26 Eylül 2012 Çarşamba

İkinci Hafta: İsim Seçmeye Devam, Fakat Artık Kendiniz İçin


Sayenizde çok ama çok pozitif bir haftayı geride bıraktık. Her ne kadar elimden geldiğince her birinizin isim önerisinin altına yorum yazmaya özen göstermiş olsam da çoğu zaman sizin kararlarınızı etkilememek için sessiz kalmayı tercih ettim. Sonunda çok güzel bir isimle çıkageldiniz. Büyük fotoğrafa baktığımızda geçen hafta neler başardınız:
  • En önemlisi düşündünüz ve birçok farklı isim ürettiniz.
  • Ürettiğiniz / önerdiğiniz isimleri savundunuz, arkasında durdunuz.
  • Özellikle bu kadar kalabalık ve de farklı bakış açılarına sahip (her bireyin bakış açısı farklı) bir grupta koordine olup, demokratik bir oylama sonucunda, sizleri ve de projeyi çok güzel tanımlayan bir isimle çıkageldiniz.
  •   Birbirinizi biraz daha yakından tanıdınız.
Ben her zaman yazı dilinin insanın çok farklı yönlerini ortaya çıkarttığına inanmışımdır. Fikrimce yazı dili insanı tamamlayan, onun aslında kim olduğunu anlamamızı sağlayan bir unsurdur. Sizlerin yazdıklarını okudukça çok keyif aldım ve de bu projedeki heyecanınızı somut bir şekilde gördüm. Emek Pınarı'nda benim en çok beğendiğim unsurlardan birisi, pek tabi, içinde bana itafta bulunulmuş olması. İkincisi, ismin Türkçe olması. Ve üçüncüsü ise sadece takı ile değil, sizin emek harcayıp da ortaya koyabileceğiniz birçok ürünü kapsayabilecek olması. Bence Emek Pınarı sizi çok güzel anlattı. Ve, bence, aksiyona çoktan hazırsınız. Bu nedenle vakit kaybetmeden, bugünden itibaren çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlıyoruz.

Öncelikle, bu haftaki aktivitemize ya da ödevimize bir haftadan biraz daha uzun bir zaman dilimi ayırmaya karar verdim. Böylelikle herkes ile daha bireysel ilgilenme imkanı bulacağıma inanıyorum ve de ödevimizin zorluk derecesini biraz daha arttıracak olmamın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Bu hafta, öncelikle, her birinizin birer tane Google (gmail) mail adresi almanızı istiyorum. “Benim hotmail'den mail adresim var” ya da “benim zaten gmail'den mail adresim var, neden yeni bir tane daha almak durumundayım?” sorularını soruyor olduğunuzu duyuyor gibiyim. Açıklayayım:
  • Öncelikle alacağınız e-mail adreslerinin kendi isim ve soyisimlerinizi içermesinin çok önemli olduğunu süşünüyorum. Unutmayın, isminiz aynı zamanda sizin markanız. Her şeyi değiştirebilirsiniz ama isminizle birlikte yürüyecek olan tanınmışlığınız sizin ve ürettikleriniz için en kalıcı olacak olandır. Bu nedenle, mail adreslerinizi alırken isim ve soyisimlerinizi (örneğin: pinararpaci ya da pinar-arpaci) yan yana olmalarına özen gösterin. E-mail adresinizde sayılar görmek istemezsiniz (örneğin: pinararpaci345) bu nedenle mümkün olduğunca bu durumları önlemeye çalışmalıyız. Unutmayın ki birisine kendi isim ve soyisminizi verdiğinizde size net üzerinden kolaylıkla ulaşabilmesini istiyoruz. Temel hedefimiz bu.
  •   Bunun yanında, Google'ın kullanmakta ve de geliştirmekte olduğu bulut bilişim (cloud computing) sisteminden de sonuna kadar yararlanabilmemiz için her birimizin birer tane gmail hesabının olması çok önemli. Bulut bilişim sisteminin sizlere ne gibi faydaları olacak? Diyelim ki bir haftasonu evde oturuyorsunuz ve de bir takı yapıyorsunuz. Fakat takının bir bölümünde, o taşın çevresini nasıl öreceğinizi bir türlü çıkartamadınız. Dediniz ki keşke Nazo burada olsa da bana gösterse... Ama nerdeeee... Çok kolay: mailinizde! Tek yapmanız gereken bilgisayarınızı açıp gmail hesabınıza girmek ve oradan birbirinizle görüntülü konuşma yapmak. Bu sistem tamamen ücretsiz olduğu gibi yapacak olacağınız görüşmeyi kayıt etme olanağınız da var. Tüm bunları çok detaylı bir şekilde ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım, ama hepsi yavaş yavaş. Yapabileceğiniz bir diğer şey ise bütün dökümanlarınızı gmail hesabınızda tutmak ve istediğiniz taktirde gmail hesabı olan diğer insanlarla (bu, projeye katılan diğer katılımcılarla olabileceği gibi müşterileriniz de olabilir) paylaşabilmek. Bir belge üzerinde aynı anda bütün proje katılımcılarının çalışabileceğini biliyor muydunuz? Bu ve buna benzer birçok şeyi sizlerle birlikte gmail hesaplarımız üzerinden yapabiliriz. Ama tüm bunların pratiğini yapmadan önce birer tane gmail hesabı edinmemiz şart.
Bu hafta sizlerden yapmanızı istediğim ikinci ödev ise hepinizin birer tane banka hesabı edinmesi. İşimiz online dükkanlar kurmak değil mi? E, paralar nereye gelecek? Eminim ki birçoğunuzun banka hesabı vardır. Fakat, eğer sadece online dükkanınıza özel bir banka hesabınız olsun istiyorsanız (ya da banka hesabınız yoksa) bu hafta ve önümüzdeki hafta bu işi de aradan çıkartmanız hep birlikte ilerleyebilmemiz için önemli. Buna artı olarak, bir banka hesabı olanlar İnternet bankacılığı hakkında daha fazla bilgi almak için bankalarına gidebilirler. Banka hesabınıza İnternet üzerinden erişebilmeniz size yapılacak ödemelerin takibini yapabilmeniz için ayrı bir önem taşımakta. Ben bu konuda da size herhangi bir öneride bulunma niyetinde değilim. Hangi banka ile çalışmak istediğiniz tamamen sizin tercihiniz. Fakat diğer proje katılımcılarıyla birlikte bu konuda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Birbirinizin deneyimlerinden çok fazla şey öğreneceğinize inanıyorum.
Bu haftaki ödevlerinizin bu kadar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sizler bir yandan bunları gerçekleştirirken diğer yandan da benimle yapacağınız ilk konferansa hazırlanmanızı istiyorum. Öyle düşünüyorum ki Cumartesi ya da Pazar sabahı hepimiz için uygun bir zaman dilimi olur. Eğer gmail hesaplarımızı haftasonuna kadar almış olursak Cumartesi ya da Pazar sabahı hep birlikte online bir konferans yapabiliriz. Böylelikle hem birbirimizi daha iyi tanır hem de bu haftaki dersin geri kalanını sesli ve de görüntülü olarak gerçekleştirebiliriz. Böylelikle sizler proje ve belki de benim hakkımda merak ettiklerinizi bana sorabilir ben de elimden geldiğince tüm sorulara cevap vermeye çalışabilirim. Sizden bu haftaki son isteğim bu konferans sırasında kendinizi tanıtacağınız iki dakikalık bir tanıtım yazısı yazmanız. Bu yazıda bizimle paylaşmak isteyeceğiniz herhangi bir şeyi konu alabilirsiniz. Ama unutmayın ki her ne kadar bazılarınız birbirini tanısa da herkes sizin kimi olduğunuzu bilmiyor. Ve biz, bilmek istiyoruz.
Şimdiden hepinize eğlenceli günler diliyorum. Sizinle tanışmak için sabırsızlanıyorum.
Sevgiler!

Pınar ARPACI
Bu güne kadar yapılan yorumlar.


Uffffff ne ödevmiş :) :)

Vallahi hepsini okudum, benim gmail hazır, hotmail hazır, banka internet hesabı hazır, sırada 2 dakikalık özgeçmiş ve cumartesi ya da pazara hazırlık var, baya zormuş bu ödev :) :)

Nazlı DİKMEN 26 Eylül 2012 Çarşamba 21:56

Demek kolay geldi!

Nazlı Hanım,
Demek ödev size kolay geldi. Sesinizdeki o alaycı tonu aldım ben. :) Peki o halde beni hesabınıza ekleyin bakalım. Böylece siz ne zaman online olsanız ben de sizi görebileyim. Benden kacısınız olmasın. 

Pınar ARPACI 26 Eylül 2012 Çarşamba 22:03

Onunl uğraşıyorum :) :)

Eklemeye çalışıyorum gmailden çok anlamıyorum, ama onu da çözeceğim, Pınar Arpacı yazıyorum ama profil resmi farklı biri geliyor o da olacak :) :)

Nazlı DİKMEN 26 Eylül 2012 Çarşamba 22:05

Gmail. Hotmail adresi almasını bilmiyorum

Pınarc'ım ben pcde çok bilgi sahibi olan biri değilim ama çokta heyecanla azimle bu duruma hazırlandım eğer pcde takılırsam Emek Pınarı'ndan üyeliğime son verilecekmi ben çok üzülürüm yinede önceden bilmem gerek sevgiler

Nursel ÇELİK 26 Eylül 2012 Çarşamba 22:33

Üyeliğe son verilme gibi durum söz konusu değil.

Bu proje kapsamında her katılımcı kendi isteği ile projeye katılıyor. Bundan sonrası azim ile devam edip ilerlemek. Nursel hanım, zaten amaç bu bilgi sahibi olmadığınız konularda sizi bilgilendirmek. Takıldığınız yerlerde soru sorun, Cotact kısmından da doğrudan ulaşabilirsiniz.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 00:31

Çookk kolay

Benim canım Nursel'im senin elinden ne kurtulurrr? Allah sana öyle akıl, öyle yetenek vermiş ki sen, panik yapma bak nasıl ögrenicen hepsini adım adım, bak şimdi önce www.google.com amcayı bir aç, orda üste sırayla yazılar çıkıyor, sol üstte Gmail olan yazının üstüne bas, Gmail ürününde yeni misiniz? Hesap oluştur diye sağ tarafta yazı çıkacak ordan sırayla takip et kendine gmail hesabı açacaksın hemen kendi adını yaz nurselcelik (at) gmail olsun tamam canım benim Pınar da yazar ben şimdi yazdım elimden geldiğince yardımcı olmak isterim öpüyorum herkese sevgiler Ayten

Moonsten Jewelry 27 Eylül 2012 Perşembe 05:16

BİLMİYORUM:((

Pınar'cım sayende bilgisayarıda öğrenicem ben gmail hesabını,hotmailden ayrımı alıcam ne yapıcam sırasıyla bana tekrar söyleyebilirmisiniz?

Kement MELİHA 26 Eylül 2012 Çarşamba 22:35

Hesap edinmek çok kolay

Yapmanız gereken sadece www.gmail.com adresini girip sağ üst köşede kırmızı olarak belirtilen hesap oluşturun olarak belirtilen kırmızı butona basmanız.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 13:22

Profil

Sevgili Pınar, profil fotoğrafını burda ki fotoğrafla aynı olmadığı için bilememişim, bütün Pınar Arpacı'lara istek gönderdim. :) :)

Nazlı DİKMEN 26 Eylül 2012 Çarşamba 22:35

Gmail adresi

Pınar hanım sizin gmail adresinizi bilmeden nasıl ekleyeceğiz?

Omes Takı 26 Eylül 2012 Çarşamba 22:41

Mail adresi

Ben gmail hesabımı açtım. adresim: ( Buraya site yöneticisi tarafından müdahale edildi. Mail adreslerini site üzerinde görülecek şekilde yazmayın. Özel bilgilerinizi sadece özelden paylaşın ) Sizler beni eklerseniz bende de sizi görür müyüm? Ah Pınar'cım senin işin, bizim bilgisayar kullanım yetersizliğimiz konusunda çok zor olacak gibi geliyor. Allah kolaylık versin. İnanki kafasını gözünü yara yara bir saatte bir adresi zor aldım.Kişileri nasıl eklerim bilmiyorum.

Hatice ŞENGÜR 26 Eylül 2012 Çarşamba 23:05

Yukarıdaki gönderiye müdahale edildi.

Asla özel bilgilerinizi sitede görülecek şekilde paylaşmayın. Hatice hanım mail adresini burada paylaşmış. Bu tarz özel bilgilerinizi özelden paylaşmaya önem gösterin.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 12:27

Dikkat ederim

Teşekkür ederim uyarınız için. Daha dikkatli olmaya çalışırım.

Hatice ŞENGÜR 27 Eylül 2012 Perşembe 01:02

Unutmayın kişisel güvenliğimiz her zaman çok önemli

Unutmayın kişisel güvenliğimiz her zaman için çok önemli. Bu projenin her adımı için çok önemli. Asla kişisel bilgilerinizi ifşa etmeyin.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 01:08

Başarılarınızın devamını diliyorum.

Arkadaşlarım. Yazdıklarınızı okudum çok heyecanlandım. Ama görüyorum ki bazılarınız bilgisayar kullanmayı bilmediği için büyük bir panik içinde. Arkadaşlarım, durun ve kendinize bir sorun neleri bilmiyordunuz ve bu bilmediklerinizi ne kadar kolay öğrendiniz. Hatta öğrendikten sonra ne kadar kendinize kızdınız. Ben bunu mu yapamadım diye. İşte bu da öyle bir şey. Size basit öğrenme taktikleri vereyim.

1.Mutlaka not alın.

2.Çevrenizde bilgisayar kullanan kim varsa sadece size lazım olan bilgileri sorun ve onun vereceği cevapları adım adım yazın.

3.Bu öğrendiklerinizi mutlaka deneyin.
ELİNİZE ALMADAN ASLA ÖĞRENEMEZSİNİZ. Bunu unutmayın.

4.Kendi işinizi kendiniz yapın.

5.Grup arkadaşlarınıza sorun.

6.Şimdi kendinize bir not defteri alın. Bu dediklerimi yapmaya başlayın.
Unutmayın bundan sonra sizin iş yeriniz burası olacak. Dükkanınız burası olacak.

BENİ MUTLU ETMEK İSTİYOR MUSUNUZ ? O halde öğrenin. Ne zaman ki bana "hocam ben ürünümü sattım" dediğiniz an ben dünyanın en mutlu insanı olacağım. Sakın ve sakın dürüstlüğünüzden ödün vermeyin. Size yardımcı olacak insanlar burada hazır. İşte size sadece beni mutlu etmeniz kalıyor.
Dr.Pınar Arpacı'nın da yardımıyla bu işi başaracağız arkadaşlarım. Size güveniyorum.

Nazife ARPACI 27 Eylül 2012 Perşembe 01:06

Siz yeterki mutlu olunnn

Canım ögretmenim Nazo'cum ben şahsım adına sizi mutlu etmek için elimden gelen tüm gayreti göstereceğim söz veriyorum. Bu arada sevgili Pinar'a ne kadar yakışıyor değilmi? Dr. Pınar Arpacı ben Prf. Dr. Pınar Arpacı olarakta görmek istiyorum ve inanıyorum ki göreceğiz hep beraber, Pınarı tanıdıkça ona olan hayranlığım ve size olan şaşkınlığım artıyor bu kadar dolu dolu bir çocuk nasıl yetiştirilir? Sevgilerimle

Moonsten Jewelry 27 Eylül 2012 Perşembe 05:09

Nazife hocamız bize olan güveninizi boşa çıkarmayacağız

Merhaba arkadaşlar bu kadar her konuda yardımcı olan donanımlı hocalarımız varken bizler de bir birimize yardımcı olarak aynı yolda beraberce yürümek için çaba göstermeliyiz zaten gösteriyoruz endişe etmeyelim kaptanlarımıza güvendik bu yola çıktık ve birlikte grup halinde birbirimizi güçlendirerek devam edeceğiz çünkü el emeğimize, ürettiğimize inançımız oluştuğuna göre hiç problem yok yani kaptanlarımıza güven konusunda da endişemiz olmadığına göre gelinen aşamada da sorunlar çözülüyor, sabırla bilgisayar konusunu biraz gayretle halledeceğiz ben de bilgisayar konusunda aranızda en kötü olanıyım ama deneyerek verilen bilgileri değerlendirerek çözmeye çalışıyorum ve başaracağıma inandığım için öğreneceğim sizlere önerim sizde bu işleri yapacağınıza inanmanız, gerisi zaten gelecek hiç merak etmeyin başaracağız arkadaşlar biraz gayret ve sabır bu projede olmak beni çok heycanlandırıyor ve güç veriyor sizinde bunu sık sık hatırlamanızı temenni ediyorum inanın başaracağız. Sevgilerimle

Yasemin TAKI 03 Ekim 2012 Çarşamba 12:09

Şu soruya cevap verin.

Bu önemli bir ayrıntı, kendi kendinize sorun ve cevaplayın. Benim Facebook hesabımı kim aldı, yani benim adıma kim hesap açtı, kimden yardım aldım ve ben kullanııyorum. Pek azınızın ben oluşturdum dediğinizi duyar gibiyiz. Yine Facebook hesap şifrenizi yardım almadan kendi kendinize kaç kişi değiştirebilecek? Kendi işinizi kendiniz yapacaksınız, herşeyiniz size özel olmalı ve sadece siz bilmelisiniz.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 01:36

Gmail hesabım

Benim de sınıf arkadaşım Nazlı gibi gmail vardı ama yeni aldım, hotmail, banka hesabı, paypal, hesabı, etsy, hepsi hazır bekliyorum kendimi tanıtacak iki satır yazıda hazırlanmak üzre. Sevgilerimle.

Moonsten Jewelry 27 Eylül 2012 Perşembe 05:10

Gmail hesabı açarken önemli.

www.gmail.com adresinden hesap açarken özellikle dikkat edin. Sizden telefon numaranızıda girmenizi istenen bir bölüm var. Orayı mutlaka doldurun bu sizin güvenliğiniz için çok önemli. İleride gmail hesabınızda bir sorun olursa (hesabınızın çalınması gibi) bu telefon numarası vasıtası ile hesabın size ait olduğunu belgeleyebilirsiniz. Unutup atladı iseniz sorun değil bir süre sonra size sorulacaktır.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 14:49

Artık Kendiniz İçin

"İsim Seçmeye Devam, Fakat Artık Kendiniz İçin" Yazının başlığındanda anlaşılacağı üzere, isminiz çok önemli, marka olma yolunda devam etmek istiyorsanız. ilk yapmanız gereken bu site üzerinde isminizi değiştirin. Şimdiye kadar kullandığınız isim nick tarzında sizi tam ifade etmeyen bir isim ise Pınar ARPACI gibi bir formatta kendi isminiz ile değiştirin. Bu ne işe yarayacak? İleride insanların size İnternet üzerinden ulaşmaları gerektiğinde çok faydasını göreceksiniz. Örneğin "Şeyda ERDAMAR" ismini tırnak işaretlerini kullanarak www.google.com üzerinde aratın, çıkan sonuçlardan ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bu işlem için sitenin sağ üst köşesinde bulunan My account kısmına girin ve Edit bölümünden isminizi düzenleyin.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 15:18

Google alt yapısını sömürmeye başlıyoruz.

Kullananlarınız varsa zaten nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Kullanmayanlar için Chrome web tarayıcısını yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Yükleme işi çok basit sadece ekranda yazılanları okumanız ve uygulamanız kafi. Neden google? Bu sorunun cevabinı şöyle verelim. Yazıdada bahsedildiği gibi, bulut bilişim sisteminin tüm niymetlerinden sonuna kadar yararlanmak için. Aldığınız veya alacağınız tek bir mail adresi ile bir çok hizmetten ücretsiz yararlanacağız. Amacımız Emek Pınarı projesini bedavadan biraz pahalıya mal edebilmek.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 14:13

Koptum gülmekten

Google amcanı tıklaya tıklaya kan ter içinde bihal oldum ve en nihayetinde başardım gmail aldım ama doğrumu yanlışmı almışım bilemiyorum Ayten'im pc elimde en sonunda imdat kurtarın beni diycek bende öpüyorum seni canım benim.

Nursel ÇELİK 27 Eylül 2012 Perşembe 16:19


Nursel hanım mail adresiniz lütfen

Nursel hanım Gmail adresinizi lütfen Contact kısmından yazabilirmisiniz?


Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 16:24

Gmail adresinde ikinci adım

Gmail adresinizi edindikten sonra sol tarafta bulunan kişi ara kısmından bir kişiyi kişi listenize ekleyin. Örneğin bilgi (at) nazotasarim.com (bu mail adresinin sonu gmail ile bitmiyor ama o alt yapıyı kullanıyor) gibi. Takılıyorsanız sorun değil Contact kısmından gmail adresinizi bize iletin. Biz ekleyelim. Daha sonra bahsettiğimiz ikinci adım, sesli ve görüntülü görüşme yapmanızı sağlayacak ufak bir gmail eklentisini bilgisayarınıza kurmak olacak. Bunuda gelecek kullanıcı deneyimleri sonucunda oluşacak sorulara göre yönlendirmek.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 16:21

Gmail adresimi alırken rakamsız vermedi

Sayın admin çok zor Gmail aldım ama rakamsız vermedi, tekrar almam gerekiyormu yoksa bu aldığım gmail geçerli olurmu gerçi bende beğenmedim rakamsız istiyordum önce sizden cevap alayım ona göre size bildireyim.

Nursel ÇELİK 27 Eylül 2012 Perşembe 16:47

Sorun yaratmaz

Sorun yaratmaz isterseniz öyle devam edebilirsiniz veya değişik kombinasyonlar deneyerek yeniden alabilirsiniz mesela isminiz ve soyismizi ters çevirerek deneyebilirsiniz çeliknursel gibi veya çelikelnursel gibi, anlatmak istenen mana ifade eden bir isim edinmeniz. Önemli olan karşı tarafa mail adresinizi verirken kolayca ifade edilebilir ve sizi anlatabilir olması.

Nazo Design 27 Eylül 2012 Perşembe 16:52

E-mail yeniden almak

Bu kullandığım e-mail adresimi kullanabilirmiyim acaba yoksa yenisinimi alayım beni bilgilendirirseniz sevinirim ayrıca size gmail adresimi yazayım benide eklerseniz sevinirim bende teknolojiye yeni biri olarak zorlanıyorum.

Gülser BALCI 27 Eylül 2012 Perşembe 17:46

Gmail

Gmail adresimi uygun olarak yeniledim arkadaşlar.

Nazlı DİKMEN 27 Eylül 2012 Perşembe 20:56

Ne gmail adresi imiş bu?

Benden önce hep ismimi kullanmışlar ah onları bir bulsam! Bir türlü rakamsız noktasız alamıyorum şu gmail adresini:)

Zeynep AKI 27 Eylül 2012 Perşembe 21:16

Zeynep Hanım

Ama sizin var ben de gözüküyor, hem de kuşlarınız profil. O değilmi yoksa ???

Nazlı DİKMEN 27 Eylül 2012 Peşmebe 21:24

Evet benim

Evet Nazlı hanım o benim adresim ama sonunda rakam olduğu için değişik olsun diye rakamsız almaya çalışıyorum onun için bir türlü alamadım.

Zeynep AKI 27 Eylül 2012 Perşembe 21:51

Malesef

Malesef benim ismimde vardı en sonunda rakamsız olanı buldum.

Nazlı DİKMEN 27 Eylül 2012 Perşembe  22:00

Gmail

Arkadaşlar uğraştım sonunda bir gmail hesabım oldu eklemek isterseniz Meliha Kement şimdi başka ne yapıcaz bekliyorum

Kement MELİHA 27 Eylül 2012 Perşembe 22:15

Cevap

Sevgili hocam.

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun projeniz diyerek başlamak istiyorum.Allah hiç birimizi utandırmasın.Birbirimize saygı, sevgi, hoşgörü çerçevesinde iyi birşeyler çıkaracağımıza inanıyorum ve size güveniyorum bu konuda.Ben kendi adıma güzel işler yapacağıma eminim diyorum ve; gmail, banka hesabı kolayda işin en önemli kısmı benim için cumartesi ve pazar online üzerinden konuşma kısmı. Ben sizlere o günlerde eşlik edemeyebilirim. Koro çalışmalarım var. Hem Cumartesi hemde Pazar. Sizin belirleyeceğiniz bir saat mi olacak olacaksa saat kaç olur konuşma. Ben saat Cumartesi 12'de Pazar da 11'de evden çıkıyorum. Eve gelmem 5'i buluyor. Bu sene konserlerde çok olacak dolayısıyla ders kaçırmamam gerekiyor. Beni bilgilendirirmisiniz konuşma saatleri hakkında. Kolaylıklar gelsin saygılar hocam.

Aysel KARAKAYA 28 Eylül 2012 Cuma 12:36

Konferans saati

Aysel Hanım,

Ne kadar hoş bu kadar meşgul olmanız! Bayıldım! 

Konuşma saatleri konusunda benim önerim ya sabah cok ama, cok erken (sabah 8-9 arasi) ya da çok ama, cok gec (gece 11-12 gibi) olması. Çünkü benim saatim ile sizin saatiniz arasında 8 saat var: ben size gire 8 saat geriden geliyorum. :) 

Pınar ARPACI 28 Eylül 2012 Cuma 01:33

Email adresinin eklenmesi

Email adresimi uygun olarak yeniledim.

Manolya SUCUKÇU 28 Eylül Cuma 2012 15:11

Sevgili Manolya

Sevgili Manolya email adresinde sonra gmail'inide yeniledin mi?

Nazlı DİKMEN 28 Eylül 2012 Cuma 07:33

Gmail

Evet yeniledim.

Manolya SUCUKÇU 28 Eylül 2012 Cuma 00:14

Emek Pınarı

Sevgili Nazlı
Ben arkadaşları gmaile nasıl ekleyeceğim. Yönlendirirsen sevinirim.


Manolya SUCUKÇU 29 Eylül 2012 Cumartesi 01:13


Gmail adresimi aldım

Gmail adresimi aldım beni eklerseniz sevinirim sevgilerle arkadaşlar

Nurcan ÇIVGIN 28 Eylül 2012 Cuma 11:43

Lütfen mail adreslerinizi buraya yazmayın

Lütfen mail adreslerinizi buraya yazmayın. Contact kısmından iletebilirsiniz.


Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 11:53


Konferans saati gece olursa

Konferans saati gece olursa daha iyi olur benim fikrim sizler içinde uygun olursa.


Nurcan ÇIVGIN 28 Eylül 2012 Cuma 11:46


Evet bence de daha uygun.

Evet bence de daha uygun.


Hatice ŞENGÜR 28 Eylül 2012 Cuma 00:24


Evet bencede gece uygun

Evet gece daha uygun


Yasemin TAKI 03 Ekim 2012 Cuma 12:24


Kameranızı açmayın

Gmail kullanma deneyiminizi geliştirinceye kadar görüntülü görüşme için kameranızı kullanmayın, malum hekes ev hali ile karşı tarafa gözükmek istemez. Onun yerine sadece sesli görüşmeyi kullanın. Bir önemli not daha. Yorum yazdığınız bu bölümün en altında "Notify me when new commets are posted" "beni bilgilendir" diye bir kısım daha bulunuyor. Burayı işaretlediğinizde karşınıza iki seçenek geliyor bu sayfada yazılan tüm yorumlar veya sadece sizin yazdığınız yorumlara gelen cevaplar diye. Bunlardan birini işaretlediğinizde yapılan yorumlar doğrudan mail adresinize gelir, buda sitede yazılanları daha rahat takip etmenizi sağlar.


Nazo Design 28 Eylül 2012 Cuma 17:42


Yani sonuç olarak 1. seçeneği seçmeliy doğru mu

Kameranızı açmayın başlıklı yazınızın sonunda ki açıklamanızdan 1. seçeneği işaretlememiz gerekiyor doğrumu


Yasemin TAKI 03 Ekim 2012 Cuma 12:36

Birinci ve ikinci seçenekler

Yasemin hanım ilk seçenek tüm yorumlara verilen cevaplar için, ikinci seçenek sadece sizin yazdığınız yorumlara verilen cevaplar için.


Nazo Design 03 Ekim 2012 Cuma 09:08


Konferans saat ve tarihi

İlk online konferansımızı Cumartesi sabahı saat 8:00 de yapmaya karar verdik. :) 


Pınar ARPACI 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:08


Nasıl yani.8 saat sonra mı?

Nasıl yani. 8 saat sonra mı? Haftaya mı? Tarihi anlayamadım.


Hatice ŞENGÜR 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:14


29 Eylul Cumartesi

Hatice Hanim, 29 Eylul Cumartesi saat sabah 8 :)


Pınar ARPACI 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:15


Hazır Değilim.

Korkuyorum. Hiç hazır değilim. Çumartesi sözcüğünü hep haftaya diye algıladım. Hani bu haftaki ödevimiz bir buçuk hafta diye yazmıştınız ya. Her neyse haftaya da kendimi hazır hissetmezdim. Sesi kamerayı nasıl ayarlayacağım? İnanın ki gerçekten korkuyorum.


Hatice ŞENGÜR 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:22

Yorumları okuyun

Bütün açıklamaları yorumlar kısmında aktarmaya çalışıyoruz. Geçmiş yorumları okursanız zorlanmazsınız.


Nazo Design 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:30


Tşk.

Sağolun Pınar hanım


Emine Takı Tasarım 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:25


Konferans

Pınar hanım konferansa katılamayacağım bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Sevgilerimle

Gülser BALCI 29 Eylül 2012 Cumartesi 12:27

İlk ders

Günaydın

Saat 8.oo de gmaili açtım. Buradanda takip ediyorum. Derse girmeyi başaramadım.

Manolya SUCUKÇU 29 Eylül 2012 Cumartesi 08:43

Son 24 saati aşkın süredir neler yaptık.

Dün sabah Türkiye saati ile 08:00 gibi, çoğu kişi uykularından fedakarlık ederek Türkiye'nin bir çok ili ile birlikte Amarika ile bağlantı kurup toplu olarak konferans görüşmesi yapıldı. Çoğu kişi canlı olarak ilk kez birbiri ile yüz yüze gelip konuştu. Bilgiler alındı. Yine son 24 saat içinde, bu niymetin faydalarını görenler hemen bunu kullanmaya çalıştı. Akşam saatlerinde firkete işinde takılan arkadaşımıza kamera sayesinde yardımcı olduk. Uzaklar yakın olmaya başladı. Bu yormular kısmını takip etmenizi tavsiye ediyoruz, işlerinizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz küçük, küçük bilgi kırıntıları var içlerinde. Yine bir bilgi kırıntısı; hep söylenip duruyor ya kendinize ait resimleri yayınlamadan önce üzerine isimlerini yazın diye. Picasa'yı denemenizi öneriyoruz. Bu yazlımda tamamen ücretsiz bir yazılım olmasına rağmen. Resimlerinizin üzerine yazı yazmaktan daha fazla işleve sahip. Bilgisayarınızdaki resimlerinizi organize edebilirsiniz, resimlerinizi kesebilirsiniz, hatta ve hatta resim kalitenizi istediğiniz şekilde iyleştirebilirsiniz.

Nazo Design 30 Eylül 2012 Pazar 02:55

Muhteşem hafta

Evet son 24 saat çok güzel bir gün yaşadık, kendi açımdan çok ama çok mutlu oldum, konferansla ülkemizin değişik yerlerinden ve amerika ile tam 10 - 12 kişi bir araya gelerek ilk defa birbirimizin yüzünü görme mutluluğuna eriştik. Ben bunu hayal bile edemezdim. Bize bu mutluluğu yaşattığınız için kendi adıma NAZO DESİNG ekibine, sayın. hocamız Nazife ARPACI'ya, hepimizin kızı olan Pınar ARPACI'ya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Pınarcı'ğım biliyorum tez hazırlıyosun inşallah bu tezinde başarılı olursun yine kendi adıma söylemem gerekirse sonuna kadar sana yardımcı olmak için elimden geleni yapacağım. Bir Türk kızımızın Amerika'larda başarılı olması bizlere ancak gurur verir. Seni seviyoruz. Ben bu grubun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. İyiki varsınız iyiki bu gruptayım.

Yaseminin Hobisi 30 Eylül 2012 Pazar 15:16

Picasa

Hocam, ben daha bilgisayara hiç fotoğraf yüklemedim. Zaten güzel fotoğraf da çekemem. Ama yaptıklarımızı yayınlamamız gerekiyor. Hani ben daha bu işin başındayım ve emekliyorum ya... Şimdi bir de üstelik "Picasa" çıkıyor karşıma. ( Anladım bu program bizi bilgisayar uzmanı yapacak. :)) ) Şimdi bu ablanıza "Picasa" nın nasıl yüklendiğini kim anlatır? Minnet duygularımla birlikte teşekkürlerimle...

Hatice ŞENGÜR 30 Eylül 2012 Pazar 20:58

Yönergeleri takip edin sadece

Biraz çaba harcayacaksınız Picasa bu linke tıkladığınızda Picasa'nın sayfası açılıyor. Site ve yönergeler tamamen Türkçe sadece okuyun ve adımları takip edin fazla zorlanacağınızı sanmıyoruz.

Nazo Design 30 Eylül 2012 Pazar 23:25

Picasa

Bu programı indirdim fakat resim üzerine yazı yazmayı yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz banada lütfen.

Şermince Takı Tasarım 01 Ekim 2012 Pazartesi 14:13

Picasa

Şermin'ciğim fotoğrafın üstüne gel, mausu sağ tıkla, fotoğrafı picasada aç de, sonra ekran açılacak, altta ortada picasada düzenle var ona tıkla, sonra sol tarafına bak orda metin ekle yazıyor ona bas ve yazı yazmak istediğin yere gel yaz ve kaydet, bunları ezbere yazdım burda o program yok inşaallah hata yoktur, sen bir dene halledemezsen eve gidince akşam beraber bakarız.

Nazlı DİKMEN 01 Ekim 2012 Pazartesi 14:24

Picasa'yı kullanmak

Şermin hanım ve diğer arkadaşlar Picasa'yı kullanma hakkında buradan bilgi alabilirsizin. Başka bir alternatifinizde var ama önceki linkte bir çok ayrıntı bulunuyor zaten. Yinede takılırsanzı İnternet'te aratabilirsiniz örneğin "Picasa'da resim üzerine yazı yazma" gibilerden. Üstteki linke girdiğiniz zaman proğramın bedava olmasına rağmen bir çok özelliği olduğunu göreceksiniz. Yaratıcılığınıza bağlı olarak resimlerinizin kalitesini fark edilir şekilde arttıracaksınız. Zaman içinde ürettiğiniz ürünlerin çektiğiniz resimlerinin ne kadar önem taşıdığı göreceksiniz.

Nazo Design 01 Ekim 2012 Pazartesi 16:14

Teşekkürler yardımınız için :)

Bilgisayar iş ve evde devamlı elimizin altında olmasına rağmen picasa vb programları hiç kullanma ihtiyacı duymadım tasarım takı yaptığımda üzerine adımı yazmayı heves etmedim değil :))Fakat programdan haberdar değildim bilmemek ayıp değil..... diye atalarımız boş yere söylememiş daha sayenizde neler öğrenicem bakalım iyi akşamlar arkadaşlar.

Şermince Takı Tasarım 01 Ekim 2012 Pazartesi 19:41

Sayın Admin,

Sayın Admin, bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Programı indirdim. Bir fotoğrafa da yazı yazabildim. Deneme için o fotoğrafı yayınlayacaktım. Google hesabından söz etti. Ben de gmail adres ve şifremi yazdım. gönderdim. Maillerime baktığımda göremedim. daha sonra da google de yayınla butonuna bastım. Onu da göremedim. Face de görmek isterim yaptıklarımı mesela. O nu da bilmiyorum. Başka sayfada nasıl yayınlarım. Mesela Nazo'nun sayfasında. Bunlar için de bilgiye ihtiyacım var. Teşekkürler... Teşekkürler...

Hatice ŞENGÜR 01 Ekim 2012 Pazartesi 19:49

Bu projenin amacı da değişti.

Sevgili Emek Pınarının Güzide temsilcileri;

Projemiz el emeklerimizi sergileme ve pazarlama projesiydi. Ama farkında olmadan bizi başka bir boyuta taşıdı. Bu hafta insanlara gmail'i anlatma, (telefonla akşam 7.den sonra tel. bedava ya.) baktım olmuyor. Kendim onların adına mail adresi yap. Adreslerini ekle. Bilgisayarda resim yüklemeleri anlat derken fahri bilgisayar öğretmeni oldum. Yanlış anlaşılmasın severek yapıyorum. Ama ev halkı benim neye hizmet ettiğimi anlamıyorlar. Ben el emeğini pek az becerebilsem de.. diğer Emek pınarı üyeleri kadar becerikli olmasam da.. Bu projeye böyle bir katkım olduğu için mutluyum. Resim küçültme de özellikle fotoğraf makinalarının pikselini düşürsünler. Programla resmi küçültme konusunu biraz zor anlatabiliyoruz. Farkında olmadan dijital ortamda eser pazarlamanın birde interaktif yönünü öğrendik bu vesileyle..

Serpil Gül PAÇAL 01 Ekim 2012 Pazartesi 19:47

Sevgili Serpil Hanım,

Sevgili Serpil Hanım,

Projemizin asıl amacına ulaşması için bu alt yapının oluşması ve olgunlaşması gerekiyor. ( Bilgisayarı ve bazı programları ) Dolayısıyla bilmeyenlerin yönlendirilmesi, öğretilmesi de siz bilenlere düşüyor. Beni de rehberinize ekleseniz, ihtiyacımız olacak bilgilendirmeleri bana da gönderirseniz inanın ki çok mutlu olurum. Gönderdiğimi düşünüyorum ama yine de size özelden mail adresimi göndereceğim. sevgilerimle...

Hatice ŞENGÜR 01 Ekim 2012 Pazartesi 23:22

Proje amacına uygun olarak ilerliyor!

Sevgili Serpil Hanım,

Projemiz tamamen amacına uygun olarak ilerliyor. Size Emek Pinarı'na bu şekilde katkıda bulundugunuz için diğer tüm katılımcılar adına ve de ayriyeten kendim adına teşekkür ederim. Hatice Hanım'ın da altını çizdiği gibi, Emek Pinarı'ının amacına ulaşabilmesi için alt yapısının bu şekilde sağlam temeller üzerine kurulması çok büyük bir önem taşıyor. Sabrınıza, ve emeginize sağlık. Daha önce de dediğim gibi, bu projenin tek bir lideri yok. Emek Pınarı onu oluşturanlar olmadan var olamaz. :)

Pınar ARPACI 02 Ekim 2012 Salı 08:34

Anket

Ben anketimi doldurdum. :)

Nazlı DİKMEN 03 Ekim 2012 Çarşamba 00:01

Anket

Ben de gönderdim.

Hatice ŞENGÜR 01 Ekim 2012 Çarşamba 00:46

Anket.

Ben de gönderdim.

Manolya SUCUKÇU 03 Ekim 2012 Çarşamba 00:48

Banka hesabı

Pınar hanım anketi şu an doldurmuş bulunmaktayım ancak banka hesabım yok en kısa zamanda açtıracağım bilgi vermek istedim.

Şermince Takı Tasarım 03 Ekim 2012 Çarşamba 19:18

Bbende banka hesabını yarın

Bende banka hesabını yarın halledeceğim.

Aysel KARAKAYA 03 Ekim 2012 Çarşamba 20:15

Bende anketi doldurdum

Bende anketi doldurdum gönderdim.

Aysel KARAKAYA 03 Ekim 2012 Çarşamba 20:16

GÖREV

Anket tamamdır adminim

Kement MELİHA 03 Ekim 2012 Çarşamba 23:26

Görevler

Banka hesabım var
Etsy de bir yıldır üyeyim hesabım var
Anket tamam
Paypal yolda:)

Gülden TAKI 05 Ekim 2012 Cuma 01:31

Metal bileklik üzerine Nazo örgü
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar