki yazdığınız her yorumun üzerinde isminiz çıkıyor. Yani siteye en başta üye olmakla projenin içinde olduğunuz belli etmiş oldunuz. Umarım vitrin kısmının neye hizmet ettiğinizi anlata bilmişizdir, yinede kafanızda soru işaretleri varsa, bizimle paylaşın.

Etsy kısmı, orada hesap oluşturdu iseniz, siz Etsy'e üye oldunuz demektir. Orası ap ayrı bir yer. Şu an üye olarak sadece dükkanlardan alış yapabilirsiniz. Pınar'ın dükkan açmak için acele etmeyin dediği adım daha sonra atılacak. Dükkan açtığınızda, burası her şeyden bağımsız tamamen size ait olan bir dükkanınız olacak. Ama öyle bir dükkan ki, siz uyurken de açık olacak ve hizmet verecek. Test satışı yazısını okuduysanız oradaki satış bizlerin uyuduğu saatte gerçekleşti ve parası ödendi. Sabah kalkıp baktığımızda Etsy'e koyduğumuz ürün yerine PayPal'da ödenmiş parasını gördük.

Yine Türkçe kısmına değinelim. Atlamış olabilirsiniz veya kullanıyor da olabilirsiniz. Chrome tarayıcıya bir kaç kez değindik. Atlamış olabileceğinizi düşünerek tekrar değinme gereği duyduk. Bu ürün sayfasını inceleyin, Google firmasının geliştirdiği bir İnternet tarayıcısı. Pratik ve hızlı olmasının yanında size sağlayacağı en büyük kolaylık, sizin dilinizde (birçok dil seçeneği var son olarak hatırladığımız kadarı ile 50 nin üzerinde) olmayan bir site veya sayfaya girdiğinizde, sitenin dilini otomatik olarak algılaması ve size bir çevir butonu sunması. Sayfayı bir nebze sizin dilinizde anlayabileceğiniz seviyede çevirmesi. Eğer şimdiye kadar kullanmadı iseniz size büyük rahatlık sağlayacak.

Hiç hata yapmayacak mıyız? Elbette yapacağız ve birbirimizi düzelteceğiz. Biz biriktirdiklerimizi paylaşıyoruz, bu gün varız yarın yokuz, biriktirdiklerimizi aktarmadığımız taktirde bu günde yok olduğumuza inanıyoruz. Bilgiyi ne kadar çok kişi ile paylaşıp büyütebiliriz, ona bakıyoruz. Bu proje içinde, bir şeyler katmaya çabalayan herkesin, en büyük sermayeleri olan "yüreklerini" bu işe koyduğunun bilinmesi gerekiyor.

Gmail kısmına şu şekilde değinelim. Bu kısmı kullanmak için pratik yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kişi listesine, katılımcıları ve arkadaşlarınızı ekleyin. Hızlı bir sorunuz olduğunda, o anda çevirim içi olan kişiden belki çok hızlı bir cevap alabilirsiniz. Çevirim içi olan herkes Dünya'nın neresinde olursa olsun bir tıklama mesafenizde. İleride bir çok kimse bu kısmı müşterileri ile canlı görüşme ve hatta kim bilir pazarlık yapmak için bile kullanacak.

Başta sorunuz çok güzel dedik, hali ile cevabı da biraz uzun oldu, sorunuza tekrar tekrar baktık, umarım atladığımız bir şey yoktur ve sizi bilgilendirici olmuştur. Atladığımız bir şey yada başka sorunuz varsa çekinmeden sorun. Yine başta da dediğimiz gibi böyle güzel sorular geliyorsa ilerliyoruz demektir.

Hoşçakalın.

Nazo Design 11 Ekim 2012 Perşembe 22:43

Sevgili Admin'imiz, daha

Sevgili Admin'imiz, daha sonraki gelişmelerin yayınlanmasını istersem bana bırakmış. Yayınlanacağını düşündüğüm için; herkesin ödevlerini ne kadar yapmış olduğunu tartması açısından, maddeler halinde ödevlerimizi belirtmiştim. Bu maddeleri herkesin gözden geçirmesini önemle rica ediyorum. ( Kendi eksiklerimizi görmemiz açısından) İşte admine yazdığım ikinci yazı:

Sevgili Admin, uzun uzun yazıp beni bilgilendirmeye çalıştığınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Şu an için içime sindi mi? Tam olarak bilemiyorum. Çünkü yeni baştan tekrar tekrar okuyacağım. " My accaunt"a gideceğim. Dediklerinizi yapmaya çalışacağım. O iki şeyi yan yana getirip bir yandan okuyıp, öte yandan uygulama yapabilirsem, işte o zaman içime sinecek. Çok mutlu olacağım.
Kendime gerginlik yaratmamam gerektiğini söylüyorsunuz. Öylesine gerildim ki size yazdığım son mailde "projeden ayrılıp ayrılmama konusunda ikilem yaşadığımı paylaşmaktan" son anda vazgeçtim.

Ödevlerimi yapıyorum.

1- Gmail: hesabımı açtım.
2- HANGAUT: Hayatımda ilk kez çok sayıda farklı kişilerle görüntülü konuşma yaptım.
3- PİCASA: İndirdim. Kendi profil resmim üzerinde çalışmalar yaptım. ( Bu arada bilgisayara telefon ya da fotoğraf makinesinden fotoğraf aktarmayı bilmiyorum. Öğrendiğim an güzel olmasalar da yaptığım ürünleri sizlere sunacağım. Picasa'yı gerçek anlamda kullanacağım.
4- PayPal: hesabımı açtım.
5- Banka hesabım vardı. İnternet bankacılığını da yapabiliyorum. SANAL KARTIMI aldım.
6- ETSY'de hesabımı açtım.
7-Chrome Tarayıcı: İndirdim. ETSY'e girdiğimde artık Türkçe yazılarımı da okuyorum.
8- Gmail kısmına kişi ekleme: Üye olduğumdan beri bizim gruptan olduğunu hissettiğim kişileri çevreme ekliyorum. 30'un üstünde çevrem var.
9-Aşağıdaki bilgileri de okuyup gece yarısına kadar içime sindirmeye çalışacağım:))
10-Test satışı yazısı: Sanırım daha dikkatli okumam gerekiyor.

Yazdığım mail, içimden geldiği gibi öylece yazdığım bir maildi. Gerçekten beni ve sanıyorum ki bir çoğumuzu anlatıyordu. Arkadaşlarla paylaşmamızda bence hiç bir sakıncası yok. Elbette ki sitede yayınlayabilirsiniz.Ayrıca gösterdiğiniz hassasiyet için de teşekkürler.

Not: Ödevimizin birini yapmamışım. Şimdi farkettim. Pınar Hoca'mıza kendimizi anlatan bir yazı gönderecektik. Ben yapmadım.

Hatice ŞENGÜR 11 Ekim 2012 Perşembe 23:27

Hatice hanım onuda kendi alanınızda kendiniz yayınlayın

Hatice hanım, kendinizi anlatan yazıyıda kendi yayın alanınızda yayınlayın. Artık sizin bir yayın alanınız var. Kısacası bu işide My account kısmından hallediyorsunuz, atlamayın burası sizin sesinizi duyuracağınız yer. Yapan katılımcıların yazdıklarına bakabilirsiniz http://www.nazodesign.com/blog

Nazo Design 11 Ekim 2012 Perşembe 23:49

Harika bir anlatim!

Hatice Hanım,
Harika bir yazı olmuş. Elinize, zamanınıza, paylaşımınıza sağlık. Tüm katılımcılar adina size teşekkür etmeyi borç bilirim. Öyle düşünüyorum ki bir çok kişi için anahtar yazı olacak bu yorumunuz.

Pınar ARPACI 12 Ekim 2012 Cuma 05:13

YİNE OLMADI

Sayın Admin,
Öncelikle verdiğiniz linki okuyup inceledim. My accound'u tıkladığımda 1- view, 2- Edit bölümünü görüyorum. View'i incelediğimde (Mavi yazıları tıkladığımda) yaptığımız ürünlerin kayıt yeri olduğunu anladım. Ama Edit'ten hiç bir şey anlamadım.
Edit'te ne yapacağız?
Kendimi tanıtacağım yazıyı hangi bölümden neresine yazacağım?
Teşekkürler. Çok geç oldu. Ancak cumartesi akşamı yazabileciğimi sanıyorum.


Hatice ŞENGÜR 12 Ekim 2012 Cuma 02:42

Edit

Edit kısmı sizin hesap bilgilerinizi barındıran kısım, orayı bir kere düzenledikten sonra bir daha kullanmanıza gerek yok. Mavi yazıları tıkladığımda ürünleri koyacağım yer olduğunu anladım demişsiniz. Kendinizi tanıtan yazıyıda aynı yere koyacaksınız.


Nazo Design 12 Ekim 2012 Cuma 13:15

Pay pal

Bugün tatil günüm olduğu için en sonunda bankaya gidip bireysel hesap açtırdım müşteri no ve internet şifremi aldım, eve gelince internet bankacılığına kayıt oldum, sadece bankada sadece sanal kart için başvuru yapmak istediğimde kredi kartı vermeden olmayacağını ifade ettiler yatırılan parayı çekmeniz için gerekli dediler fakat kart almamda önceye dayanan bir sorunum var kart olmadanda paypala kayıt olamıyorum hepsi oluyor fakat kart nosu yazamıyorum bunun başka bir yolu varmı yoksa başka bir bankayada mı hesap açmalıyım.

Şermince Takı TASARIM 12 Ekim 2012 Cuma 16:49

Size yazdım cevap geldi

Size yukarıdaki paypal hesapla ilgili sorunumu yazdıktan hemen sonra hotmailime paypaldan kayıt onay mesajı geldi onayladım fakat hala aklımda şu kart meselesi sanal kart için kredi kartı almazsam olurda satış işlemi olursa bu sorun olurmu.

Şermince Takı Tasarım 12 Ekim 2012 Cuma 16:58

Bizi zorluyorsunuz, diğer platfomlarıda zorlayın.

Bizleri kullanıcı olarak zorluyorsunuz, Etsy, PayPal gibi platformlarıda zorlayın. Soru sorun, hatta buranın ve projenin adını verin, Sizi burada referans veriyorlar deyin, aşamadığınız kısımlar için sürekli soru sorun.

Nazo Design 13 Ekim 2012 Cumartese 01:24

Selma Abla

Ablacım bu başlıktaki bilgileri takip edeceksin, sana burada bir vitrin oluşturalım. Eğer müsait olursan yarın ararım seni.

Nazlı DİKMEN 17 Ekim 2012 Çarşamba 23:18

Resim silip yenisini ekleme??

Merhaba Pınar hn. Tecrübesizlik sonucu yapılan beğenmediğimiz paylaşımlarımızı silebiliyormuyuz.

İnc'S style 20 Ekim 2012 Cumartesi 23:53

Güvenlik nedeni ile o kısım şu an için aktif değil

İnci hanım, güvenlik açığı vermemek için bu kısmı şimdilik aktif etmedik. Bu sorunu şu şekilde çözebiliriz. Siz beğenmediğiniz gönderiniz yerine, yeni bir gönderi yapın. Altında yorum yoksa, doğrudan bu gönderiyi yayınlarız. Eğer yorum varsa, eski gönderiyi, yeni gönderinizdeki şekli ile değiştirebiliriz. Contact kısmından, veya mail atarak bizi daha hızlıda bilgilendirebilirsiniz. Değiştirilmesi istediğiniz yayınızın linkini eklemeniz kafi. Ben bu sayfamı beğenmedim, yeni hali bu olacak gibi.

Nazo Design 21 Ekim 2012 Pazar 12:04

Tanışma

Merhaba,aranıza yeni katıldım. Herşeyden önce böylesi güzel bir projede bulunmak bana gurur verir. Henüz projeyi inceleme aşamasındayım. En kısa zamanda bende dahil olmak üzere çalışmalarımı yapabilmeyi umuyorum. Hepinize sevgiler.

Şükran ENGİN 02 Aralık 2012 Pazar 10:02

Merhaba!

Hoşgeldiniz Şükran Hanım!

Ne mutlu bana, projemiz her geçen gün yeni bir katılımcı ile biraz daha büyüyor. Aramıza hoş geldiniz!

Pınar ARPACI 11 Ekim 2012 Perşembe 23:27

Şükran hanım hoş geldiniz

Şükran hanım aramıza dün katıldınız ve inceliyorsunuz. Hoş geldiniz. Yazılanları dikkatlice okuyup uygulayın. Takıldığınız yerlerde diğer katılımcılarda yardımcı olacaktır.

Nazo Design 02 Aralık 2012 Pazar 10:20

Hosgeldiniz

Şükran hn ailemize hoşgeldiniz sevgilerimle.

Moonsten Jewelry 04 Aralık 2012 Salı 05:47

Merhaba Şükran hanım

Merhaba Şükran hanım, hoşgeldiniz:)

Hale TOKATLI 02 Aralık 2012 Pazar 10:27

Timsah kapama nasıl yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar