15 Eylül 2012 Cumartesi

Bu 'Proje' de nedir?


“Sürekli bir proje, proje lafı ortada dolaşıyor, ama hala bu 'proje'nin ne olduğunu tam olarak anlamadın” mı diyorsunuz? İşte bu bölüm sizin için.

İngilizce, Türkçemizin içine o kadar çok girmiş ve kimi kelimeler o kadar çok yerleşmiş durumdaki birçoğunu farkında olmadan kullanır hale geldik. Ben, öncelikle dilimize ve de kültürümüze olan saygımdan ötürü, daha sonra da, pek tabi, sizlere olan saygımdan ötürü, elimden geldiğince yazımda kullandığım dile özen göstereceğim. Fakat aynı zamanda sizlere tüm bu yapacağımız güzel aktivitelerin dünyada en yaygın şekilde kullanılan dil olan
İngilizce'de de hangi anlamlara geldiğini açıklamaya çalışacağım. Böylelikle sizlere bir anlamda, sizleri o konularda araştırmaya iterek yeni kapılar, dünyalar da açmayı umuyorum. Ne demek istediğimi zaman ilerledikçe yapacağımız aktivitelerle çok daha iyi anlayacaksınız. O nedenle, hem sizi korkutmamak hem de yıldırmamak için şimdilik bu konuda bu kadar yazacağım.

Bizim 'proje' diye adlandırdığımız olayın İngilizcesi 'workshop' (vörkşap diye telaffuz edilir). Örneğin, birçoğunuzun 'kurs' olarak adlandırdığı, her hafta buluşup yeni takı teknikleri öğerendiğiniz sonra da yarattığınız muhteşem eserlerle birbirinizi kıskandırdığınız toplantılarınız da birer 'workshop'. Tükçe'de 'kurs' denmesinin nedeni 'kurs' kelimesinin Fransızca'dan gelmiş olmasından kaynaklanır. Bildiğiniz gibi dilimiz Osmanlı Dönemi'nde Fransızca'nın yoğun etkisi altındaydı ve bugün günlük yaşamda kullandığımız birçok kelimenin aslında Fransızca olduğunu öğrenmek bizleri o kadar şaşırtmamalı.

'Workshop'lar normal eğitimden kimi özellikleri ile ayrılırlar. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genel bir eğitim verme amaçları yoktur. Onun yerine özel bir konuda eğitim vermeyi hedeflerler. Örneğin takı tasarımı, ahçılık, dikiş gibi.

  • Normal eğitim kurumlarında gördüğümüz öğretmen-öğrenci ilişkisindeki o keskin çizgi burada görülmez. Onun yerine 'öğretici', bir konuyu öğretmede bir köprü görevi görür. Örneğin, öğreticinizin kurs saati boyunca size bir tekniğin nasıl uygulanacağını göstermesi onun, o teknik ile sizin öğrenme süreciniz arasındaki köprü görevidir. Fakat öğreticinin asıl görevi sizleri zorlamak, yaratıcılığınızın sınırına itmektir. Örneğin, her kurs dönemi sonunda öğreticinizin sizlere birer takı projesi vermesi ve sizden bunu farklı teknikleri birleştirerek ve de uygulayarak ortaya çıkartmaya çalışmanızı istemesi bunun bir örneğidir.

  • Bir zaman sınırlamaları yoktur. Bir saatlik olabileceği gibi, bir günlük, bir haftalık, bir aylık ya da belli bir dönemlik de olabilirler.

  • Katılımcıların, yani sizlerin, öğreticiden öğrendiği kadar birbirlerinden de öğrenmesi esastır.

'Workshop'lar genelde yüzyüze olurlar. Fakat bizim gerçekleştireceğimiz gibi online olanları da günümüzde popülerlik kazanmaya başlamıştır.

Biz de projemizde yukarıda sıraladığım özellikleri kendimize klavuz edineceğiz. Bu konuda herhangi bir sorusu ya da yorumu olan varsa lütfen paylaşmakta çekinmesin.

Pınar ARPACI


Bu yayın ilk olarak 15 Eylül 2012 Cuma 21:56 tarihinde Nazo Design içinde Pınar ARPACI tarafından yayınlandı.


Bu güne kadar yapılan yorumlar.


Proje

Sevgili Pınar, gayet açıklayıcı ve net seni izlemeye devam ediyoruz. :)

Nazlı DİKMEN 15 Eylül 2012 Cumartesi 22:13

Workshop

Bekliyoruz sevgili Pınar kızım. Bu çalışmamız muhtelif takıların üretim teknikleri, dizayn, yeni tasarımların oluşturulması vs. üzerine mi olacak, yoksa ürettiklerimizin değerlendirilmesi, iktisadi kazanca dönüştürülmesi, pazarlanması gibi konular üzerine mi? Yani boncukla mı çalışacağız yoksa hesap makinesi ile mi ? :))

Selma YALÇIN 15 Eylül 2012 Cumartesi 22:23

Konulu Proje

Selma Hanım, öncelikle merhaba. Aramıza katılmıs olmanıza çok sevindim. Projemizin amacı sizlerle farklı teknolojilerin yeni teknikler üretmenize ve de ürettiklerinizin iktisadi kazanca dönüştürülmesinde bu tekniklerin sizlere nasıl yardımcı olacağı konusunda sizleri bilgilendirmek. Yani daha cok hesap makinesi ile çalışacaksınız. :) Ve öyle umuyorum ki parmaklarınız hesap makinesinin tuşlarına basmaktan yorulacak. :) Çok kısa zaman sonra projenin haftalık programını da sizlerle paylaşacağım.

Pınar ARPACI 15 Ekim 2012 Cumartesi 22:29

Hayalim.

Hayaldi gerçek oldu yada Türk kadının gücü, ben kendi adıma söleyebilirimki boncuklarla yeni tanıştım. Nazo hocanın sayfasını görünce imakanı yok yapamam bu güzellikleri diyodum, derken Nesrin'le tanıştım daha sonra Serapla. Elif abla Yasemin abla ve Selma teyzeyle tanıştım. bana o kadar yardımcı oldular ki işte ozaman bu güzellikleri yapmanın imkansız olmadığını gördüm. Hiç bir kursa gitmedim sayfada yayınlanan tekniklere bakarak Şeyda hocanın yayınladığı ringa tekniğine bakarak bileklik ördüm. Selma teyzenin gösterdiği çiçekleri yapmaya başladım (tabi Selma teyze kadar harikalar yaratamıyorum) daha ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum yani benim hayalim bu çiçekleri yapmak ve yaşadığım çevrede bunları satışa sunmaktı. şimdilik ilk hayalim gerçekleşti yapmasını öğreniyorum azda olsa yapabiliyorum ikinci hayalimde gerçekleşir umarım. Yani benim için hayaldi gerçek oluyor. Buradanda sizin aracılığınızla bana kıymetli zamanlarını ayırıp yardım eden herkeze çok ama çok teşkkr ediyorum. Pınar'cığım biraz fazla uzattım galiba :)

Ayşegül SÖPÇELER 20 Ekim 2012 Perşembe 10:40

Proje

Proje ismini ben de beğendim. Koyulduğunuz yolda sizlere başarılar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

Nur'sal TASARIM 26 Eylül 2012 Çarşamba 15:09

Mikro makrome sultan yüzük
Daha fazlası için YouTube.com/NazoDesign


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

Weaving with needle necklace technique Part 1 / Kilim dokuma kolye nasıl yapılır. Bölüm 1

Bu videoda kilim dokuma kolyenin nasıl yapıldığını sizlere aktarmaya çalıştım. Ben kullandığım şablonun ve başka ulaşabildiğim şablonların...

Popüler Yayınlar