12 Ekim 2012 Cuma

Dükkanlarınızı Açma Zamanıdır!


Herkese merhaba!
Haftasonu tüm hızıyla geliyor ve benim bu haftasonu sizler için planlarım var: bu haftasonunu sizin için her zamankinden biraz daha uzun yapacağim. Çok calışacağız ama karşılıgında ödülümüzü alacagız.

Geçtigimiz hafta boyunca banka hesaplarınızı açtınız, PayPal hesaplarınızı aldınız, ETSY'de birer tane hesap sahibi oldunuz. Ve öyle umuyorum ki ETSY'nin sitesine aşina olabilmek için orada gezinerek biraz da zaman harcadınız. Eger bu saydıklarımdan herhangi birisinde eksiginiz varsa ve de bir sonraki adıma, yani birazdan bahsedeceklerime geçmeden önce daha önceki konu başlıklarını okumanızı ve de konular ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmenizi öneririm.

Eğer bir önceki parağrafta yazmış olduğum her şey sizin icin tamamsa şimdi sırada ETSY dükkanınızı açmak var! Biliyorum bir kısmınız ben her ne kadar yapmayın desem de dükkanlarını açtılar. O nedenle onlar (hepsinin teker teker ismini biliyorum ona göre :) ) bu iletinin altına gelecek olan soruları cevaplamamda bana yardımcı olmakla cezalandırıldılar, haberleri olsun.

Sizlerden sadece hesaplarınızı açıp dükkanlarınızı açmamanızı istememin geçerli bir nedeni vardı. Bu, benim zamanında yapmış olduğum hataları sizin de yapmamanız içindi. Eğer ki dükkanlarınızı açmadan önce yeterli bilgiye sahip olursanız çok daha başarılı bir baslangıç yapmış olursunuz. Bilemiyorum, belki yanlış düşündüm. Ama amacım sadece buydu. Her neyse, biz şimdi önümüze bakalım. Yanlışları her zaman düzeltebiliriz. :)

Öncelikle, bu işte yanlış yapmaktan korkmayın. Dedigim gibi, yanlışlarımızı her zaman düzeltebiliriz. Öncelikle sizlere şunu belirtmek isterim ki projenin bundan sonraki ayakları kişisel anketlerinden toplamış olduğum bilgiler ışığında şekillenecek. Bu anketlere bakarsak birçoğunuzun İngilizce konusunda problem çektigini tespit ettim. Bunu bilmek güzel. Demek ki buna göre bir strateji izlememiz gerekiyor. Şu an için bir İngilizce ögretmeni ile iletişimdeyim. Ona Emek Pınarı'ndan ve de sizlerden bahsettim ve sizin için, sadece işinizde kullanabileceginiz kadar bir müfredat hazılrlayıp hazırlayamayacağını sordum. Kendisi konuya olumlu yaklaştı fakat henüz kesinleşen bir durum yok. Fakat gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edecegim.

Kendi İngilizce'niz ile ayakta durana kadar size dükkanınızda ve de satışlarınızda yardımcı olacak birkaç kaynak şunlar olablir:
  • Chrome (sayfalari Türkçe'ye ceviriyor)

ETSY Dükkanınızın İsmini Seçin!


Öncelikle dükkanınızda ne çeşit ürünler satacağınıza karar verin. Örnegin, dükkanınızdaki ürünler sipariş üzerine mi yapılacak yoksa tüm ürünleriniz elinizde hazır olarak bulunacak ve de siz onları mı satacaksınız? Ürünlerinizin hemen tamamı tek bir tekniği mi kullanacak, yoksa birden fazla teknik mi kullanılacak? Dükkanınıza isim vermeden önce bunlar üzerine iyice düşünmenizi ve de dükkanınızın ismini ona göre koymanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, örnegin, siz dükkanınızda sadece kendi ördugünüz atkıları satmaya karar verdiniz. O zaman dükkanınızın ismini atkı ya da icinde atkı gecen bir kelime grubu, örnegin Pınar'ın Atkıları, koymayı düşünebilirsiniz. Böylelikle atkı satın almak isteyen bir müşteri ETSY'nin arama motoruna girip de atkı yazdıgında sizin dükkanınızın ismi sizi arama sonuçlarında çok üstlere taşıyacaktır. ETSY, dükkanınızı ayni zamanda Google'ın arama sonuçlarında da çıkarttıgı için Google'da atkı arayan bir kişi de sizin ürünlerinize kolaylıkla erişebilecektir. Aynı şey ürün isimleri icin de geçerli, fakat oraya daha sonra gelecegiz.

ETSY Dükkanınızı Açın!

ETSY dükkanınızı açmak oldukça kolay. Öncelikle ETSY'nin anasayfasına gidin. Onu, buraya tıklayarak yapabilrsiniz. Daha sonra bu sayfada sol üst köşede, minicik yazi karakterleriyle göreceginiz Buy Sell Registry Community Blogs Mobile linklerinden Sell'i tıklayın. Daha sonrasında sistem sizin (eger üyeliginiz varsa) siteye giriş yapmanızı isteyecek. Eğer üyeliginiz yoksa öncelikle üye olmanız gerekmekte. Ama birçogunuz geçtigimiz hafta içerisinde üye olmuş olduğunuz için bu konuda endişelenmenize gerek yok. Fakat henüz üye olmamış olanların bu vesileyle üyeliklerini tamamlamalarını öneririm.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sistemin sizi adım adım yonlendirmesini bekleyin. Sizden öncelikle dükkanınızın ismi daha sonra da PayPal bilgileriniz istenecek. Dükkanınızın tamamen fonksiyonel olmasi ve satış yapmaya baslayabilmeniz icin en azından bir tane ürün listelemeniz gerekmekte. Bunun için de hazır olmanız gerek.

"Dükkanı Açtım, Ama Ürün Koymam Gerek. Ne Yapıcam?"

Dükkanınıza ürün koymadan dükkanınız tam anlamıyla açılmış sayılmıyor. Bunun için yapmanız gerekenler:

  • Ürünüzün fotoğrafını çekin (5 tane fotoğraf koyma hakkınız var, tümünü kullanmanızı tavsiye ederim). Ürününüzün pek cok açıdan fotografını çekmeyi ihmal etmeyin.
  •   Her bir fotoğrafın üzerine kendi isminizi ya da ETSY dükkanınızın ismini yazmayı unutmayın.
  • Ürününüze bir isim bulun.
  • Fotoğraflarınızı ETSY'ye yükleyin.
  •   Ürunünüz hakkında açıklama yazın.
  • Ürününüzü fiyatlandırın.
  • Ürününüzü yayınlayın.
  • Dükkanınız açıldı!

Temel olarak izlemeniz gereken adımlar yukarıda sıralandığı gibidir. Pek tabi ki göründügü kadar kolay olmayacak. Size her adımda yardımcı olacağım. Fakat öncelikle bunu sizin denemenizi ve de ögrenmeye çalışmanızı istiyorum. İngilizce'den Türkçe'ye çevirilerde yukarıda verdigim kaynakları kullanabilirsiniz. Sizden şimdilik sadece bir tane ürün listelemenizi istiyorum. Bunu bir test olarak düşünün. Bu testi tamamladıktan sonra birlikte hatalarınıza bakacağız ve daha sonraki ürün listelemelerinizde bu hataları yapmamanızı sağlayacağız.

ETSY benden listeleme ücreti alacak mi?

Eminim birçoğunuz bunu merak ediyor. Evet, ETSY her ürün listeleme basina 0.20$ (20 cent, yani bir Doların beşte biri) alıyor. Bu da yaklasik 0.36 TL ediyor.

Hiiiii! O zaman ne yapacağım?

ETSY ödemelerini satıcılarından her ayın 15'inde topluyor. Örneğin, bugün dükkanınızı açtığınızı varsayalım. Ve bugün dükkanınıza bir ürün koyduğunuzu. ETSY'ye 0.20 $ borçlanmıs oluyorsunuz. Fakat bu ücreti ETSY sizden Kasım ayının 15'ine kadar istemiyor. Artı, ödemenizi geciktirmeniz durumunda da ETSY'nin dükkanınız kapatması gibi bir durum söz konusu degil. ETSY olan ödemelerinizi bir süre geciktirmeniz mümkün.

Peki başka ödemen gereken ücretler var mı?

Listeleme ücreti ETSY'ye ödemeniz gereken temel ücret. Bunun yanında satış yaptığınız zaman satış yaptığınız ürünün fiyatinin %3.5'uğunu ETSY'ye satış ücreti olarak ödemeniz gerekiyor. ETSY bu ücretleri sizin PayPal hesabınıza aktarılacak olan miktardan kesme gibi bir şey yapmıyor. Bu ücretleri sizin hesabınızda, ayrı bir yerde, kayıt altında tutuyor. Bu ödemeleri sizin, manuel olarak yapmanız gerekiyor.

Ben el emeğimi satıyorum, dükkanım yok, vergi levham yok. ETSY satışları için vergi dairesine bildirimde bulunmam gerekiyor mu?

Satışlarınızı, gelir ve giderlerinizi sizin yerinize ETSY ve de PayPal tutacak. Bunun haricinde vergi dairesine herhangi bir bildirimde bulunmak durumunda degilsiniz. Fakat, Türkiye dışından katılanlar dikkat: eğer Amerika'da iseniz ve de yıllık satış hacminiz 2000 $ ve üzerinde ise IRS'e bildirimde bulunmak durumundasınız. Almanya ve de diğer ülkelerden katılan katılımcıların da kendi ülkeleri için olan kuralları ETSY'nin sitesinden bulmalarını ve de takip etmelerini tavsiye ederim. Artı, burada bizimle paylaşırlarsa da cok sevinirim. Biz de böylelikle ögrenmiş oluruz.

Bu sorular şimdilik benim aklıma takılan sorular. Eminim ki şu an düsünemediğim ama sizlerden gelecek bir çok soru olacak. Onları da yeri geldikçe cevaplamaya ve de bu yazının altına eklemeye devam edecegim. 

( Bu yazının buraya aktarılması sonrası, vergilendindirme konusunuda not : Yanlış anlaşılmaya mehil vermeyelim. Sizler bir şey deneyip başarılı olmaya çalışıyorsunuz, yani şöyleki, Etsy'de dükkan açarken her hangi bir bildirimde bulunmanıza gerek yok. Ama ilerleyen süreçte, bu işte başarılı olur ve ciddi kazançlar elde etmeye başladığınızda mutlaka, ama mutlaka bir muhasebeciye danışmanızda fayda var. Bu sadece Etsy ile kısıtlı değil Facebook ve diğer kanallarda yaptığınız satışlarda buna dahil. )

Hepimize kolay gelsin!

Sevgiler.

Pınar ARPACI


Bu yayın ilk olarak 12 Ekim 2012 Cuma 08:41 tarihinde Nazo Design içinde Pınar ARPACI tarafından yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.Etsy De Nakliye Kısmın da Kafam Karıştı

Merhabalar, Etsy'de şimdi ilk ürünümü ekliyorum. Tüm alanları doldurdum, sonuna geldim. Ama nakliye kısmında takıldım. Gemiler yazan kısımda hareket noktasını sorduğu yere Türkiye'yi işaretledim. Başka alternatifler kafamı karıştırdı. Ben ürünümü karşı ödemeli göndermek isterim.Ayrıca gemiyle gönderim seçeneğine gönderim süresi için ortalama kaç iş günü seçmeliyim?
Nakliye konusunda yönlendirici ve açıklayıcı bir yazı lütfen. Bizi zarara uğratmadan en iyi hangi seçenekle yollarız. Yani Türkiye'ye başka maliyet, diğer ülkelere başka maliyet yazmak gerekiyor. Bunu en iyi nasıl düzenleriz?
Görüşmek üzere, teşekkürler.

Gülden TAKI 13 Ekim 2012 Cumartesi 13:43

Nakliye Ücretleri

Merhabalar,

Bu, genel bir soru haline gelmis anlaşılan. :) Bu nedenle ortak bir cevap yazayım hem size hem de Nazlı Hanım'a:

Kargo ücretleri gerçekten karışık bir konu. Fiyatlandırmayı gerçekten dogru yapmanız gerekiyor ki siz zarar etmeyin ve de ürününüz karşı tarafa güvenli bir biçimde ulaşsın. Türkiye'den satış yapan bir çok dükkan sahibi (çok fazla değiller) PTT'yi kullanıyor. PTT'nin imzalı, taahütlü bir gönderi şekli var. Bu şekilde gönderi yaptiğınız zaman size gönderinizi izleyebilmeniz için bir numara veriliyor. Gönderinizin nerede olduğunu İnternet üzerinden izleyebiliyorsunuz. Benim bu posta türü ile ilgili olarak bilgim bu kadar. Bunun hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için postahaneye gidip araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Farklı ülkelere gönderi yapacaksanız ve hepsinde farklı bir kargo fiyatlandırması düşünüyorsanız bunları da ürünün kargo ücretlerini soran kısmında alt alta sıralayabilirsiniz. En iyi düzenleme şekli bu olur.

İkinci olarak, Gülden Hanım, eğer kargo ücreti kısmına herhangi bir ücret girerseniz kargo ücretini karşı taraf otomatik olarak kendi faturasında görecek ve de ödeme anında onu da ürünın fiyatı ile birlikte size ödeyecek.

Türkiye'den gönderiler Amerika'ya 14 ila 28 gün içerisinde ulaşıyor. Pek tabi bu süre PTT'yi kullanıyorsanız geçerli. Bunun dışında, ETSY aynı zamanda ürünlerinizi listelerken size ürününün elinizden kaç günde cıkaracağınızı da soruyor-ki sanırım sizin sorunuz bu (tam olarak anlayamadım). Bu da sizin ürününüzün sipariş üzerine yapılıp yapılmadığına, ürünün elinizde olup olmadığına göre degişiyor. Eğer ürünlerinizi sipariş üzerine yapıyorsaniz tahmini olarak kaç günde bu siparişi bitireceğinizi, eger ürün elinizde var ise tahmini olarak kaç günde ürünü kargoya verebileceginizi yazmanız gerekiyor. Bunları yaparken tamamen dürüst davranmanızı tavsiye ederim.

Pınar ARPACI 14 Ekim 2012 Pazar 00:28

Kargo

Pınar'cığım son bölümde kargo ile ilgili sorular var oralara ne yazmam gerekiyor? Ya da boş mu bırakmam gerekiyor ??

Nazlı DİKMEN 13 Ekim 2012 Cumartesi 14:24

Aynı anda :)

Gülden Hanımla aynı anda atmışım :)

Nazlı DİKMEN 13 Ekim 2012 Cumartesi 14:24

Kargo

Kargo fiyatlarına baktımda, oooooo anlaşma filanmı gerekiyor, sizin kargo ücretlerinize baktım hocam 10 dolar 4 dolar var???

Nazlı DİKMEN 13 Ekim 2012 Cumartesi 15:15

Kargoda anlaşma

Nazlı'cığım,
Kargoda anlaşma bir tek eğer müşterin senin başka bir kargo seçeneği ile senden satın aldıği ürünü göndermeni istersen yapılabilir. Bu, seçeneği müsterine sunmak tamamen senin insiyatifine kalmış bir olay.

Pınar ARPACI 14 Ekim 2012 Pazar 00:30

Paypal

Ödeme için, Paypal için verdiğim mail adresimi verdim, ama yine diğer bölümde kredi kartı numaramı soruyor burada verecekmiyim??? Sorular çoğalıyor :)

Nazlı DİKMEN 13 Ekim 2012 Cumartesi 15:33

Kredi Karti

Kredi kartı numaranızı verirken sanal kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Ve istediğiniz herhangi bir an da kredi kartınızı ETSY'de servis dışı birakabilirsiniz. Artı, kredi karti numaranızı vermek zorunda da değilsiniz diye biliyorum. Türkiye'den hesap açma işlemini gerçekleştiren ve de kredi kartı numarasını vermeyen baska katılımcılar varsa onlar da bu sorunun cevabına katkıda bulunabilirler. :)

Pınar ARPACI 14 Ekim 2012 Pazar 00:35

Türkiye'de sistem

Ürün sattığınızda Etsy ürün satış bedelini doğrudan PayPal'a aktarıyor hiç bir kesinti yapmıyor. Ayın 15'i geldiğinde şu 0,20 sent olayını sizden tahsil etmek istiyor, bu aşamada kredi kartınızı kullanmanız gerekiyor. Satış ayrı, tahsilat ayrı çalışıyor sistem. Ama lütfen sanal kredi kartı kullanın, rahat uyuyun.

Nazo Design 14 Ekim 2012 Pazar 00:43

Dükkan

http://www.etsy.com/shop/omes37

Hale TOKATLI 13 Ekim 2012 Cumartesi 15:03

Hale Hanım

Hale Hanım siz kargo işini nasıl hallettiniz?

Nazlı DİKMEN 13 Ekim 2012 Cumartesi 19:22

Kargo ve Sanal Kredi Kartı

Bu iki konuda yazdıklarınızla beni aydınlattınız. Çok teşekkürler, Pınar Hanım ve Nazife Hocam.

Paypal hesabımı oluşturdum, mevcut banka hesabımın para kartına paypal hesabımı tanımlatamadım. Bankaya gittim, meğer paypal kredi kartını tanımlamamızı istiyormuş. Bunun üzerine hesabım olan bankadan kredi kartı başvurusu yaptım. Şimdi başvurum işleme alındığı mesajı geldi bekliyorum. Kartım gelince, bu kredi kartımdan sanal kart oluşturup, bu sanal kartımın bilgilerini Etsy ve Paypal de kullanacağım.

Eşimin ek kartı olan kredi kartımı kullanmak burada zor olacağı için, daha önce diğer sitelerde (IBAN no ile) satış yapmak için açtığım hesabıma şimdi kredi kartı başvurusu yapmış bulunmaktayım. Etsy de ürün ekleyebilmem için de bu kartı bekliyorum.

Gülden TAKI 14 Ekim 2012 Pazar 13:00

Sanal Kredi Kartı

Ben etsy.com dükkanımda dün 2 adet kolyemi satışa sundum. Ama etsy sanal kredi kartını kabul etmedi. Ben de normal kk numarası verdim. Kargo ücretini de alıcıya ait 10 $ yazdım ama gerçekte ne kadar tutar bilmiyorum.

Selma YALÇIN 14 Ekim 2012 Pazar 20:09

Sanal kredi kartı ile işlem yaparken

Sanal kredi kartı ile işlem yaparken onay alabilmeniz için o anda kartın aktif olması lazım. Şöyleki Sanal kredi kartınıza 10 TL gibi bir rakkam yükleyin ve bir veya iki saat aktif kalmasını sağlayın. Sonra işlemlerinizi gerçekleştirin, o para sanal kartınızdan çekilmecek, sistem sadece Sanal kredi kartının o an canlı olmasını anlıyor. Belirlediğiniz süre sonunda kredi kartınızın aktif olma durumu bitiyor. Selma hanım işleminizi bu şekilde tekrar deneyin. Nomal kredi kartınızı iptal edin, yukarıda sıralandığı şekilde sanal kartınızı sisteme tanıtıın.

Nazo Design 14 Ekim 2012 Pazar 21:23

Teşekkürler

Sanal K.K. ma yükleme yapmam gerektiğini söylemediler, Sanal Kartı Paypal'a ekleyemedim, sürekli hata veriyordu bankada bir türlü , sorunumu gideremedi onu deneyim yarın.

Nazlı DİKMEN 14 Ekim 2012 Pazar 23:33

Selma Abla

Ablam, nakliyeyi ben de 10 yazdım, PTT ile görüşmek lazım, yoksa kazandığımızıda vermeyelim.

Nazlı DİKMEN 14 Ekim 2012 Pazar 23:05

Nazlı Hanım,

Oğlum bugün PTT ile görüşmüş yarın ben ondan gönderi fiatlarını iyce öğrenip buralara yazarım.

Selma YALÇIN 17 Ekim 2012 Çarşamba 23:52

Selma hanım yorulmayın.

Bahsettiğiniz Ptt fiyat konusu http://www.nazodesign.com/comment/769#comment-769 burada işlendi. İnternet üzerinden kesin fiyatları öğrenebilirsiniz.

Nazo Design 18 Ekim 2012 Perşembe 00:10

Etsy posta ücreti

Arkadaşlar ben bu gruba katılmadan çok daha önce etsy de satış yapmaya başladım biraz daha tecrübem var diyelim::)) ürünlerimi yurt dıına PTT TAAHHÜTLÜ POSTA SERVİSİ ile gönderiyorum yaklaşık 10 gün içinde alıcının eline ulaşıyor benim çalışmalarım gramaj olarak biraz ağır gideceği yerin uzaklığına göre 10 ile 15 tl arası bir posta ücreti ödüyorsunuz

İnci'S 15 Ekim 2012 Pazartesi 09:17

İnci Hanım teşekkürler

İnci Hanım teşekkürler aydınlattığınız için. Bu şekilde yapmış olan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa bizim işimizde kolay olur.

Nazlı DİKMEN 15 Ekim 2012 Pazartesi 09:54

İnci hanımın söylediğine ek olarak

Ptt kargo sayfasından İnci hanımın söylemine ek olarak şöyle bir araştırma yapın, fiyatlar hakkında bilgilenin. Yapılması gereken adımlar. Bu sayfada "Yurt dışı hizmetler" başlığı altında, "Mektup postası gönderileri"nin üzerine gelin, bir menü açılacak oradan "Kayıtlı küçük paket"i şeçin, ardıından "Gideceği ülke" seçin. Ülkeyi seçtikten sonra sizi yaklaşık varış süresi hakında bilgilendiriyor. "Hizmet" kısmına gönderiniz gramajını girin. Fiyat bilgisi çıkıyor. " Ek hizmetler" kısmında "Taahütlü" kısmı seçili kalsın.
Yaptığımız ufak denemede en uzak mesafe olarak Abd'yi seçtik ve gönderi paketimizin ağırlığınıda 100gr olarak belirterek taahütlü olarak göndermek istediğimizde, çıkan rakkam 7.75 TL idi.

Nazo Design 15 Ekim 2012 Pazartesi 15:01

Dükkanımı Açtım NAZLI70

Ben de dükkanımı açtım arkadaşlar, sanal kartımın limiti 0 gözüktüğü için kartı tanımıyormuş paypal, 10 lira limit koydum işlem tamam sanal kartla devam edeceğim. http://www.etsy.com/shop/NAZLI70?ele=shop_open

Nazlı DİKMEN 15 Ekim 2012 Pazartesi 10:14

Pınar'cığım bu sana :)

Pınarcığım, Nazife Hocamın dükkanındaki ingilizce açıklamalarından bir şeyler kopyalayıp yapıştırdım, (gülme emi :) ) bir ara müsait olduğunda bakarsan sevinirim, dükkan politikalarını bile kopyaladım :) :) tabi değiştirerek :) :) inşaallah elime yüzüme bulaştırmadım :) :)

Nazlı DİKMEN 15 Ekim 2012 Pazartesi 10:23

Çok çabuk bir göz attım!

Nazli'cigim,
Çok çabuk bir göz attım. Detaylı inceleme fırsatım olmadı. Ama hemen şunu söyleyebilirim ki, "seller information" kısmına acık adresini vermişsin. Bunu yapmana gerek yok. Hatta bence kaldır açık adresini oradan. :)

Pınar ARPACI 15 Ekim 2012 Pazartesi 20:32

Hemen

Hemen kaldırıyorum.

Nazlı DİKMEN 15 Ekim 2012 Pazartesi 21:19

Sanal kart hk.

Sanal karta ücret yüklerken kaç gün geçerli olması gerektiğini bildirin.. Süreyi 1 ay kadar tutabilirsiniz. Ben genellikle 3 gün tutuyordum. Ama burada biraz uzun tutmanız gerekecek. Bu da önemli. Kullandığınız kredi kartı no.larını kesinlikle girmeyiniz. Muhakkak kullandığınız kredi kartınıza sanal kart kullanma hakkı alınız ve onu kullanınız. Biraz bankacılık işlemi gerekiyor. Mevcut kredi kartınızı aslında hem pay-pal. Hem de sanal kart olarak tanıtlatmanız daha güvenilir. Benim tavsiyem bu.. Kargo ücreti içinse bence Türk parasına çevirip sizce uygun olan ücreti girmeniz daha önemli. Eğer üründen parayı kazanıyorsanız, kargoyu ücretini indirmeniz daha da uygun mu olur diye düşünüyorum. Bende biraz havadan atmışım şimdi onu yavaş yavaş düzeltiyorum zaten..

Serpil Gül PAÇAL 15 Ekim 2012 Pazartesi 17:53

Fiyatlandırma konusunda haklı noktalar!

Serpil Hanım,

Fiyatlandırma konusunda haklısınız. O kısıma çok yakında değineceğim. Fiyatlandırma işi göründüğünden çok daha ince hesaplanması gereken bir iş. Buna kargo ücreti de dahil. Şimdilik herkesin en azından bir ürün koyarak neyi nasıl yapması gerektiğini görmesini istiyorum. Detaylar cok yakında tartışılacak. :)

Pınar ARPACI 15 Ekim 2012 Pazartesi 20:35

Göremedim

Merhabalar, çok acemice bir soru olacak ama, ben siteye gönderdiğim resimleri göremiyorum, yanlış bir şey mi yaptım acaba?


CananCa Design 15 Ekim 2012 Pazartesi 18:06


Onay sürecine girmiş

Canan hanım onay sürecine girmiş, şu an yayında http://www.nazodesign.com/content/cananca-takı


Nazo Design 15 Ekim 2012 Pazartesi 18:10


Teşekkürler

:)) bende panik yaşadım bir an, daha siteye resim yükleyemezken bide satış mı yapıcam diye. Teşekkürler.


CananCa Design 15 Ekim 2012 Pazartesi 18:12


Değişiklik

Fotoğraf altına yazdığım açıklamada değişiklik yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?


CananCa Design 16 Ekim 2012 Salı 01:42


Basit

Mail atın Contct, kısmından.


Nazo Design 16 Ekim 2012 Salı 02:22


Teşekkür

http://www.etsy.com/shop/FIGENTAKI?ref=search_shop_redirect Sevgili Nazife Hanım ve Sevgili Pınar Hanım; ben bundan 4-5 gün öncesine kadar bilgisayarda doğru dürüst tuşa basamayan, iki sitenin sayfalarını ekranda yanyana getiremeyecek kadar bilgisayar özürlüsü bir insandım. EMEK PINARI projesini duyduğumda, bu projeye katılıp; şu an geldiğim aşamaya ulaşabileceğimi hayal bile edemezdim. Bir cesaretle bilgisayarın başına geçtim ve önerdiğiniz adımları uygulamaya çalıştım. (Günde ortalama 7-8 saatimi bilgisayar başında geçirerek tabii...) Sonuç olarak; banka hesapları, Pay-pal, etsy'de dükkan açma ve ürün koymayı başardım. Bir çok üreten kadının en büyük sıkıntılarından birinin; bilgisayarı yetkin bir şekilde kullanamamak ve bu anlamda yaşanan özgüven eksikliği olduğunu biliyor ve kendim de yaşıyorum. Bu nedenle bu konuda bizlere verdiğiniz cesaret, bilgi ve yönlendirmeleriniz için sizlere çok teşekkür ediyorum.


Figen ERCAN 17 Ekim 2012 Çarşamba 20:17


Tüm yorgunluğu alıcı sözler

Figen Hanım,

Bu sözler, haftanın ortasında iken iyice üzerime çöken yorgunlugumu aldı götürdü! Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Umarım çok daha büyük kitlelere ulaşacak ve Emek Pınarı çok daha büyüyecek.
Sevgiler


Pınar ARPACI 17 Ekim 2012 Çarşamba 20:31


Bu hikayeler yazıldıkça.

Figen hanım paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Bu hikayeler paylaşıldıkça, Emek pınarı'nın doğru yolda olduğunu görüyoruz. Öncelikle bilgisayar kullanma konusuna tamamı ile hakım olacaksınız, evet buna biraz mesai harcayacaksınız ve sonuçta başaracaksınız. Üreten her hanım, kendi işinin patronuda olmalı. Bizler birikimlerimizi sizlere aktarıyoruz. Bunları sizler hayata geçirdikten sonra, sizlerde bir şeyler katacaksınız. İşte asıl büyümeye başladığımız nokta burası olacak. Öncelikle şimdi bir satış çığlığı bekliyoruz sizlerden. Proje kapsamında burada yayınladığınız her çalışmanız ve bu satırlar gibi yazılan her kelimenin çok büyük değeri var. Bir gün burada yazdığınız bir kelime ile alıcı İnternet'te dolaşırken size ulaşabilir. Facebook gibi sosyal medyada yazılıp çizilenler sadece arkadaş gurubunuzla veya bağlı bulunduğunuz grup ile sınırlı, kısacası bize müşterinin ulaşması lazım. Tıpkı bir dükkan açtınız ve yoldan geçen biri kazara ürününlerinizi gördü ve dükkanınızdan içeri girdi. Bilindiği gibi suyun önünde duracak hiç bir engel yok. Damla, damla şimdilik bir pınarı oluşturuyoruz. Önce bir dere sonra koskocaman bir nehiri hedefliyoruz. Emeklerinizi kazanca dönüştürün, kazançlarınız bereketli olsun. Üzerine basa, basa tekrarlıyalım. Burada yazılan her kelimenin size dönecek maddi değeri var. Zaten bizde kazanç sağlamak için bu yola çıkmadık mı?


Nazo Design 17 Ekim 2012 Çarşamba 23:13


Dükkanım aktiffff

Sayin admin, Uzun yıllar önce açmıs olduğum Etsy dükkanımı sayenizde aktif hale getirdim. Bu konuda emeği geçen Nazife Hocam, Sevgili Pınar'a, daha doğrusu Sn Arpacı ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım ileriye doğru daha eksiksiz bir dükkan ile daha güzel ürünlerim ile devam ederim, tüm arkadaşlarımın dükkanlarınında bir kez daha hayırlı olmasını diyorum ve sizlere dükkanımı sunuyorum sevgilerimle. http://www.etsy.com/shop/BeadyButterflies?ref=pr_shop_more


Moonsten Jewelry 21 Ekim 2012 Pazar 07:28


ETSY HARÇ

ETSY'de dükkanı olan arkadaşlar, ben şimdi ETSY girdim, harç yatırmam gerekiyormuş, dikkat etmemiştim 2 dolarlık harç ve 0,20 dolarlık aylık aidatı yatırdım, bilginiz olsun.


Nazlı DİKMEN 03 Kasım 2012 Cumartesi 15:19


Yanlış anlaşılma olmasın

Yanlış bir anlaşılma olmasın? Etsy her koyduğunuz ürün için 0.20 cent ücret alıyor. Sizin şu an itibari ile, bu son koyduğunuz ürün hariç 11 adet ürününüz var, bunun toplamıda 2.20 dolar ediyor. Sizin dediğiniz rakkam ile aynı. Etsy'den gelen postayı özelden gönderebilirmisiniz bir bakalım.


Nazo Design 03 Kasım 2012 Cumartesi 14:26


ETSY HARÇ

Posta gelmedi, ben dükkanımda istatistikler bölümüne girdim, oradan Your Bill bölümüne girdim borcumu gördüm, Paypal'dan ödedim, Evet haklısınız sizin dediğiniz miktara denk geliyor, translate'den öyle tercüme olmuş ondan olsa gerek hatam, her ürün için 0.20 Dolar.

Nazlı DİKMEN 03 Kasım 2012 Cumartesi 16:36

Hesap özeti olarak mutlaka posta gelir

Aylık olarak size hesap özeti olarak posta gelecektir. Ödediğiniz kısım ve kalan borcunuz bu postada belirtilir. Detaylar yukarıda belirtildiği gibi, yinede soru işareti kalmaması için yukarıdaki kısmı aynen burayada aktaralım.
ETSY benden listeleme ücreti alacak mi?

Eminim birçoğunuz bunu merak ediyor. Evet, ETSY her ürün listeleme basina 0.20$ (20 cent, yani bir Doların beşte biri) alıyor. Bu da yaklasik 0.36 TL ediyor.

Hiiiii! O zaman ne yapacağım?

ETSY ödemelerini satıcılarından her ayin 15'inde topluyor. Örneğin, bugün dükkanınızı açtıgınızı varsayalım. Ve bugün dükkanınıza bir ürün koydugunuzu. ETSY'ye 0.20 $ borçlanmıs oluyorsunuz. Fakat bu ücreti ETSY sizden Kasım ayının 15'ine kadar istemiyor. Artı, ödemenizi geciktirmemeniz durumunda da ETSY'nin dükkanınızı kapatması gibi bir durum söz konusu degil. ETSY olan ödemelerinizi bir süre geciktirmeniz mümkün.

Peki başka ödemen gereken ücretler var mı?

Listeleme ücreti ETSY'ye ödemeniz gereken temel ücret. Bunun yanında satış yaptıgınız zaman satış yaptığınız ürünün fiyatının %3.5'uğunu ETSY'ye satış ücreti olarak ödemeniz gerekiyor. ETSY bu ücretleri sizin PayPal hesabınıza aktarılacak olan miktardan kesme gibi bir şey yapmıyor. Bu ücretleri sizin hesabınızda, ayrı bir yerde, kayıt altında tutuyor. Bu ödemeleri sizin, manuel olarak yapmanız gerekiyor.

Nazo Design 03 Kasım 2012 Cumartesi 16:43

MAİL ONAY

Arkadaşlar, ETSY 'de mail adreslerinizi onaylamayı unutmayın.

Nazlı DiKMEN 13 Kasım 2012 Salı 20:58

İLK ÇIĞLIK

Nazife hocam ilk çığlık benden, ilk satışımı yaptım. Darısı diğer arkadaşlarımın başına:) Size ve Pınar kızıma çok teşekkür ederim:)

Hale TOKATLI 23 Kasım 2012 Cuma 19:01

Evet beklenen oldu. İlk Çığlık Hale hanımdan geldi

Bir şeyin ilki oluyorsa arkası gelecek demektir. Bekliyorduk, Hale Hanımdan geldi. Emek Pınarı projesi çerçevesinde ilk satışı Hale hanım yaptı. Hayırlı uğurlu, kazancınız bereketli olsun. Her katılımcının http://www.etsy.com/shop/omes37/sold?ref=shopinfo_sales_leftnav bu linkte olduğu gibi Sold Items (satılan ürünler) ile dolu sayfaları olsun.

Nazo Design 23 Kasım 2012 Cuma 19:12

Canım Haleciğim, sesimi

Canım Haleciğim, sesimi duyuyormusun bilmem? Oley oleyyyy diye bağırıyorum. Yaşasın. Ben bunu istiyordum. Tebrikler canım. Harikasın. Hadi bakalım hayırlısı ikincisi gelsin inşallah.

Nazife ARPACI 23 Kasım 2012 Cuma 21:22

Satış kanalı bu çok önemli

Satış süreci nasıl gerçekleşti? Bunun hakknda bilginiz varmı? http://www.nazodesign.com/content/test-sat%C4%B1%C5%9F%C4%B1-s%C3%BCreci buradaki şablona uyan bir stratejiyi gözlemleyebiliyormusunuz?

Nazo Design 24 Kasım 2012 Pazar 01:49

Tebrikler Hale Hanım

Hayırlı olsun,sizi tebrik ediyorum.Satışlarınızın devamı gelsin. Darısı bizlerin başına...

Gülden TAKI 23 Kasım 2012 Cuma 19:46

Tebrikler

Hale hanım bende ilk sizn yazınızı okudum Face de bugun çok mutlu oldum hayırlı olsun tebrik ediyorum umarım hepimiz için baslangıç olur, daha çok satıslarınız olsun, paket yapmakdan eleriniz yorulsun, postahane size çalışsın inşallahhh.

Sevgilerimle

Moonsten Jewelry 23 Kasım 2012 Cuma 21:25

Hayırlı kazançlar

Hale'ciğim tebrik ederim, bol kazançlar.

Nazlı DİKMEN 23 Kasım 2012 Cuma 22:22

Nazife hocam öncelikle size

Nazife hocam öncelikle size ve tebrik eden arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.. Umarım daha çok kişinin sevincini paylaşırız.

Hale TOKATLI 23 Kasım 2012 Cuma 22:37

Sayın admin, satılan ürün

Sayın admin, satılan ürün yaklaşık 1 aydır dükkanımda idi. Ara sıra Pinterest'e görülmesini sağladım. ETSY de çok satışı olan dükkanları çevrelere ekledim. Son bir kaç gündür benim çevrelere eklenmem hız kazandı. Satışı gördüğümde Pay Pal hesabıma baktım, parayı görünce alıcının mail adresine PDF dosyalarını gönderdim. Satılan ürün, bir öğretici.. Resimli, İngilizce anlatımlı.. Umarım alan kişi memnun kalmıştır..

Hale TOKATLI 24 Kasım 2012 Cumartesi 11:47

Hale hanım
Tebrik ediyor ve devamını diliyorum.

Malonya SUCUKCU 24 Kasım 2012 Cumartesi 18:13

Satılan ürün linkleri!!!!

Arkadaşlar satılan ürünlerin linklerini burda görmek istiyoruz, Facee'de sınırlı kalmasın. Sevgili Hale seninkiler aynı ürün ama olsun, kaç defa satın alındığını görürüz.

Nazlı DİKMEN 18 Aralık 2012 Salı 00:14

Satılan ürün değilde, ürünün kendisi

Her zaman daha ileride atacağımız adımları düşünelim ve ona göre yapılanalım. Satılan ürünün değilde ürünün kendisini her kes blog kısmında yayınlarsa. Altınada şimdilik Etsy magasında bulunduğu sayfanın linkini koymuş olursa. Zaten satın almak isteyen doğrudan Etsy'de bulunan o sayfaya gidecek. Ürün satılmış ise yine ürünün satıldığını görecek. Oraya ulaştıktan sonra belki başka bir ürüne talip olacak.

İleriyi düşünelim dedik. Mağazalarımız çeşitlenmeye başladığı zaman, yani sadece Etsy ile sınırlı kalmayıp başka platformlarda mağazalar oluşturmaya başladığımız zaman, yapmamız gereken tek şey, burada bloğunuzda bulunan ürürün altına o mağazadaki sayfayı eklemek. Böylece ürünün ayrı ayrı kaç tane mağazada satıldığı görülmüş olacak. Hep diyiyoruz ya tek çıkış noktası burası olmalı. Amerika için Etsy'e yoğunlaştık. Fakat Almanya ayrı bir sistem kullanıyor, Fransa ayrı, İngiltere ayrı. Şu an için tek bir pazara yoğunlaştık, zaman içinde bunlar çeşitlenerek çoğalacak.

Asla küçük düşünmeyin!,,

Nazlı DİKMEN 18 Aralık 2012 Salı 15:05

ETSY EKSİK BÖLÜM

Etsy de alıcıya mesaj ve karşılama gibi bir bölüm var benim hala o 2 bölüm boş, Bu bölümlerin eksik olması, satışın olmasına engel olurmu arkadaşlar. Etsy de arkadaşlarımın ve diğer satış yapan dükkanların politika bölümlerini inceledim, kendime uyan şekilde yazmaya çalıştım ama o iki bölümü başka dükkanlarda göremiyorum ne yazmam gerektiğini de bilemedim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz..

Şermince Takı TASARIM 18 Aralık 2012 Salı 21:48

Etsy

Bende daha önce üyeydim fakat dükkanımı açmamıştım dükkanımı açtım fakat daha ürün koymadım gerçekten de çok zormuş dikkatli okuyup çok incelemek lazım bir kaç gündür bununla uğraşıyorum tabiki sizin paylaşımlarınız çok faydalı.

Benim sormak istediğim paypal eşimin adına acaba sorun olurmu? herkeze bol satışlar olsun:)))

Fatma YALÇIN 13 Mart 2013 Çarşamba 15:21

Sorun teşkil etmez

Fatma hanım, Paypal hesabınız eşinizin adına olması sorun teşkil etmez. Yeterki Ets'ye Paypal hesabınızı doğru tanımlayın kafi. Zor diye tabir ettiğiniz adımları geçtiğiniz için sizi kutluyoruz. Asıl bundan sonra daha çok çalışmanız gerekecek. :-) Mağazanız hayırlı ve bereketli olsun.

Nazo Design 13 Mart 2013 Çarşamba 15:55

Hayırlı olsun.

Fatma Hanım hayırlı olsun mağazanız, bol kazançlar.

Nazlı DİKMEN 13 Mart 2013 Çarşamba 15:59

Çok teşekkür ederim

Çok teşekkür ederim.
Eğer ürün listelemeyide halledersem işlem tamamdır
Hepimize bol kazançlı günler dilerim.

Fatma YALÇIN 13 Mart 2013 Çarşamba 17:52

Etsy

Tekrar merhaba :))
İlk listeleme işlemimi yaptım sizden ricam bir göz atıp eksiklerimi yanlışlarımı söylemeniz dükkan adım FadiqueJewelryDesign .

Kargo bölümünde biraz zorlandım bir bakıp yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler:))

Fatma YALÇIN 13 Mart 2013 Çarşamba 20:37

Fatma Hanım

Fatma Hanım kargo bölümünde "Everywhere else" seçin ve rakamların yerini değiştirin.

Nazlı DİKMEN 13 Mart 2013 Çarşamba 20:43

Merhaba

Merhaba
Etsy de sanal kart yerine kendi kredi kartı bilgilerimi vermem sorun olurmu?Birde bana paypaldan gelen mailde etsy 1 dolarlık ödeme için yetki verdiğim söyleniyor sizin yazılarınızdan okuduğumda her bir ürün için listeleme fiyatının 0.20 $ olduğu yazıyordu acaba yanlış birşeyler yapmış olabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim herkeze iyi çalışmalar:))

Fatma YALÇIN 14 Mart 2013 Peşembe 14:17

Kart bilgileri

Fatma hanım, Etsy sanal kartınızı zaten kabul etmiyor, sorun çıkartıyor. Etsy'e normal kredi kartı numaranızı verin fakat ödeme yapmak için kullanmayın. Paypal'a sanal kredi kartınızı tanımlayın, Etsy'e ödeme yapmanız gerektiği zaman Paypal üzerinden sanal kredi kartınzla ödemenizi yapın. Paypal sizden kredi kartınızı doğrulamak için 3 TL gibi bir rakkam çekiyor ve sonra bunu hesabınıza yatırıyor, bahsettiğiniz 1 dolarlık ödeme bu olsa gerek. Netice itibari ile gerçek kredi kartınzla ödeme yapmayın, tüm ödemelerinizi kontrolünüz altında sanal kartınız ile gerçekleştirin.

Nazo Design 14 Mart 2013 Perşembe 14:23

Paypal açamadım :(

Bir haftalık uğraşımdan sonra ancak sanal kart alabildim maalesef ama tabi yılmadım ve bu sevinçle tabiri caizse bi koşuda hem paypal hem etsy hesaplarını halletmeyi planlarkeeeen takıldım :( paypal kredi kartı numarası istiyor benden bir de CVV2 ile ilgili numara istiyor ben tam anlayamadım bunları. O numaraları vermeli miyim yahut başka bir çözüm var mıdır ? Yardım edinn

Şeyma YAVUZ 11 Kasım 2013 Pazartesi 21:05

Şeyma Hanım,

Mailinize bir kod gelecek Paypal hesabından onu onayladınız mı? CVV2 kodu kart numarasının altında olması lazım, bence bir sakınca yok, çünkü o sanal bir kart, limiti yok kartınızın. Ayrıca sanal kartınızdaki hesabınızda hiç para gözükmüyordur hesaba 3 lira gönderin öncelikle, bir kaç saatliğine, o size iade olacak, sonra hesabınız aktif hale gelir.

Nazlı DİKMEN 12 Kasım 2013 Salı 07:53

Teşekkür ederim

Teşekkürler Nazlı Hanım içim rahatladı :) çünkü yazılarda numara vermeden paypalda hesap açın diyordu bende yapamadığımı düşündüm numara isteyince , akşam tekrar deneyeceğim inşallah kolaylıkla hallederim. Adres kısmı için ne önerirsinz açık adres gerekli mi ?

Şeyma YAVUZ 12 Kasım 2013 Salı 08:28

Adres

Tabiki açık adresinizi yazın.

Nazlı DİKMEN 12 Kasım 2013 Salı 09:39

Paypal da hesabım aktifleşti

Paypal da hesabım aktifleşti ama ekstremde 3 lira çekildi diye gözükmedi 4 haneli bi kod da gelmedi bana kredi kartı tanımladım ama banka hesabı tanımlamadm onu da mı yapmam gerekiyor IBAN numarası mı vermem gerekiyor ?

Şeyma YAVUZ 12 Kasım 2013 Salı 14:33

Sorun daha başka galiba

Sayfaya baktıkça sorunlar çoğalıyor: ( kartımın onaylanması ve 3 lira çekilmesi için devam tuşuna basıyorum ama hata veriyor anlayamadm yani henüz kod girmemi bile istemedi daha başta hata verdi teyit ettiremiyorum kartı,
kart numarasına sanal kartı tanımladığım kredi kartı numarasını mı vereceğim yoksa sanal kartın kendi numarasını mı ?

Şeyma YAVUZ 12 Kasım 2013 Salı 14:28

Sanal Kart

Sanal Kart bankanızın internet şubesinden verilen bir numara sadece, tanımlama yaparken o numarayı tanımlayacaksınız.

Nazlı DİKMEN 12 Kasım 2013 Salı 14:54

Çok soru oldu ama :(

Canımı dişime takıyorum desem yeridir ama beceremiyorum işte. inşallah bu son sorum olur Paypal a kredi kartı yanında banka hesabını da mı vereceğiz acaba o yüzden mi kartımı teyit ettiremiyor. Tehlikeli bir şey yapmak istemiyorum sizden cevap bekliyorum.

Şeyma YAVUZ 12 Kasım 2013 Salı 14:56

Türkiye bankası ekleyin diyor

Türkiye bankası ekleyin diyor IBAN soruyor bunları yapmalı mıyım

Şeyma YAVUZ 12 Kasım 2013 Salı 14:59

Paypala

Sadece Sanal Kart numaranızı verin.

Nazlı DİKMEN 12 Kasım 2013 Salı 17:44

Sanal Kart

Sanal Kartınızın IBAN'ını yazacaksınız.

Nazlı DİKMEN 12 Kasım 2013 Salı 17:45

Nazlı Hanımcım, bende paypal

Nazlı Hanımcım, bende Paypal'a mevduat hesap IBAN 'ını verdim. (para transferi için) hata mı yaptım? Hala hata yapıyoruz.

Nuran Kara KOÇ 12 Kasım 2013 Salı 22:05

Yanlış değil.

Paypal parayı banka mevduat hesabınıza transfer edecek. Yani para hangi mevduat hesabınıza gelecekse o hesabın numarasını yazacaksınız.

Nazo Design 12 Kasım 2013 Salı 23:20

Nuran Hanım,

Sanal kartı hesabımızın güvenliği için açtık. Gerçi Paypal kartlarımızın güvenliği için, ama güvenliğe güvenlik katıyoruz.

Nazlı DİKMEN 13 Kasım 2013 Çarşamba 07:45

Teşekkürler..

Teşekkürler..

Nuran Kara KOÇ 13 Kasım 2013 Çarşamba 11:50

Emek Pınarı Katılımcıları

Hocam size mesaj atamıyorum ben Emek Pınarı Katılımcılarında gözükmüyorum birde Emek Pınarı nda Etsy deki dükkan gözükmüyor bir bakarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler iyiki varsınız hocam.

Rüveyda ÖZER 13 Kasım 2013 Çarşamba 20:51

Bu konuyu size daha öncede aktardık

Bu konuya daha öncede değinmiştiniz ve bizde size aktarmıştık. İsminiz katılımcı listesinde var, lütfen kontrol edin. http://www.nazodesign.com/content/proje-kat%C4%B1l%C4%B1mc%C4%B1lar%C4%B1 Mağazanızın gözükmeme nedeni, bize gerekli kodu ulaştırmamanızdan dolayı bu konu ile ilgili linki mail adresinize tekrar gönderiyoruz.

Nazo Design 13 Kasım 2013 Çarşamba 23:13

Paypal - Etsy

Sonunda Paypal'a kayıt olabildim meğer ben nasıl yapılacağını bilmiyormuşum :) ama eninde sonunda öğrendim yardım edip fikir beyan eden herkese teşekkür ederim :))

Şeyma YAVUZ 15 Kasım 2013 Cuma 21:58

Nazo Örgü İle Üçgen Nasıl Yapılır
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar